26.05.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Monkey Business Images).
Prečo sa pravidelne budíme v noci? Podľa doktorky Any Krieger, odborníčky na spánkovú medicínu z Weill Cornell Medicine a NewYork-Presbyterian, je hlavným vinníkom stres a s ním spojené emocionálne napätie. Keď sa nervový systém nedokáže na noc upokojiť, telo zostáva v stave bdelosti. To môže viesť k prebúdzaniu aj pri najmenších podnetoch.

Foto: shutterstock/Monkey Business Images
Podobne pôsobí aj spánkové apnoe, ktoré sa vyznačuje krátkodobými zástavami dýchania – spôsobuje mikroprebudenia, čím organizmus oberá o možnosť plnej regenerácie. Na zozname príčin problémov so spánkom sa nachádzajú aj hormonálne poruchy, ako je znížená produkcia melatonínu s pribúdajúcim vekom či vysoká hladina kortizolu, ale aj zmeny súvisiace s menopauzou.
Dôležité sú aj okolnosti, v akých zaspávame. Príliš teplá spálňa, vonkajší hluk alebo svetlo – aj to z obrazoviek smartfónov – môžu narušiť nočný oddych. Nemožno zabúdať ani na poruchy cirkadiánneho rytmu, ktoré ovplyvňuje napríklad práca na zmeny alebo časté cestovanie cez časové pásma.
Doktorka Ana Krieger, odborníčka na spánkovú medicínu z Weill Cornell Medicine a NewYork-Presbyterian, upozorňuje, že problém nočného prebúdzania – najmä toho, ktoré sa opakuje okolo tretej ráno – často súvisí s nedostatkom vhodných večerných návykov.
„Často podceňujeme význam dobrých návykov súvisiacich so spánkom ešte predtým, ako si ľahneme do postele“
– poznamenáva doktorka Ana Krieger pre CNBC.
Odborníčka zdôrazňuje, že zlepšiť kvalitu spánku nie je nemožné, no vyžaduje si dôslednú prácu na spánkovej hygiene. Kľúčové je zaviesť večerné relaxačné rituály a aspoň hodinu pred spaním sa vzdať elektronických zariadení. Rovnako sa odporúča obmedziť konzumáciu alkoholu a vyhýbať sa kofeínu v popoludňajších hodinách. Spálňa by mala byť miestom ticha, tmy a primerane nízkej teploty.
Ak tieto zmeny neprinesú zlepšenie, je vhodné poradiť sa s lekárom. Problémy ako spánkové apnoe môžu zvýšiť riziko vážnych ochorení srdca, vrátane infarktu alebo mozgovej mŕtvice. Výskumy ukazujú, že nočné prebúdzanie súvisí aj s psychickým zaťažením, ako je depresia či úzkosť.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Ovocie číslo jeden podľa kardiologičky. Jedzte ho, aby ste podporili zdravie srdca
Som dietologička. Tieto mýty o strave počúvam stále – a sú úplne mimo
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.