1.7.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/WH-studio).
Namiesto chemických postrekov a drahých prostriedkov na ochranu rastlín môžete siahnuť do kuchynskej skrinky. Jedným z najúčinnejších a zároveň bežne dostupných prírodných repelentov je kajenské korenie. Toto pikantné korenie môže úspešne plniť funkciu strážcu záhrady. Ako používať kajenské korenie v záhrade, aby nepoškodilo rastliny? Poradíme vám.

Foto: shutterstock/VH-studio
Kajenské korenie – odpudzovač škodcov
Kajenský korenie vďačí za svoje odpudzujúce vlastnosti kapsaicínu. Táto chemická zlúčenina mu dodáva pikantnosť a pôsobí dráždivým spôsobom na sliznice a nervové zakončenia mnohých zvierat. Pre ľudí je v umiernených množstvách úplne bezpečný, pre hmyz a drobné škodcov však predstavuje vážnu prekážku. Kajenský korenie alebo jeho vodný výťažok odrádza potenciálnych votrelcov od žrania. Funguje to podobne ako ostrá vôňa niektorých éterických olejov. Korenie odpudzuje, ale nezabíja, preto je považované za metódu šetrnú k ekosystému.
Kajenský korenie ako repelent zvlášť dobre funguje proti voškám. Tieto malé, ale mimoriadne otravné hmyzy sa rýchlo rozmnožujú na mladých výhonkoch a listoch. Tým oslabujú rastliny a prispievajú k rozvoju vírusových ochorení.
- Po postriekaní postihnutých častí rastliny roztokom na báze kajenského korenia vošky strácajú záujem o dané miesto a v krátkom čase zmiznú.
- Rovnako účinne pôsobí táto korenina aj na slimáky. Je obzvlášť nepríjemná pre nahé exempláre, ktoré vyžierajú diery do listov zeleniny a okrasných rastlín. Korenie rozsypané okolo záhonu vytvára pre slimáky neprekonateľnú bariéru. Kontakt s ostrým materiálom je pre nich dráždivý a odrádza ich od ďalšieho putovania.
- Kajenský korenie tiež odpudzuje komáre. Nefunguje to na princípe priameho kontaktu, ale vďaka vôni, ktorá sa šíri po postriekaní rastlín alebo povrchov v blízkosti miest odpočinku. Korenie tieto hmyzy neotravuje, ale účinne narúša ich orientačný zmysel a odrádza ich od pobytu v danej oblasti. Vďaka tomu sa kajenské korenie používa aj na balkónoch a terasách ako prírodný repelent.
Ako používať kajenský korenie v záhrade?
Hoci kajenské korenie je prírodný prostriedok, jeho použitie v záhrade by malo byť premyslené, aby nespôsobilo viac škody ako úžitku.
- Najpopulárnejším spôsobom aplikácie je postrek pripravený z čajovej lyžičky kajenského korenia, niekoľkých kvapiek prostriedku na umývanie riadu a litra vlažnej vody.
- Roztok nechajte niekoľko hodín odstáť a potom prefiltrujte cez gázu alebo tenkú tkaninu, aby sa nezaniesli trysky postrekovača.
- Hotový prípravok je vhodné používať večer, v zamračených dňoch alebo pri zamračenom nebi. Silné slnko v kombinácii s kapsaicínom môže spôsobiť popáleniny listov.
- Postrek sa vykonáva priamo na časti rastlín napadnuté škodcami, pričom je potrebné dbať na to, aby sa dôkladne pokryla aj spodná strana listov, kde sa škodcovia často ukrývajú.
- V prípade slimákov je najlepšie rozsypať korenie priamo na zem okolo rastlín. Treba to robiť opatrne, v tenkej vrstve, aby nedošlo k presoleniu pôdy. Príliš veľké množstvo korenia môže poškodiť aj dážďovky a iné užitočné organizmy.
- Účinok korenia možno posilniť kombináciou s cesnakom, cibuľou alebo octom. Tieto prírodné zložky zvyšujú odpudzujúci účinok a urýchľujú reakciu hmyzu.
Kajenský korenie môže dráždiť pokožku, oči a dýchacie cesty.
- Preto pri práci s ním používajte rukavice a pri rozprašovaní sa vyhnite vdychovaniu aerosólu.
- Nemali by ste ho používať tesne pred zberom zeleniny a ovocia. Kapsaicín môže zostať na povrchu rastlín a ovplyvniť ich chuť.
- Príliš časté používanie kajenského korenia môže tiež narušiť prirodzenú rovnováhu v záhrade. Odplaší nielen škodcov, ale aj užitočný hmyz. Preto je najlepšie považovať toto korenie za dočasnú pomoc v krízových situáciách, a nie za bežný prostriedok na ochranu rastlín.
Ak sa používa s mierou, bude vaším spojencom v ekologickom záhradníctve.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Sladké paradajky bez chémie? Stačí naliať toto pod koreň!
Vylejte to na papriky v záhrade. Budete zbierať úrodu fúrikom
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.