21.05.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/axis213).
Pestovanie paradajok v záhrade nám umožňuje získať vlastné plody plné chuti a vône. Aby ste sa však mohli tešiť z bohatej úrody, musíte vedieť, ako tieto rastliny správne sadiť, zalievať a hnojiť. Zistite, ako pripraviť miesto a výsadbové jamy pre paradajky a na čo si dať pozor pri ďalšej starostlivosti.

Foto: shutterstock/axis213
Výsadba paradajok do zeme – najdôležitejšie pravidlá
Paradajky (Solanum lycopersicum) sú teplomilné rastliny, ktoré si pred výsadbou do zeme vyžadujú primeranú prípravu. Termín výsadby je v druhej polovici mája, keď pominie riziko mrazov. Odporúča sa sadenice predtým otužiť tým, že sa na niekoľko dní umiestnia na chránené miesto.
Výber správneho miesta je prvým krokom k úspechu. Paradajky potrebujú minimálne 6 až 8 hodín slnečného svitu denne. Najlepšie miesta sú chránené pred vetrom s dobrým prístupom svetla. Nezabúdajte, že paradajky sa nesmú vysádzať na miesta, kde v predchádzajúcom roku rástli ľuľkovité zeleniny (paprika, zemiaky, baklažán), pretože sa tým zvyšuje riziko ochorenia.
Vzdialenosť medzi rastlinami by mala byť 40 – 60 cm pre trpasličie odrody a 60 – 80 cm pre vysoké odrody. Príliš hustá výsadba obmedzuje vetranie, čo podporuje rozvoj hubových chorôb.
Príprava jamy a pôdy pre paradajky
Pred umiestnením sadeníc do zeme si pôdu riadne pripravte. Paradajky uprednostňujú úrodnú, priepustnú pôdu s mierne kyslým pH (6,0 – 6,8). Pred výsadbou vykopte pôdu asi 30 cm hlboko, odstráňte burinu a kamene.
Vykopte jamy s priemerom o niečo väčším, ako je koreňový bal sadeníc, a s podobnou hĺbkou. V tomto období môžete pôdu obohatiť o prísady, ktoré rastlinám zabezpečia dobrý štart.
Na dno jamky rozprestrite vrstvu kompostu alebo zhnitého hnoja (asi 2 – 3 cm), ktorá dodá živiny. Môžete tiež pridať hrsť dreveného popola, ktorý je zdrojom draslíka a vápnika, ako aj pridať trochu viaczložkového hnojiva s predĺženým účinkom.
Niektorí záhradníci používajú aj vaječné škrupiny ako zdroj vápnika, ktoré zabraňujú častej chorobe – hnilobe špičiek plodov.
Čo pridať pod paradajky pri výsadbe?
Paradajky patria medzi rastliny, ktoré profitujú zo symbiózy s prospešnými pôdnymi mikroorganizmami. V čase výsadby sa odporúča použiť prípravky obsahujúce mykorízne huby alebo prospešné baktérie.
Osvedčeným spôsobom je aj pridanie žihľavy do jamky. Obsahuje dusík, železo a kremík, ktoré stimulujú rast rastlín a zvyšujú ich odolnosť. Stačí, ak na dno jamky hodíte niekoľko čerstvých listov.
Pri výsadbe nezabudnite, že rastlina by mala byť umiestnená hlbšie, ako rástla v kvetináči – dokonca až do výšky prvých listov. Z časti stonky pokrytej zeminou budú vyrastať ďalšie korene. Hlboká výsadba je skvelá pre rozbiehavé, príliš rozrastené sadenice. Poskytne im silné stonky a silný koreňový systém.
Zalievanie paradajok po výsadbe do zeme
Primerané zavlažovanie je základnou a veľmi dôležitou súčasťou starostlivosti o paradajky. Po zasadení do zeme potrebujú rastliny čas, aby sa usadili na novom mieste a vytvorili koreňový systém.
Počas prvého týždňa po výsadbe zalievajte paradajky denne, pričom na jednu rastlinu spotrebujte približne 1-2 litre vody. Voda by mala byť vlažná, najlepšie destilovaná. Vždy zalievajte v blízkosti koreňov, vyhnite sa zmáčaniu listov, čo môže viesť k hubovým chorobám.
Po adaptačnom období (približne týždeň) znížte frekvenciu zalievania na 2-3 krát týždenne, pričom množstvo vody zvýšte na 3-4 litre na rastlinu. Najlepšie je zalievať paradajky ráno alebo večer.
Pôdu okolo rastlín je dobré mulčovať slamou, kôrou alebo agrovláknami, ktoré pomáhajú zadržiavať vlhkosť a obmedzujú rast buriny. Mulčovanie tiež udržiava stabilnú teplotu pôdy.
Hnojenie paradajok po výsadbe do zeme
Správne hnojenie je zárukou bohatej úrody. Po zasadení paradajok do zeme im dajte čas, aby sa zakorenili, a až potom ich začnite intenzívne hnojiť. Prvé hnojenie by sa malo vykonať približne 2 týždne po výsadbe hnojivom bohatým na dusík, aby sa podporil rozvoj zelenej hmoty. Počas obdobia kvitnutia a nasadzovania plodov (približne 3 – 4 týždne po výsadbe) prejdite na hnojivo, ktoré obsahuje viac draslíka a fosforu a menej dusíka.
Dobrou voľbou sú organické hnojivá, ako napríklad žihľavový hnoj, živiny z kvasníc alebo banánové šupky. Tieto hnojivá sa môžu aplikovať každých 10-14 dní, pričom sa rastliny zalievajú pri báze.
Nezabudnite, že pravidelné používanie hnojív v menších dávkach je lepšie ako zriedkavé používanie veľkých množstiev. Ak siahnete po minerálnych hnojivách, vždy dodržiavajte odporúčania výrobcu týkajúce sa dávkovania.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Ako husto vysádzať paradajky? Dodržte túto vzdialenosť a budú bacuľaté a šťavnaté
Nasypte do jamky a presaďte paradajky. Je to osvedčený záhradkársky patent. Nebudete ľutovať
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.