Objavte v sebe ženskú vášeň
- svoju hybnú silu.

Logo

„Bez vášne nemáte energiu.
Bez energie nemáte nič.“

Warren Buffet

Zdravie,

Prečo si nepamätáme sny? Tu sú tri časté dôvody!

27.5. 2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/New Africa). Sny fascinujú ľudí od nepamäti. Pre niektorých sú zdrojom inšpirácie a fantázie, iní ich ani poriadne nezaregistrujú. Zaujíma ťa, prečo si ráno...

27.5. 2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/New Africa).

Sny fascinujú ľudí od nepamäti. Pre niektorých sú zdrojom inšpirácie a fantázie, iní ich ani poriadne nezaregistrujú. Zaujíma ťa, prečo si ráno po zobudení často nespomenieš na svoje sny? Podľa odborníkov to nie je nič neobvyklé. Pozri sa, aké faktory najčastejšie ovplyvňujú našu schopnosť zapamätať si nočné dobrodružstvá.

Záhada snov: Prečo si ich nepamätáme?
Foto: shutterstock/New Africa

Sny máme všetci, ale ich zabúdame

Vedci tvrdia, že sny sa odohrávajú počas fázy REM spánku, ktorá sa v noci opakuje niekoľkokrát. Aj keď každý človek sníva, nie každý si svoje sny pamätá. Psychológovia upozorňujú, že zabúdanie snov nemusí znamenať žiadne psychické alebo neurologické problémy. Ide skôr o to, ako pracuje náš mozog a aký máme životný štýl.

Nedostatok kvalitného spánku

Ak spíš krátko alebo sa často budíš, tvoja fáza REM môže byť príliš krátka. A práve táto fáza je dôležitá pre tvorbu snov. Ak sa v nej nestihnú poriadne rozvinúť, po prebudení si na ne spomenieš len ťažko.

Stres a únava blokujú sny

Keď máš za sebou náročný deň, tvoj mozog počas noci zameriava energiu na regeneráciu. Stres a únava tak oslabujú procesy, ktoré by inak podporovali živé sny a ich zapamätanie. Preto je dôležité nájsť si čas na oddych a relaxáciu pred spaním.

Látky, ktoré narušujú sny

Niektoré lieky, napríklad tie na spanie alebo proti depresiám, ale aj alkohol či kofeín, môžu negatívne ovplyvniť fázu REM. Sny sú potom menej intenzívne a po zobudení sa ti úplne stratia z pamäti.

Nie je to dôvod na paniku!

Zabúdanie snov je normálna vec. Stačí si uvedomiť, že ak sa zobudíš náhle alebo v strese, tvoj mozog nestihne sny „uložiť“. Navyše, genetika zohráva svoju úlohu – niektorí ľudia si prirodzene lepšie pamätajú svoje nočné vízie ako iní.

Ako si lepšie zapamätať sny?

Ak túžiš lepšie spoznať svoje sny, môžeš vyskúšať niekoľko jednoduchých trikov:
Viesť si snový denník – zapíš si svoje sny hneď po prebudení, aj keď sú to len útržky.
Vstávaj pomaly – namiesto rýchleho vyskočenia z postele chvíľu lež a premýšľaj, čo sa ti snívalo.
Zlepši si spánkovú hygienu – pravidelný spánkový režim, pokojné prostredie a obmedzenie stresu ti môžu výrazne pomôcť.

Zabúdanie snov teda nie je žiadnym nebezpečenstvom, ale skôr prirodzenou reakciou tvojho mozgu. Skús sa zamerať na kvalitný spánok a uvidíš, že tvoje sny budú zrazu o niečo jasnejšie a pestrejšie.

 Redakcia Vášeň v tebe

Súvisiace články:

Pre svet je Natalia Oreiro, v Rusku ju volajú Nataša: Miluje zimu, jazdila Transsibírskou magistrálou a získala si milióny sŕdc

Hailey Bieber miluje manikúru. Jej stylistka prezradila, ako sa to robí


Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.


Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.



Odporúčame

Nie len gény: Od čoho naozaj závisí dĺžka života? Vedci z Oxfordskej univerzity to potvrdili!

29.05.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Dan Negureanu). Doteraz sme často počúvali, že dĺžku života máme „naprogramovanú“ v génoch. Najnovšie štúdie však ukazujú, že kľúč…

Vidíte toto na banáne? Okamžite ho vyhoďte! Skrýva „prekvapenie“, ktoré ohrozuje zdravie

29.5.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/charnsitr). Banány patria medzi najobľúbenejšie ovocie. Nie každý je však bezpečný na konzumáciu. Vedci varujú pred nenápadným znakom, ktorý…

Japonská slivka: Bojuje proti zápalom, chráni pred nedostatkom vitamínov a lieči črevá!

29.5.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/Greerascris). Vyzerá ako slivka, chutí ako zmes marhule a višne. Japonská slivka (nešpuľa) je exotické ovocie, ktoré si získava…

Táto podceňovaná zelenina pomáha chudnúť, chráni srdce a zlepšuje trávenie!

29.5.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/OlgaBombologna). Baklažán, ktorý mnohí obchádzajú v obchode, je skutočným pokladom pre vaše zdravie. Vedci odhalili, že táto fialová zelenina…

Ráno pridajte niekoľko nití do pohára vody. Stimulujete črevá, znížite hladinu cholesterolu

29.5. 2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Nadiia Iatsun). Šafran nie je len luxusnou koreninou s výraznou chuťou. V malej štipke sa ukrýva sila, ktorá…

Auto Trendy

Šialené: Dvaja pasažieri sa pokúsili vyskočiť z lietadla počas letu v jeden deň!

29.5.2025 Redakcia Auto trendy - Čo vedie ľudí k tomu, aby sa pokúsili otvoriť núdzové východy počas letu? V jeden deň došlo hneď k dvom takýmto incidentom na palubách lietadiel…

Nová hrozba pre Európu v oblasti elektromobilov

29.5.2025 Redakcia Auto trendy - Krajina s nízkymi nákladmi sa chystá na revolúciu v automobilovom priemysle, ktorá môže zmeniť ekonomickú mapu Európy

Koniec dlhého čakania: Indovia vyvinuli batériu, ktorá sa nabije za 6 minút

29.5.2025 Redakcia Auto trendy - Nová technológia sodíkovo-iónových batérií môže zmeniť budúcnosť elektromobility. Nabíjanie trvá len 6 minút, životnosť je dlhšia a riziko požiaru minimálne.

Rumunský drahokam na európskych cestách: Dacia vyváža 92% svojej produkcie

28.5.2025 Redakcia Auto trendy - Rumunská automobilka sa stala kľúčovým hráčom pre Renault Group, pričom tvorí takmer tretinu celkovej produkcie francúzskeho koncernu. Napriek tomu na domácom trhu zostáva len zlomok…

Taliansky crossover s dušou kupé: Fiat Fastback prichádza dobyť Európu

28.5.2025 Redakcia Auto trendy - Talianska automobilka prekvapuje motoristický svet novým crossoverom, ktorý má ambície stať sa globálnym hitom. Fanúšikovia značky by sa mohli dočkať ešte tento rok.

Dacia Duster prepisuje históriu: Po prvýkrát kraľuje európskemu trhu B-SUV!

28.5.2025 Redakcia Auto trendy - Rumunský ľudový miláčik zdolal japonskú Toyotu aj nemecký Volkswagen. Čím si získal srdcia Európanov? Dacia

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov