23.05.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Andrey_Nikitin).
Tučnolist je vynikajúca rastlina pre začínajúcich pestovateľov. Je nenáročná na pestovanie a mimoriadne pôsobivá. Ak chcete, aby dlhé roky lahodila oku, nemali by ste zabúdať na niekoľko kľúčových postupov starostlivosti. Kde by mal byť stromček šťastia umiestnený a ako by sa oň malo starať?

Foto: shutterstock/Andrey_Nikitin
Tučnolist je známy aj ako „strom šťastia“. Pochádza zo suchých a horúcich oblastí Južnej Afriky. Preto dokáže prežiť aj veľmi dlhé obdobia sucha. Kmeň a listy slúžia na uskladnenie vody. Rastlina má silné vetvenie a doma dorastá až do výšky 1 m.
Strom šťastia – ako sa oň starať? Ideálna rastlina pre zabúdajúcich ľudí
Ak zabúdate pravidelne zalievať, „strom šťastia“ je rastlina presne pre vás. Nepotrebuje veľa vody. Stačí zalievať raz za dva týždne. Je dôležité, aby bola v kvetináči dobrá drenáž, aby sa tekutina nezhromažďovala a nespôsobila hnilobu koreňov.
Rastlina sa najlepšie cíti pri jasnom, ale rozptýlenom svetle. Uprednostňuje parapet východného alebo západného okna, prípadne okno orientované na juh. Vhodná teplota pre tučnolist je 20-22 stupňov Celzia, maximálne 24 °C. V zime by mala byť naopak minimálne 10 °C.
Domáce hnojivo pre tučnolist. Môžete si ho kúpiť v každej lekárni
Tučnolist rastie veľmi pomaly, takže ho netreba strihať, pokiaľ mu nechcete dať konkrétny tvar. Musíte však pamätať na hnojenie. Najlepšou voľbou je epsomská soľ alebo síran horečnatý. Je to obľúbený liek proti bolesti hrdla a suchu v ústach. Zahusťuje listy, posilňuje „šťastný strom“ a stimuluje jeho rast. Stačí rozpustiť jednu čajovú lyžičku (5 g) v dvoch litroch vody, premiešať a rastlinu zaliať. Odporúča sa to robiť raz za mesiac. Veľmi dobre fungujú aj vaječné škrupiny, vysušené, rozomleté a zmiešané so substrátom.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Tučnolist musíte prerezávať. Zistite, ako to urobiť správne
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.