1.7. 2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/ Jiri Vondrous).
Nie je to voňavý ružový sad ani romantická anglická záhrada. V srdci areálu Alnwick v severnom Anglicku nájdete miesto, kde rastliny rastú za mrežami. Nie pre efekt, ale pre vašu vlastnú bezpečnosť.

Foto: shutterstock/ Jiri Vondrous
Z divočiny vznikol botanický thriller
Keď v roku 1995 kniežací pár Jane a Ralph Percy prevzal zanedbaný areál okolo stredovekého Alnwick Castle, rozhodli sa nepokračovať v klasickej tradícii anglických ružových záhrad. Kňažná Jane mala iný nápad – vytvoriť botanickú expozíciu s temným twistom. S pomocou belgického architekta Jacquesa Wirtza navrhla unikátnu záhradu smrti. V roku 2005 tak vznikol Alnwick Poison Garden – miesto, ktoré by sa nestratilo ani vo filme Davida Lyncha.
Smrť ukrytá v listoch a koreňoch
Záhrada obsahuje približne sto exemplárov najnebezpečnejších rastlín sveta. Rastú za železnými mrežami, aby odolali zvedavým rukám návštevníkov. Medzi najznámejších smrtonosných obyvateľov patria:
- Ľuľkovec zlomocný (Atropa belladonna) – štyri tmavé bobule môžu zabiť dieťa
- Prilbica modrá (Aconitum napellus) – jedovatá už pri kontakte s pokožkou
- Bolehlav (Conium maculatum) – rastlina, ktorá ukončila život filozofa Sokrata
- Ricín obyčajný (Ricinus communis) – zdroj smrteľnej ricínu
A potom sú tu tichí zabijaci: krásne, nevinné kvety ako vavrínovec lekársky alebo vlčí bôb (tiež známy ako lupina), ktoré by ste si možno bez váhania zasadili do záhrady – netušiac, že aj ony môžu byť smrtiace.
Botanika so zimomriavkami
Poison Garden nie je len výstavou smrtonosných rastlín. Je to temná lekcia botaniky, kde sa návštevníci dozvedia aj o účinkoch drog, ako sú mak siaty, konope či krík koky. Záver prehliadky je rovnako symbolický – príspevky na boj proti závislostiam sa vhadzujú do skutočnej truhly na mŕtvych.
Návšteva len s dozorom. A bez dotykov
Počas prehliadky musia byť návštevníci neustále v sprievode vyškoleného sprievodcu. Platí prísny zákaz dotýkania sa rastlín, pričuchávania či fotografovania zblízka. A nie je to prehnaná opatrnosť – v minulosti už došlo k niekoľkým prípadom omdlení v dôsledku toxických výparov.
Alnwick Poison Garden je otvorený denne od 10:00 do 16:00, vstupné do celého areálu záhrady je približne 10 libier. Vstup do zóny jedovatých rastlín je strážený čiernou bránou s výstražným symbolom lebky a skrížených hnátov.
Magické miesto s temným posolstvom
Zatiaľ čo väčšina anglických záhrad pôsobí romanticky a ukľudňujúco, Alnwick ponúka celkom iný zážitok – spojenie botanickej vedy, edukácie a adrenalínového zážitku. Navyše, celé sa to odohráva len pár krokov od slávneho Alnwick Castle, kde sa natáčali scény z filmov o Harrym Potterovi. Takže ak túžite po výlete, ktorý kombinuje mystiku, vedu a závan smrti, toto miesto by ste rozhodne nemali vynechať.
Redakcia Vášeň v tebe
Súvisiace články:
Aký je najlepší spôsob odstránenia pňa zo záhrady? Bude to rýchle a účinné
Ako odstrániť peň po vyrúbanom strome? Nemusíte rozkopávať záhradu. Vyskúšajte tieto 2 triky
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.