08.07.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Amelia Martin).
Hnedé škvrny na listoch malín sú signálom, že krík napadla hubová choroba. Ak nezareagujete včas, môže to výrazne ovplyvniť kvalitu aj množstvo úrody. Zistite, ako si sami pripraviť účinný postrek, kedy ho použiť a ako sa o maliny starať, aby ste sa v budúcnosti vyhli problémom.

Foto: shutterstock/Amelia Martin
Hnedé škvrny na malinových listoch sú začiatkom choroby
Odumieranie výhonkov malín je ochorenie spôsobené hubami, najmä Didymella applanata, Botrytis cinerea (pleseň sivá) alebo Leptosphaeria coniothyrium. Tieto patogény sa najlepšie rozvíjajú pri vysokej vlhkosti, ktorá často sprevádza nadmerné zahustenie kríkov a miesta so slabým prúdením vzduchu. Choroba môže spôsobiť až 50 % straty úrody a napadnuté výhonky sú náchylnejšie na vymrznutie.
Prvé príznaky odumierania výhonkov malín sa zvyčajne objavujú od polovice mája do konca júna a zahŕňajú vznik tmavých, hnedých až modrofialových škvŕn okolo púčikov a pri báze listových stopiek na mladých výhonkoch. Tieto škvrny sú spočiatku malé, elipsovité a nízko nad zemou, no postupne sa zväčšujú, zasahujú čoraz väčšiu časť výhonku a ich farba sa mení na sivú až striebristosivú.
S postupom choroby listy na napadnutých výhonkoch žltnú, púčiky hnednú a vysychajú a rast výhonkov sa zastavuje. Na starších výhonkoch môže kôra praskať a odlupovať sa, a v oblastiach nekróz (odumretej rastlinnej tkaniny) sa objavujú malé čierne bodky, čo sú plodnice patogénnej huby.

Foto: shutterstock/Amelia Martin
Ako zachrániť maliny pred odumieraním výhonkov?
Pri prvých príznakoch choroby sa oplatí podporiť malinové kríky domácim postrekom na báze cesnaku. Jeho strúčiky obsahujú alicín a sírne zlúčeniny, ktoré majú antiseptické a protiplesňové účinky. Prírodný postrek z cesnaku môže obmedziť rozvoj patogénov na povrchu výhonkov a listov a zároveň posilniť celkovú odolnosť rastliny.
- Na prípravu domáceho postreku z cesnaku rozdrvte asi 3–4 veľké strúčiky a zalejte ich 1 litrom vlažnej vody.
- Nechajte zmes odstáť 6–12 hodín, potom ju sceďte cez gázu alebo sitko.
- Získaný výluh zrieďte v pomere 1:1 s vodou.
- Dôkladne postriekajte výhonky a listy malín, najlepšie večer alebo počas oblačného dňa.
- Postrek opakujte každých 7–10 dní v počiatočnej fáze choroby. Rovnako často ho môžete používať aj preventívne.
- Pripravený roztok je najlepšie spotrebovať do 24 hodín od prípravy.
Na obmedzenie rozvoja choroby sa tiež starajte o vyrezávanie a odstraňovanie napadnutých výhonkov, vyhýbajte sa nadmernému zahusťovaniu kríkov a pravidelne odstraňujte burinu z porastu.
Rýchla reakcia na prvé príznaky a vhodná prevencia dokážu ochrániť výsadbu pred infekciou. Ak sa však počiatočné štádium ochorenia prehliadne a kríky sú silno napadnuté, môže byť potrebné siahnuť po fungicídnych postrekoch.

Foto: shutterstock/Dmytro Sardak
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Prečo reďkovky praskajú a ako tomu predísť? Pomôžu tri jednoduché opatrenia
Čím hnojiť uhorky v júli? Prírodné hnojivo pre vedrá plné zdravých plodov
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.