Objavte v sebe ženskú vášeň
- svoju hybnú silu.

Logo

„Bez vášne nemáte energiu.
Bez energie nemáte nič.“

Warren Buffet

Ekológia, Záhrada,

Všetko o používaní žihľavového hnoja v záhrade. Nie každá rastlina ho dobre znáša

20.05.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Gabor Tinz). Žihľavová kaša je jedným z najobľúbenejších prírodných hnojív, ktoré si cenia ekologickí záhradníci. Nie všetky rastliny však na takúto silnú živinu reagujú...

20.05.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Gabor Tinz).

Žihľavová kaša je jedným z najobľúbenejších prírodných hnojív, ktoré si cenia ekologickí záhradníci. Nie všetky rastliny však na takúto silnú živinu reagujú pozitívne. Prečítajte si, ako pripraviť žihľavovú kašu a aké sú výhody a obmedzenia jej používania.

Ako správne pripraviť domáce hnojivo zo žihľavy? Zistite, aké má výhody a nevýhody.
Foto: shutterstock/Gabor Tinz

Žihľavová kaša – obľúbené hnojivo záhradkárov

Žihľava dvojdomá (Urtica dioica) je rastlina bohatá na dusík, železo, horčík, vápnik a kremík. Vďaka týmto zložkám je extrakt zo žihľavy vynikajúci na podporu rastu rastlín a zvýšenie odolnosti voči chorobám, ako aj na zlepšenie kvality pôdy.

Príprava žihľavového hnoja je hračka. Potrebujete len čerstvo nazbieranú žihľavu (najlepšie mladé výhonky), veľkú nádobu a vodu.

  • Nazbierajte približne 1 kilogram čerstvej žihľavy. Vyhnite sa rastlinám rastúcim v blízkosti ciest a znečistených oblastí.
  • Žihľavu vložte do veľkej, najlepšie plastovej nádoby s objemom asi 10 litrov.
  • Zalejte vodou (najlepšie dažďovou) a naplňte vedro.
  • Nádobu zakryte gázou alebo sieťovinou, ktorá umožní prístup vzduchu, ale zabráni prístupu hmyzu.
  • Zmes nechajte na teplom, tienistom mieste 10 – 14 dní (v závislosti od teploty okolia) a každé 2 – 3 dni ju premiešajte.
  • Hnojivo je hotové, keď prestane intenzívne peniť a jeho farba sa zmení na tmavohnedú.

Pred aplikáciou zrieďte 1:10 pre zalievanie dospelých rastlín, 1:20 alebo 1:30 pre mladšie rastliny. Na postrek listov použite riedenie 1:20, na protiplesňovú ochranu dokonca 1:50. Nezabudnite, že čerstvá kaša má nepríjemný zápach, ktorý možno neutralizovať pridaním oxidu kremičitého, zeolitu, rumančeka alebo valeriány počas fermentácie.

Výhody a nevýhody používania žihľavovej kaše

Ako každé hnojivo, aj extrakt zo žihľavy má svoje silné a slabé stránky. Zoznámte sa s nimi, aby ste tento prírodný prípravok mohli vo svojej záhrade používať s dostatočným vedomím.

  • Výhody žihľavovej kaše

Žihľavový hnoj je vynikajúcim zdrojom dusíka, ktorý podporuje rast zelených častí rastlín. Obsahuje aj mikroživiny, ako sú železo, meď a mangán, ktoré sú nevyhnutné na udržanie ich zdravia. Pri pravidelnom používaní podporuje rozvoj koreňového systému a zvyšuje odolnosť rastlín voči chorobám.

Prírodný extrakt navyše pôsobí ako repelent proti niektorým škodcom, ako sú vošky a roztočce. Výroba tohto hnojiva je ekologická a ekonomická – ako cennú surovinu použijete bežne dostupnú burinu.

  • Nevýhody žihľavovej kaše

Hlavnou nevýhodou žihľavového hnoja je jeho intenzívny, nepríjemný zápach počas fermentácie. Z tohto dôvodu sa odporúča umiestniť nádobu s kvasiacim hnojivom mimo domu. Príliš silný, neriedený prípravok môže citlivé rastliny popáliť alebo prispieť k ich prehnojeniu, najmä dusíkom.

Nesprávne pripravená kaša (napr. príliš dlho fermentovaná) môže stratiť svoje vlastnosti. Jej účinok je v porovnaní s minerálnymi hnojivami tiež krátkodobý, a preto si vyžaduje častejšiu aplikáciu.

Pri príprave a aplikácii výrobku používajte ochranné rukavice a zabráňte kontaktu s očami – žihľava môže spôsobiť podráždenie.

Na ktoré rastliny možno použiť žihľavovú kašu?

Žihľavová kaša je vhodná pre plodiny s vysokými nárokmi na dusík.

Listová zelenina, ako je šalát, špenát a kapusta, reaguje na hnojenie týmto prípravkom veľmi pozitívne. Tieto rastliny hnojte každé 2 – 3 týždne počas obdobia intenzívneho rastu. Zalievajte priamo do pôdy okolo rastlín, vyhnite sa kontaktu s listami.

Žihľavový hnoj milujú aj paradajky a uhorky. S hnojením začnite, keď už majú trvalú polohu, a pokračujte každé dva týždne. Zriedený hnoj (1:10) aplikujte priamo do pôdy.

Na toto hnojivo priaznivo reagujú aj okrasné rastliny, ako sú ruže, georgíny a chryzantémy. Aplikujte ho od začiatku jari do polovice leta, vyhnite sa neskorému hnojeniu, ktoré by mohlo oddialiť prípravu rastlín na zimu.

Ovocné kríky, ako sú ríbezle a maliny, možno na začiatku sezóny prihnojovať žihľavou, aby sa podporil ich rast a úroda.

Ktoré rastliny nemajú rady žihľavovú kašu?

Nie všetky rastliny reagujú dobre na žihľavový hnoj. Niektoré druhy uprednostňujú pôdu chudobnú na dusík alebo sú príliš citlivé na intenzívne hnojenie.

Strukoviny ako hrach a fazuľa si samy viažu dusík zo vzduchu, takže dodatočné hnojenie dusíkom môže byť škodlivé. Pred kvitnutím sa však môže použiť zriedený hnoj (1:20) na podporu počiatočného rastu rastlín.

Rastliny, ktoré uprednostňujú pôdu s nízkym pH, ako sú čučoriedky, azalky a rododendrony, tiež zle znášajú žihľavový hnoj, ktorý môže ovplyvniť pH pôdy.

Rastliny odolné voči suchu, ako sú rozchodníky, levandule a tymián, uprednostňujú chudobné substráty a môžu trpieť prehnojením. Ich nadmerný rast po aplikácii hnoja môže viesť k zníženiu arómy byliniek a zhoršiť ich okrasné vlastnosti.

Mladé sadenice a rastliny s jemnými listami môžu byť popálené aj zriedenou hnojovicou, preto hnojivo aplikujte opatrne alebo sa mu pri vznikajúcich rastlinách úplne vyhnite.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Zalievate svoje rastliny kávovou usadeninou? Týchto sa radšej vyvarujte, pretože ich rýchlo zničíte

Na tieto rastliny pôsobí žihľavové hnojivo ako jed. Namiesto toho, aby ste im pomohli, im len uškodíte


Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.


Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.



Odporúčame

Táto kvetina je záhradnou senzáciou. V lete predvádza šou, ktorú nemožno prehliadnuť

20.05.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Esin Deniz). Málokto o nej počul, ale vyzerá ako umelecké dielo. Kvitne, keď už ostatné rastliny majú dosť tepla,…

Takto vysádzajte paradajky. Získate veľkú a chutnú úrodu

20.05.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/encierro). Paradajky sú jednou z najčastejšie pestovaných druhov zeleniny v domácich záhradách a plastových tuneloch. Na to, aby ste…

Nudia vás hortenzie? Zoznámte sa s novou hviezdou záhrady. Vonia a kvitne celé leto

20.05.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Alex Manders). Ako vonia skrutec peruánsky? Vďaka tejto nádhernej rastline sa záhrada môže topiť v kvetoch od júna do…

Vylejte a počkajte. Po mravcoch v záhrade nebude ani stopy. Toto je najlepší spôsob

20.05.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/stockphoto for you). Ako sa zbaviť mravcov v záhrade a v domácnosti? Namiesto míňania peňazí za pesticídy zakúpené v…

Zalievate rastliny ráno alebo večer? Mnoho ľudí robí túto chybu

19.05.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/FamVeld). Zalievanie rastlín je v záhrade kľúčovým postupom. Má veľký vplyv na rast a stav našich kvetín. Kedy je…

Auto Trendy

Výmena oleja každých 30-50 tisíc km? Hazardná hra s motorom vášho auta!

20.5.2025 Redakcia Auto trendy - Výrobcovia tvrdia, že stačí servis raz za dva roky. Mechanici varujú, že vás to môže stáť motor. Prečo sa oplatí meniť olej častejšie a čo…

Motocyklisti sa predbiehajú cez plnú čiaru. Je to naozaj zakázané?

20.5.2025 Redakcia Auto trendy - Predbiehanie na plnej čiare je pre mnohých motocyklistov každodennou realitou. Porušujú tým zákon, alebo je pravda niekde inde? Prinášame odpovede na otázky, ktoré trápia každého…

Volkswagen premieňa vaše vozidlo na hernú konzolu!

20.5.2025 Redakcia Auto trendy - Legendárna žltá guľka bez dna sa vracia v úplne novom prostredí. Môžete sa tešiť na jedinečný herný zážitok priamo vo vašom Volkswagene. Čo všetko ponúka…

Záhada dlhočizného Chile: Ako sa stala najdlhšou a najtenšou krajinou sveta?

20.5.2025 Redakcia Auto trendy - Viete si predstaviť krajinu dlhú ako cesta z Maroka do Fínska a pritom širokú len ako vzdialenosť zo Žiliny do Košíc? Presne taká je Chile,…

Novinka na poliach: Zbohom nafta! Elektrický traktor ONOX prináša ticho na polia

20.5.2025 Redakcia Auto trendy - Nemecký startup ONOX prináša ekologickú budúcnosť do poľnohospodárstva. Vďaka výmenným batériám môžu farmári zabudnúť na zdĺhavé nabíjanie a sústrediť sa na to, čo je naozaj…

Čínske automobilky pochopili, čo Európa chce: Hybridná revolúcia prichádza

20.5.2025 Redakcia Auto trendy - Namiesto čisto elektrických áut prichádzajú s hybridmi, ktoré Európania milujú. Inteligentná stratégia, ako obísť clá a získať zákazníkov.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov