9.7. 2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/weha).
Slivky sú jedným z najcennejších ovocných stromov v našich záhradách. Aby ste sa každý rok tešili z bohatej úrody, je dôležité vedieť, aké choroby a škodce ich ohrozujú – a ako sa proti nim účinne brániť.

Foto: shutterstock/weha
Šárka sliviek
Ide o nebezpečnú vírusovú chorobu, ktorá sa šíri najmä cez vošky alebo infikované sadenice. Spôsobuje ju vírus Plum pox virus (PPV) a predstavuje veľké riziko najmä pre obľúbené odrody ako slivka domáca (napr. ‚Stanley‘).
Medzi príznaky patrí žltnutie listov do tvaru kruhov alebo mozaikových vzorov a nepravidelné fialové škvrny na plodoch. Dužina sa môže stať suchou, múčnatou a stráca chuť. Ochorené plody predčasne opadávajú.
Liek na šárku neexistuje. Choré stromy je potrebné čím skôr odstrániť a spáliť. Prevencia spočíva v kúpe certifikovaných a zdravých sadeníc z overených škôlok a výbere odolných odrôd, ako sú ‚Jojo‘, alebo ‚Jofela‘. Vošky je možné regulovať aj ekologickými postrekmi – napríklad z cesnaku alebo žihľavy.
Moníliová hniloba (spála)
Moníliová hniloba, známa aj ako hnedá hniloba, je spôsobená hubou rodu Monilinia a patrí medzi najčastejšie ochorenia kôstkovín. Najprv napáda kvety a mladé výhonky, ktoré zasychajú a vyzerajú akoby boli spálené. Postupne prechádza na plody, ktoré začnú hniť a pokrývajú sa sivým, práškovitým povlakom.
Typickým znakom sú tzv. „mumifikované“ plody – zhnité a vyschnuté slivky ostávajú visieť na strome, kde tvoria zdroj infekcie pre ďalší rok.
Prevencia zahŕňa dôsledný zber opadaných aj napadnutých plodov, pravidelný rez stromov a chemickú ochranu v období kvitnutia a po odkvitnutí. Použiť možno fungicídy s obsahom účinných látok ako fludioxonil, cyprodinil alebo difenokonazol.
Grmaník slivkový (Taphrina pruni)
Toto ochorenie spôsobuje deformáciu plodov – predlžujú sa, sú bez kôstok a pokryté sivým povlakom. Dužina býva nejedlá, vláknitá a často horká. Choroba sa rýchlo šíri vo vlhkom počasí a jej pôvodcom je huba Taphrina pruni.
Napadnuté plody je potrebné okamžite odstraňovať a likvidovať. Účinné sú meďnaté prípravky a postreky s obsahom dodyny aplikované na jar, najlepšie pred kvitnutím. Vhodné je tiež výsadba odolnejších odrôd.
Striebristosť listov
Toto ochorenie (známe aj kao tranzšelia slivková), spôsobené hubou Chondrostereum purpureum, sa prejavuje strieborným leskom na listoch a postupným odumieraním konárov. Huba preniká cez rany po reze alebo poškodení mrazom.
Boj s ochorením je náročný – odporúča sa čo najskôr odstrániť infikované konáre a rezy ošetriť štepárskym voskom alebo špeciálnou pastou. Dôležitá je prevencia: rezať len v suchom počasí a strom nepoškodzovať.
Dierkovitosť listov
Dierkovitosť (odborne nazývaná aj klasterosporióza), ktorú spôsobujú huby rodu Stigmina alebo Wilsonomyces, sa prejavuje drobnými tmavými škvrnami na listoch. Postupne tieto miesta odumierajú a vypadávajú, takže na listoch ostávajú typické dierky. Oslabený strom horšie rodí a je náchylnejší na ďalšie choroby.
Účinnou prevenciou je jesenný postrek meďnatými prípravkami a dôsledné odstraňovanie napadnutého lístia. Dôležitá je aj dobrá vzdušnosť koruny stromu.
Ako sa brániť chorobám a škodcom

Foto: shutterstock/Nifolwight
Základom ochrany je pravidelná starostlivosť: preberanie plodov, zber napadnutých častí a rez stromov zlepšujú zdravotný stav. Pomôcť môžu aj ekologické výluhy – z cesnaku, cibule, žihľavy alebo prasličky. Účinne odpudzujú patogény a posilňujú imunitu rastlín.
Pri škodcoch ako vošky, roztoče alebo obaľovače slivkové pomôžu aj feromónové pasce a včasné postreky biologickými alebo chemickými prípravkami. Dbajte na to, aby stromy mali dostatok živín a vody – zdravý strom je odolnejší.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
5 dní pred zberom: Trik na dokonale sladké paradajky
Málokto počul o tomto hnojive pre paradajky. Je to tajomstvo záhradkárov pre zrelé a šťavnaté plody
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.