24.05.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Chizhevskaya Ekaterina).
Koniec mája je mimoriadne dôležitým obdobím pri pestovaní čučoriedok. Vtedy kríky intenzívne kvitnú a dokonca nasadzujú prvé plody, pričom zároveň bojujú s poslednými jarnými mrazmi. To všetko znamená, že práve v tomto období potrebujú najväčšiu podporu. Odporúčame, aké hnojivo použiť na posilnenie a lepšie rodenie čučoriedok v máji.

Foto: shutterstock/Chizhevskaya Ekaterina
Starostlivosť o čučoriedky v máji
Čučoriedky môžu prinášať chutné ovocie až 20 rokov. Je to dlhoveká rastlina, ktorá je plne mrazuvzdorná, ale v období kvitnutia, t. j. v máji, je mimoriadne citlivá na mráz.
Bohužiaľ, tohtoročná jar nebola k čučoriedkam priaznivá a boli veľmi vystavené poškodeniu mrazom. Mnohí záhradkári s ľútosťou pozorovali, ako boli v dôsledku nedávnych nočných poklesov teplôt zničené kvetné a plodové puky. Či chceme alebo nie, prejaví sa to na nižších úrodách.
Poškodenie mrazom bude znamenať, že tento rok budeme zbierať menej chutných čučoriedok. Stále sa však oplatí bojovať o tie puky, ktoré prežili, aby ste získali väčšiu, sladšiu a chutnejšiu úrodu. Koncom mája si nájdite čas na ošetrenia, aby ste zlepšili stav čučoriedok po mrazoch.
Ako sa starať o čučoriedky v máji?
- Zalievanie – počas kvitnutia a nasadzovania plodov potrebujú čučoriedky najviac vody. Počas tohto obdobia ju treba zalievať denne.
- Mulčovanie – okolo kríkov položte prírodný okysľujúci mulč, ktorý ich ochráni pred stratou vlhkosti. Dobre poslúžia piliny z ihličnatých stromov, šišky alebo borovicová kôra.
- Hnojenie – máj je vhodný čas na dodanie dodatočných živín rastlinám. Môžete použiť hotové hnojivá pre čučoriedky alebo doma vyrobené hnojivá, pokiaľ okysľujú pôdu. Je tiež dobré použiť humínové kyseliny podľa pokynov výrobcu na obale, aby sa urýchlila obnova kríkov po mrazoch.
Hnojivo na posilnenie a lepšie plodenie čučoriedok
Nie všetky domáce hnojivá sú vhodné pre čučoriedky. Treba si uvedomiť, že čučoriedky majú špecifické požiadavky – sú mimoriadne kyslomilné. Nemôžete ich kŕmiť živinami so zásaditou alebo neutrálnou reakciou, pretože by ste zvýšili pH v mieste pestovania, čo by spôsobilo, že krík by nebol schopný prijímať živiny. Používaním nesprávnych hnojív namiesto toho, aby ste im pomohli, im vážne uškodíte.
Jedným z často odporúčaných hnojív pre čučoriedky je výživa z banánových šupiek. Je to skutočne pokladnica vitamínov, minerálov a organických zlúčenín, ale pripravená tradičným spôsobom (namáčaním šupky vo vode počas 1 – 2 dní) má pre kyslomilné kríky nesprávne pH. Výživu z banánovej šupky musíte pripraviť inak, ak ňou chcete kŕmiť čučoriedky.
Ako pripraviť hnojivo na posilnenie a lepšie plodenie čučoriedok?
- Do nádoby vložte 3 – 4 banánové šupky a zalejte ich 1 l vody.
- Nádobu prikryte gázou a nechajte ju pri izbovej teplote 2 – 3 týždne.
- Po uplynutí tejto doby a po ukončení kvasenia šupky vyberte a tekutinu nalejte do zavlažovacej nádoby. Pridajte 4 l dažďovej vody a premiešajte.
Čučoriedky polievajte týmto kyslým hnojivom každé 3 – 4 týždne počas obdobia kvitnutia a plodenia.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Pridajte toto do vody a v lete sa vaše čučoriedky obsypú plodmi ako nikdy predtým!
Vysaďte ich vedľa čučoriedok. Takéto susedstvo je priaznivé pre plodenie
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.