Objavte v sebe ženskú vášeň
- svoju hybnú silu.

Logo

„Bez vášne nemáte energiu.
Bez energie nemáte nič.“

Warren Buffet

Záhrada,

Prečo uhorky nekvitnú a neplodia? Jednoduché spôsoby, ako podporiť rast uhoriek

01.07.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/larisa Stefanjuk). Nedostatok kvetov a plodov na uhorkách je bežný problém pri amatérskom pestovaní – frustrujúci, hoci zvyčajne riešiteľný. Začnite tým, že pochopíte, prečo...

01.07.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/larisa Stefanjuk).

Nedostatok kvetov a plodov na uhorkách je bežný problém pri amatérskom pestovaní – frustrujúci, hoci zvyčajne riešiteľný. Začnite tým, že pochopíte, prečo uhorky nekvitnú alebo nenasadia plody. Aké sú príčiny a ako ich riešiť? Zistite, ako bez väčšej námahy stimulovať uhorky ku kvitnutiu a tvorbe plodov.

Zistite, prečo uhorky nekvitnú a neplodia.
Foto: shutterstock/larisa Stefanjuk

Príliš skorá výsadba alebo výsev do studenej pôdy

Uhorky sú teplomilné rastliny pochádzajúce z tropického podnebia. Ich koreňovému systému sa nedarí v studenej a vlhkej pôde. Ak sa zasejú príliš skoro, skôr ako pôda dosiahne správnu teplotu (aspoň 13 – 15 °C), rastliny sa nebudú správne vyvíjať a ich rast bude spomalený. V dôsledku toho sa neobjavia kvety ani plody.

Čo robiť?

S výsevom vždy počkajte, kým nepominie riziko mrazov – na Slovensku zvyčajne po tzv. troch zamrznutých, t. j. v polovici mája. Pôda by mala byť prehriata, ľahká a priepustná. V chladnejšom podnebí zvážte zakrytie záhonov agrovláknom alebo použitie čiernej záhradníckej fólie, ktorá urýchľuje zahrievanie pôdy.

Nevhodný substrát a nedostatok živín

Uhorky potrebujú úrodnú, humusovitú pôdu bohatú na živiny, najmä dusík, fosfor a draslík. Ak je pôda chudobná, príliš zhutnená alebo nedostatočne priepustná, rastliny nemajú podmienky na správny rast. To predstavuje jeden z hlavných dôvodov, prečo uhorky nekvitnú ani nenasadia plody.

Čo robiť?

Pred výsadbou pridajte do pôdy kompost alebo dobre skompostovaný hnoj – najlepšie konský. Počas vegetačného obdobia pravidelne prihnojujte uhorky organickými hnojivami (napr. žihľavovým alebo kostihojovým hnojom) alebo biohnojivami pre zeleninu. Počas kvitnutia a plodenia musíte nevyhnutne dopĺňať draslík.

Nedostatok primeraného slnečného svetla

Uhorky potrebujú minimálne 6 – 8 hodín slnka denne. V tieni sa vývoj rastlín oneskoruje, kvitnutie je oslabené a plody často chýbajú. Rastliny veľmi jasne reagujú na svetlo – v tieni budú mať uhorky veľa listov, ale málo kvetov.

Čo robiť?

Uhorkám zabezpečte miesto na plnom slnku. Ak ich pestujete na balkóne, vyberte si južnú alebo juhozápadnú expozíciu. V zemi sa vyhnite miestam, ktoré sú zatienené stromami, stenami alebo inými rastlinami.

@grace.roots.gardening

I am growing cucumbers on a rebar mesh arch. The vines can climb and spread out. The plants get good airflow keeping them healthy. And when the cucumbers are ready, they hang down for easy picking! #garden #gardening #homesteading #containergarden #southcarolina #growyourownfood #howto #tips #fypage

♬ Stargazing – Myles Smith

Príliš veľká hustota výsadby a nedostatočná podpora

Príliš husto vysadené rastliny súperia o svetlo, vodu a živiny. Nedostatok priestoru spôsobuje aj problémy so vzdušnosťou, čo podporuje rozvoj hubových chorôb a znižuje energiu rastlín na kvitnutie.

Čo robiť?

Dodržiavajte primerané rozostupy – v zemi: asi 100 cm medzi riadkami a 40 – 50 cm medzi rastlinami. Pri pestovaní v skleníku pestujte uhorky vertikálne na podperách, čo zlepšuje cirkuláciu vzduchu a uľahčuje starostlivosť.

Nesprávne zavlažovanie

Uhorky majú veľmi vysoké nároky na vodu – neznášajú však záplavy. Nepravidelné zavlažovanie, premokrenie pôdy alebo zaplavenie listov môže mať za následok slabé kvitnutie a deformáciu plodov.

Čo robiť?

Pravidelne polievajte, najlepšie ráno, destilovanou, vlažnou vodou. Vyhnite sa postrekovaniu listov – zalievajte priamo pri báze rastlín. Počas horúčav zalievajte denne, pričom dbajte na to, aby bola pôda stále vlhká. Mulčovanie slamou alebo pokosenou trávou pomôže udržať vlhkosť.

Žiadne prerezávanie alebo regulácia rastu

Príliš bujné listy môžu „prehlušiť“ energiu rastliny a obmedziť vývoj samičích kvetov (tie tvoria plody). Ak rastlina investuje najmä do zelenej hmoty, nemá energiu na tvorbu plodov.

Čo robiť?

Oplatí sa prerezávať prebytočné bočné výhonky a regulovať rast rastliny – najmä pri vertikálnom raste. Zostrihanie spodnej časti rastliny zlepšuje vzdušnosť a podporuje kvitnutie. Pravidelný zber zrelých uhoriek tiež stimuluje rastlinu k ďalšiemu plodeniu.

Problémy s opeľovaním

Pri pestovaní na balkóne, v skleníku alebo za zlého počasia (veľa dažďa, chlad) môže byť nedostatok opeľujúceho hmyzu. Výsledkom je, že aj keď sa objavia kvety, nedôjde k nasadeniu plodov.

Čo robiť?

Podporte opeľovače vysadením medonosných rastlín (napr. nechtíka, levandule) v blízkosti uhoriek. V prípade potreby môžete pomôcť ručne – pomocou štetca prenášajte peľ zo samčích kvetov na samičie.

Nedostatok kvetov a plodov u uhoriek je dôsledkom jedného alebo častejšie viacerých faktorov: studená pôda, nedostatok živín, nedostatok svetla, nedostatok vody, nadmerné zhutnenie alebo slabé opelenie. Našťastie – väčšina týchto problémov sa dá ľahko odstrániť. Stačí trpezlivosť, pozorovanie a správna starostlivosť.

Ak vás zaujíma, ako stimulovať kvitnutie a plodenie uhoriek – začnite zhodnotením podmienok vo vašej záhrade a potom systematicky vykonávajte zmeny. Odmenou vám bude bohatá úroda, ale aj spokojnosť z dobre zvládnutej úrody.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Záhradníci varujú. Toto spôsobí, že uhorky budú horké. Túto chybu robí veľa ľudí

Výsledkom tejto chyby je, že uhorky nerastú. Úroda za niekoľko dní chradne


Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.


Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.



Odporúčame

Vyzerá ako jablko, ale je to lahodná, šťavnatá hruška. Ázijská hruška – chutné odrody a pestovanie

01.07.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Kelly Marken). Hľadáte pre svoju záhradu rastlinu, ktorá vám nielen poskytne chutné ovocie, ale bude aj atraktívnym dekoratívnym prvkom?…

Kedy polievať rastliny ráno alebo večer? Poľnohospodár s 40-ročnou praxou nemá žiadne pochybnosti

01.07.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Kitreel). Zalievanie je jednou z najzákladnejších činností pri starostlivosti o rastliny. Hoci by sa mohlo zdať, že je to…

Ľahko pestovateľná trvalka do záhrady a na balkón. Mesiace poteší malebnými „rúrkami“

01.07.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/weha). Mať krásnu záhradu je spojené s množstvom povinností. Našťastie existujú druhy, ktoré od vás nevyžadujú príliš veľa starostlivosti.…

Rýchlo rastúce kvety do záhrady. 5 rastlín, ktoré okamžite oživia vaše záhony

01.07.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/nnattalli). Ktoré kvety rastú najrýchlejšie? Ukázalo sa, že na „wow“ efekt v záhrade nemusíte čakať celé roky. Sen o…

Skvelý prostriedok proti voškám, komárom a slimákom priamo z kuchyne. Ako ho používať, aby ste nespôsobili škody v záhrade?

1.7.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/WH-studio). Namiesto chemických postrekov a drahých prostriedkov na ochranu rastlín môžete siahnuť do kuchynskej skrinky. Jedným z najúčinnejších a…

Auto Trendy

Historická diskriminácia ľavákov a jej vplyv na modernú automobilovú bezpečnosťĽaváci za volant

1.7.2025 Redakcia Auto trendy Historicky boli ľaváci diskriminovaní - v stredovekej Európe bolo ľaváctvo považované za znamenie diabla, v 18. a 19. storočí boli deti za používanie ľavej ruky fyzicky…

Múzeum nákladných automobilov Tatra v Kopřivnici: 80 vozidiel a Slovenská strela na jednom mieste

1.7.2025 Redakcia Auto trendy Múzeum nákladných automobilov Tatra sa nachádza v Kopřivnici na juhozápadnom okraji areálu automobilky Tatra v priestoroch bývalej zliarne. Je zamerané na nákladné, vojenské a špeciálne automobily…

Muži vs. ženy: Kto je agresívnejší za volantom?

01.07.2025 Redakcia Auto trendy - Čo znamená byť zdvorilý na ceste? Po prvé byť vodičom predvídateľným, nie chaotickým a plným emócií. Po druhé dodržiavať pravidlá cestnej premávky. Ale tým to…

Čierny prach na diskoch? Zistite, kedy sa treba obávať

01.07.2025 Redakcia Auto trendy - Brzdový prach je častý jav na diskoch áut, ale málokto z vodičov presne rozumie, co znamená a kedy sa stáva problematickým. Objavuje sa ako jemný…

Mechanici odhaľujú pravdu: Výrobcovia áut sa proti nám sprisahali!

01.07.2025 Redakcia Auto trendy - Až 72 percent mechanikov nemá pochybnosti o tom, že výrobcovia automobilov im úmyselne sťažujú prácu pri novších vozidlách. Takéto údaje pochádzajú z prieskumu medzi majiteľmi…

Vulcan Point Island: Najkomplikovanejší geografický systém na Zemi

2.7.2025 Redakcia Auto trendy Viete o tomto ostrove, ktorý sa nachádza vnútri jazera, ktoré sa nachádza vnútri iného ostrova, ktorý je sám obklopený iným jazerom? Môže to znieť neuveriteľne, ale…

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov