22.05.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Wut_Moppie).
Táto rastlina je odolná voči suchu, má nízke nároky a kvitne čoskoro po výsadbe. Na Slovensku nie je veľmi populárna, ale to je chyba, pretože ak ju zasadíte teraz, o niekoľko týždňov uvidíte nádherné fialové kvety. Je možné, že do prázdnin pokryje vašu záhradu prírodným kobercom.

Foto: shutterstock/Wut_Moppie
Chcete do záhrady okrasnú rastlinu, ktorá je odolná voči suchu, ale zároveň je nádherná a netrvá dlho, kým rozkvitne? Zvonček skalničkový by mohol byť ideálnou voľbou.
Najlepší čas na výsadbu tejto horskej trvalky nastal práve teraz. Riziko mrazov v druhej polovici mája je totiž zanedbateľné a je veľká šanca, že začne tešiť oči ešte pred prázdninami.
Zvonček skalničkový – odkiaľ pochádza a kde je najlepšie ho vysádzať?
Zvonček skalničkový (Campanula portenschlagiana) je zaujímavo vyzerajúca nízka vždyzelená trvalka s malými fialovými alebo modrými kvetmi, ktorá má horský pôvod. Pochádza však najmä z južnej Európy a znesie náročné podmienky, ako je sucho alebo naopak mierne mrazy.
Pri správnej starostlivosti môže kvitnúť raz alebo dvakrát ročne – na začiatku a na konci leta. Najkrajšie vyzerá v záhonoch – na okrajoch, pri stenách, v nádobách a v skalkách, ale môže byť aj skvelou alternatívou k okrasným trávam.
Ako pestovať zvonček skalničkový? Žiadne veľké požiadavky
Pri pestovaní zvončeka skalničkového mu musíte zabezpečiť slnečné alebo poloslnečné stanovište. Vo všeobecnosti má rastlina rada slnko, ale zaobíde sa aj bez neho, hoci potom nebude kvitnúť tak bujne.
Zvonček skalničkový uprednostňuje priepustnú, ľahkú a mierne vlhkú pôdu. Ak sa vám zdá pôda príliš ťažká a ílovitá, pridajte do nej trochu piesku alebo jemného štrku. Nezabudnite ho tiež kvôli jeho rýchlemu rastu nevysádzať príliš husto (optimálne je vysádzať každých 20 až 25 cm).
Ako sa starať o zvonček skalničkový po výsadbe? Na to nemôžete zabudnúť
O trvalku sa samozrejme musíte starať aj po výsadbe. Pri starostlivosti o zvonček skalničkový je najdôležitejšie zalievať, ale nie príliš, pretože rastlina má radšej dočasné sucho ako premokrenie. Vôbec neznáša stojatú vodu.
Nezabudnite tiež zrezať odkvitnuté kvety po prvom kvitnutí začiatkom júla. Pravidelne odstraňujte aj suché listy, aby ste rastlinu nepreťažili. Dodáte jej tak lepší vzhľad.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Vytvára fialové vankúše v záhrade. Urobte jednu vec a bude kvitnúť dvakrát za sezónu
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.