27.05.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Irene Fox).
Ak snívate o krásnej záhrade plnej kvetov, nečakajte už ani chvíľu. Práve teraz je najlepší čas na zasadenie jednotlivých druhov do zeme. Pre zaneprázdnených ľudí, ktorí nemajú čas navštevovať záhon doma príliš často, odporúčame horskú trvalku. Jej pestovanie je potešením.

Foto: shutterstock/Irene Fox
Druhá polovica mája predstavuje ideálne obdobie na úpravu záhrady. Vysadením jednotlivých druhov si môžete byť istí, že nepadnú za obeť mrazu. Ak však stále nemáte nápad, akými kvetmi ozdobiť svoj záhon, máme pre vás zaujímavý návrh. Táto horská trvalka, ktorá prirodzene rastie v južnej Európe (najmä v Alpách) a v oblasti Dalmácie na Balkáne, je ideálna na individuálne aj skupinové aranžmány. Veľkou výhodou tohto druhu sú jeho veľmi nízke a nenáročné nároky na pestovanie.
Fialové záhradné kvety. Ak si vyberiete tento horský druh, nebudete sklamaní
Zvonček skalničkový je jedinečná rastlina, ktorá dokáže zaplniť prázdne miesta v záhrade krásnymi fialovými kvetmi. Táto trvalka patrí do čeľade Campanulaceae a vykazuje značnú odolnosť voči suchu aj mrazu. Preto je starostlivosť o ňu na domácom záhone veľmi jednoduchá. Neoplatí sa preto strácať čas. Ak sa chcete ešte túto sezónu tešiť z krásneho koberca kvetov, zaobstarajte si sadenice už teraz.
Je to vždyzelená drevina, hoci sa dá úspešne pestovať aj v tienistej časti pozemku, najlepšie sa jej darí na plnom slnku. To je jedno z najdôležitejších hľadísk pri starostlivosti o tento druh. Pozrite sa, čo ešte treba urobiť na zlepšenie kvitnutia zvončeka skalničkového.
Zvonček skalničkový – sadenice. Starajte sa o trvalku týmto spôsobom a vašu záhradu zaplaví more kvetov
Ak pestujete vždyzelenú trvalku, ako je zvonček skalničkový, nemusíte sa obávať, že budete musieť často chodiť do záhrady so zavlažovacou kanvou. Ako sme už spomenuli, tento druh sa dokáže veľmi dobre vyrovnať so suchom. Ba čo viac, v skutočnosti ho uprednostňuje. Nadmerná vlhkosť mu neprospieva a okrem iného môže znížiť rast fialových okvetných lístkov. Z tohto dôvodu musíte upraviť ťažké ílovité pôdy pieskom alebo štrkom, ak do nich chcete kvetinu zasadiť.
Sadenice by mali byť od seba vzdialené 20 – 25 cm, aby mohli voľne rásť. Kyslosť pôdy by sa mala udržiavať na úrovni pH 6,5 až 7. Dôležité je tiež odstrániť poškodené kvety. Dodržaním všetkých týchto pravidiel si môžete byť istí, že vaša záhrada bude vyzerať veľkolepo.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Vytvára fialové vankúše v záhrade. Urobte jednu vec a bude kvitnúť dvakrát za sezónu
Táto rastlina zaplaví vašu záhradu voňavými kvetmi. Nebudete ju chcieť opustiť
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.