22.5.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/ReaLiia).
Nepríjemný zápach z práčky, ktorý sa prenáša aj na čisté oblečenie, môže signalizovať vážny problém. Jednoduchý trik, ktorý väčšina ľudí prehliadne, vám pomôže zbaviť sa vlhkosti a zabrániť tvorbe plesní. Prečítajte si, ako správne starať o svoju práčku.

Foto: shutterstock/ReaLiia
Mnohí z nás si myslia, že práčka nepotrebuje žiadne čistenie. Veď predsa pracie prostriedky počas každého cyklu robia túto prácu za nás a ich vôňa by mala zabezpečiť, že z vnútra spotrebiča bude vychádzať príjemná sviežosť. Realita je však úplne iná a pravdepodobne sa o tom presvedčil každý majiteľ práčky. Občas začne zapáchať, zápach zatuchliny sa stáva nepríjemným a po ďalších cykloch nezmizne, ale naopak, ešte sa zhorší. Čo s tým?
Nestačí len nechať dvierka otvorené! Tento detail prehliadne takmer každý
V bubne práčky zostáva po každom cykle voda. Zatvorenie dvierok spôsobuje, že vlhkosť nemá kam uniknúť. V kombinácii so zvyškami pracích prostriedkov a teplom vytvára ideálne prostredie pre rast plesní a húb. Samotné ponechanie pootvorených dvierok však nemusí stačiť. Vlhkosť sa totiž hromadí aj v zásobníku na prášok a aviváž, kde sa pleseň často objavuje ako prvá.
Po skončení prania nechajte dvierka otvorené približne 30 minút a zároveň vytiahnite zásuvku na pracie prostriedky. Takto umožníte vlhkosti odpariť sa z oboch kritických miest. Pravidelne odstraňujte zvyšky pracích a zmäkčujúcich prostriedkov zo zásuvky. Môžete na to použiť bežný prostriedok na umývanie riadu alebo roztok jedlej sódy a vody.
Raz za čas doprajte zásuvke „kúpeľ“ v čistiacom prostriedku na práčky alebo v teplej vode s prídavkom prostriedku na riad a octu. Nezabudnite tiež odstraňovať prebytočnú vodu a zvyšky nečistôt z gumeného tesnenia práčky, kde sa často zachytávajú vlákna a nečistoty, ktoré následne vytvárajú živnú pôdu pre baktérie.

Foto: súkromný archív
Tajné zbrane proti zápachu a plesni vo vašej práčke
Príčinou nepríjemného zápachu z práčky, okrem nadmernej vlhkosti, je často aj vodný kameň. Pamätajte na pravidelné odstraňovanie vodného kameňa a čistenie vnútra spotrebiča. Môžete na to využiť špeciálne prípravky dostupné v obchodoch alebo vyskúšať domáce metódy, ktoré sú rovnako účinné a šetrnejšie k životnému prostrediu.
Prvou možnosťou je použitie octu. Nalejte pohár octu do bubna práčky alebo do zásuvky na pracie prostriedky. Nastavte základný program prania (s nízkym odstreďovaním) pri vysokej teplote (60-90 stupňov). Spustite prázdny spotrebič, na konci otvorte bubon aj zásuvku a nechajte všetko vyschnúť. Nebojte sa, zápach octu časom zmizne a vaša práčka bude voňať sviežosťou.
Druhou možnosťou je použitie tablety do umývačky riadu alebo kapsuly. Vhoďte ju do bubna a spustite program s teplotou 60-90 stupňov, ideálne dlhší, aby mal čistiaci prostriedok dostatok času na pôsobenie. Tento spôsob je mimoriadne účinný pri odstraňovaní mastnoty a usadenín, ktoré sa môžu hromadiť v ťažko dostupných miestach práčky.
Pravidelná starostlivosť o vašu práčku nielen predĺži jej životnosť, ale zabezpečí aj to, že vaše oblečenie bude po každom praní skutočne čisté a voňavé. Stačí len pár minút po každom praní a občasná dôkladnejšia údržba, aby ste predišli nepríjemným prekvapeniam v podobe zápachu a plesní.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Prečo práčka nevyperie oblečenie dobre? Pozrite sa na jedno miesto. Povie vám to pravdu
Nastavte práčku na tento program. Rýchlo si všimnete rozdiel na svojich účtoch
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.