10.07.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Elizaveta Elesina).
Lopatkovec nájdete takmer v každej domácnosti. Popularitu si získal pre svoje elegantné, dlhé listy a krásne biele kvety. Aby si však mohol naplno užívať svoj pôvab, musíte sa o neho správne starať. Pozrite si, ako sa toto leto oplatí ošetrovať, aby ste pomohli rastline rásť.

Foto: shutterstock/Elizaveta Elesina
Lopatkovec môže zdobiť váš domov nielen svojimi kopijovitými listami, ale aj krásnymi kvetmi. Aby sa tak však stalo, musíte sa o neho správne starať a tiež ho podporovať hnojivami. Stojí za to vyskúšať domáce spôsoby kŕmenia rastlín, ktorými môžete lopatkovec lacno a účinne kŕmiť.
Ako sa starať o lopatkovec, aby rástol a kvitol? Majte na pamäti toto
Kľúčom k úspešnému pestovaniu lopatkovca je poskytnúť mu správne podmienky a starostlivosť. Základom je umiestniť rastlinu na správne miesto, t. j. na miesto s rozptýleným svetlom a mimo južného parapetu. Zároveň to musí byť svetlé miesto, pretože v tieni rastlina prežije, ale nebude kvitnúť.
Treba tiež pamätať na to, že lopatkovec nemá rád nadmerné zavlažovanie, pretože jeho korene veľmi ľahko hnijú. Preto by sa mal zalievať až vtedy, keď vrchná vrstva substrátu mierne vyschne. To, že lopatkovec potrebuje vodu, spoznáte aj podľa toho, že jeho listy ochabnú a opadajú. Našťastie sa po zalievaní veľmi rýchlo zotavujú.
Hoci táto rastlina dobre znáša suchý vzduch, je dobré jej listy z času na čas pokropiť. Vhodná teplota pre rastlinu je približne 20 – 24 stupňov Celzia. Okrem toho by sa mala rastlina raz ročne presádzať do čerstvej pôdy s prímesou rašeliny.
Tiež musíte prasličku pravidelne hnojiť. Tým sa zabezpečí, že bude intenzívne rásť a kvitnúť. Je to dôležité najmä teraz, pretože rastlina najčastejšie kvitne na jar a v lete, hoci pri vhodných podmienkach môže kvitnúť aj na jeseň.
Domáce hnojivá – vyrobte si ich z kuchynských zvyškov
Je dobré používať domáce metódy hnojenia lopatkovca. Sú lacnejšie, v duchu zero waste a navyše budú mať skvelý účinok na vaše rastliny. Môžete použiť dve rôzne osvedčené metódy, ktoré využijú kuchynské zvyšky a vášmu lopatkovcu prinesú veľa úžitku. Obe tieto hnojivá môžete použiť na preventívne prihnojovanie rastlín od jari až do konca leta.
Prvý návrh predstavuje výživa z banánov. Je účinná, pretože šupky plodov sú bohaté na fosfor, vápnik a draslík, zložky, ktoré pozitívne ovplyvňujú vývoj a kvitnutie rastliny. Stačí nakrájať 2 banánové šupky na malé kúsky, zaliať ich 1 litrom teplej vody a nechať pôsobiť 24 hodín. Po uplynutí tejto doby roztok sceďte a rastlinu zalejte ku koreňom. Túto kúru vykonávajte raz za 2 – 3 týždne. Ďalšou rýchlejšou možnosťou je vysušiť banánové šupky, rozomlieť ich na prášok a zmiešať s pôdou, v ktorej rastie lopatkovec.
Ďalšou účinnou živinou je voda po uvarení ryže, ktorá obsahuje mikroživiny a škrob, takže vyživuje korene rastlín a zlepšuje pôdnu mikroflóru. Po uvarení ryže vodu jednoducho ochlaďte a zalievajte ňou rastlinu po dobu 2 týždňov. Dôležité je však variť ju bez akýchkoľvek prísad, ako je soľ alebo tuk.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Môj lopatkovec rastie ako blázon. Len vedľa neho položte tento predmet
Lopatkovec bude kvitnúť ako nikdy predtým. Toto hnojivo si zaslúži medailu
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.