10.7.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/Piotr Velixar).
V lete hrozí stretnutie s osou na každom kroku. Výsledok? Bolesť, pálenie a značný diskomfort. Našťastie existujú jednoduché domáce spôsoby, ktoré prinesú úľavu rovnako účinne ako moderné lieky. Tieto babičkine triky odporúčajú dokonca aj odborníci.

Foto: shutterstock.com/Piotr Velixar
Letný nepriateľ číslo jeden: Prečo sú osy také nebezpečné?
Na Slovensku patria uštipnutia blanokrídlym hmyzom medzi najbolestivejšie a potenciálne najnebezpečnejšie. Do tejto skupiny patria okrem včiel a sršňov aj osy. Hoci zvyčajne nie sú agresívne, dokážu byť veľmi dotieravé, krúžiť okolo nás a nedať nám pokoj. Túto nepríjemnú skúsenosť zažívame najmä v lete počas oddychu na čerstvom vzduchu. Práve vtedy býva ich prítomnosť mimoriadne otravná. Prudké pohyby alebo priblíženie sa k hniezdu môže vyprovokovať uštipnutie.
Osy, na rozdiel od včiel, majú žihadlo bez háčikov. Preto po útoku nezomierajú a môžu uštipnúť aj niekoľkokrát za sebou. Do organizmu vstrekujú jed, ktorý vyvoláva bolesť, začervenanie a opuch. Tieto príznaky môžu pretrvávať od niekoľkých hodín až po celý deň – v závislosti od počtu uštipnutí a individuálnej reakcie.
Kedy volať záchranku? Tieto prípady nikdy nepodceňujte
Hoci uštipnutie osou zvyčajne končí len začervenaním a pálením, pre alergikov môže byť ich jed smrteľne nebezpečný. Navyše, riziko predstavuje aj uštipnutie v oblasti úst, hrdla alebo jazyka. Dôvod? Opuch na týchto miestach môže viesť k zablokovaniu dýchacích ciest.
Ak sa po uštipnutí objavia príznaky ako silná opuchnutá tvár, problémy s dýchaním, závrate alebo nevoľnosť, okamžite volajte záchranku.
Ako predísť uštipnutiu? Jednoduché triky, ktoré fungujú
Hlavný hygienický ústav radí, že na zníženie rizika uštipnutia je najlepšie nosiť oblečenie vo svetlých farbách. Osy si častejšie vyberajú za cieľ osoby v tmavom oblečení.
Pri pobyte vonku sa tiež vyplatí:
- Vyhýbať sa konzumácii sladkých nápojov a jedál na otvorenom priestranstve
- Kontrolovať poháre a plechovky pred pitím
- Nechodiť bosí po tráve, kde môžu osy odpočívať
- Zachovať pokoj, keď sa osa priblíži – prudké pohyby ju môžu vyprovokovať

Foto: shutterstock/hecke61
Babičkine recepty proti bolesti: Domáce riešenia odporúčané odborníkmi
Zvyčajne nie je potrebná lekárska pomoc, ale určite stojí za to zmierniť nepríjemné príznaky domácimi trikmi.
Po uštipnutí by ste mali:
- Umyť miesto dezinfekčným prostriedkom
- Zložiť šperky, presunúť sa do tieňa a odpočívať v ležiacej polohe
- Úľavu prinesú obklady z octu, cibule, rebarbory alebo koreňa petržlenu
Tieto prírodné látky obsahujú substancie, ktoré pomáhajú zmierniť bolesť a opuch. Koreň petržlenu obsahuje látky s protizápalovými účinkami, cibuľa zase pôsobí antisepticky a ocot neutralizuje jed.
Naše babičky tieto prírodné lieky používali po stáročia a ich účinnosť potvrdzujú aj moderné výskumy. Niekedy tie najjednoduchšie riešenia sú skutočne najlepšie!
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Expresná zmes na upokojenie bodnutia osou. Namiesto paniky si ňou umyjem pokožku
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.