20.05.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/tanitost).
Ako stimulujete uhorky k bohatej úrode? Správny termín výsevu a príprava vhodného miesta v záhrade sú len polovicou úspechu. Veľmi dôležité je aj pestovanie týchto rastlín, najmä premyslené hnojenie. Ak chcete mať naozaj úspešnú úrodu, nemusíte používať drahé hnojivá. Prezradíme vám, aké lacné, doma vyrobené hnojivo sa na uhorky dobre hodí.

Foto: shutterstock/tanitost
Čo potrebujú uhorky?
Pestovanie uhoriek v záhrade je pomerne jednoduché, hoci majú prehnané nároky. Ak chcete, aby boli bez chorôb, rýchlo rástli a prinášali bohatú úrodu, musia byť splnené všetky ich potreby. Podobne ako iné druhy hlúbovej zeleniny, aj uhorky sú teplomilné rastliny. Zahynú pri najmenších mrazoch, preto sa vysievajú alebo vysádzajú do záhrady najskôr v druhej polovici mája, keď je malé riziko náhleho poklesu teploty pod 0 °C.
Uhorky potrebujú nielen teplo, ale aj úrodnú pôdu bohatú na humus. Možno ich pestovať už v prvom roku po pohnojení hnojom, čo je nezvratným dôkazom toho, že sú mimoriadne žravé. Pôda pre uhorky by mala byť priepustná a zároveň dobre zadržiavať vodu, najlepšie s pH blízkym neutrálnemu. Odporúča sa vybrať pre nich slnečné a od vetra chránené miesto.
Čo ešte potrebujú uhorky? Uhorky sú veľmi citlivé na nedostatok vody a živín v pôde. Tieto im musíte poskytovať počas celého vegetačného obdobia.
Spoľahlivé kvasnicové hnojivo pre uhorky
V obchodoch nájdete rôzne viac živinové minerálne hnojivá pre uhorky a inú zeleninu. Musíte ich používať? Nie nevyhnutne. Uhorky totiž veľmi dobre reagujú na prirodzené hnojenie a oplatí sa ich kŕmiť doma vyrobenými živinami, ktoré neobsahujú žiadne chemikálie. Rýchlo rastú, sú odolné voči chorobám a škodcom a predovšetkým prinášajú bohatú úrodu. Ak chcete, aby prinášali až dvakrát viac plodov, môžete ich kŕmiť jednoduchým kvasnicovým hnojivom, ktoré už roky používajú skúsení záhradníci.
Ako vyrobiť kvasnicové hnojivo pre uhorky?
- Do vedra rozdrvte kocku pekárskeho droždia (100 g).
- Zalejte 10 litrami vlažnej vody (najlepšie dažďovej), premiešajte, aby sa zložky spojili, a nechajte pôsobiť 2 – 3 hodiny.
Po uplynutí tejto doby použite na zalievanie uhoriek. Výživu nemusíte dodatočne riediť.
Uhorky zalievajte raz týždenne od výsadby až do konca sezóny, najlepšie skoro ráno alebo neskoro večer. Dávajte pozor, aby ste ním nenamočili listy.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
4 prírodné živiny pre uhorky. S aplikáciou začnite, keď sa objavia prvé listy
Uhorky vám povedia pravdu. Takéto tvary prezradia, čo robíte v záhrade zle
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.