20.05.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/encierro).
Paradajky sú jednou z najčastejšie pestovaných druhov zeleniny v domácich záhradách a plastových tuneloch. Na to, aby ste dopestovali zdravú a bohatú úrodu, musíte ich nielen šikovne zalievať a hnojiť, ale predovšetkým ich správne zasadiť. Zistite, ako vysádzať paradajky hustejšie. Správne rozostupy medzi kríkmi sú pre ich rast rozhodujúce.

Foto: shutterstock/encierro
Kedy sadiť paradajky do zeme?
Termín závisí predovšetkým od počasia. Predpokladá sa, že termín výsadby paradajok by mal byť po 15. máji, t. j. po tzv. ľadových mužoch a studenej Žofii. Aj keď ste si na stúpajúce teploty začali zvykať skôr, spomínaný meteorologický jav prináša náhle ochladenie – to by mohlo byť smrteľné pre mladé a chúlostivé rastliny, ktoré patria medzi teplomilné.
Je stále chladno? Sledujte počasie a aktuálne predpovede. Výsadba paradajok do pôdy bude úspešná, keď bude teplota pôdy aspoň 10 – 12 °C.
Aké by mali byť rozostupy medzi kríkmi paradajok?
Dobre si naplánujte rozstupy tak, že zanalyzujete priestor vo svojej záhrade alebo na pozemku. Prečo je to také dôležité? Príliš hustá výsadba paradajok vedie k nadmernému zatieneniu, horšiemu dozrievaniu plodov a väčšiemu riziku výskytu chorôb – najmä plesne zemiakovej a múčnatky. Priestor v záhrade sa neoplatí šetriť ani z praktických dôvodov. Čím hustejšie sú kríky vysadené, tým ťažšie je presne odstraňovať burinu a zalievať. Aj zber zrelých paradajok bude ťažkopádnejší.
Rastliny potrebujú priestor. Aký presne priestor? Rozumie sa, že sadenice paradajok umiestňujte vo vzdialenostiach 50 – 60 cm. Snažte sa dodržať 80 – 100 cm vzdialenosť medzi riadkami. Tým sa zabezpečí, že paradajky budú mať dostatok priestoru na vývoj a že jednotlivé sadenice nebudú súperiť o vodu a živiny. Pri bujne rastúcich odrodách môže byť vzdialenosť medzi rastlinami kratšia, a to 40 cm a 70 cm medzi riadkami.
Paradajky budú chutné a veľké
Musíte si uvedomiť, že sadenice paradajok by sa nemali umiestňovať do pôdy, v ktorej v predchádzajúcej sezóne rástli zemiaky a iné ľuľkovité plodiny. V takýchto podmienkach nastáva vysoké riziko šírenia chorôb a škodcov plodín. Z rovnakých dôvodov by sa nemali nachádzať v ich bezprostrednej blízkosti.
Úspech pri pestovaní paradajok vyplýva aj z výberu správnej polohy – slnečnej a chránenej pred vetrom. Pôda by mala byť priepustná a úrodná. Optimálne pH je 6,0 až 6,8.
Nezabudnite paradajky hnojiť. Na začiatku potrebujú hlavne dusíkaté prípravky, ktoré stimulujú rast sadeníc. Počas nasadzovania plodov musíte dodávať rastlinám draslík a fosfor. Rovnako dôležité je pravidelné zavlažovanie. Do popredia tu vystupuje precíznosť, pretože musíte dbať na to, aby nedošlo k zmáčaniu listov.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Pestovanie paradajok? Nezabudnite na jedno a budú rásť ako bláznivé
Urobte to skôr, ako paradajky zasadíte do zeme. Budú hojne rodiť
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.