19.5.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/Jenya Smyk).
Tmavé škvrny na stenách nie sú len estetickým problémom. Pleseň môže vážne ohroziť vaše zdravie. Namiesto drahých špecialistov vyskúšajte jednoduchý a účinný spôsob, ako sa zbaviť plesní pomocou lacného produktu z lekárne.

Foto: shutterstock.com/Jenya Smyk
Objavili ste na stenách tmavé škvrny? Neignorujte ich – môže ísť o pleseň, ktorá časom predstavuje vážne zdravotné riziko. Podporuje alergie, sťažuje dýchanie a zhoršuje celkový pocit pohody. Čím skôr zareagujete, tým väčšia je šanca, že sa problému zbavíte bez pomoci odborníkov.
Pleseň na stenách: Tichý nepriateľ vášho zdravia
Tmavé škvrny na stenách signalizujú vlhkosť a zlé vetranie, čo vytvára ideálne podmienky pre rast plesní. Ignorovanie prvých príznakov môže viesť k vážnejším problémom nielen so stenami, ale aj so zdravím.
Pleseň môže spôsobiť chronické dýchacie problémy, bolesti hlavy, a zhoršiť príznaky alergií či astmy. Navyše sa šíri po celom byte a usadzuje sa na nábytku a oblečení. Preto je dôležité konať ihneď, ako spozorujete prvé tmavé stopy.
Zázračný liek z lekárne: Čajovníkový olej proti plesni
Jedným z najúčinnejších prírodných prostriedkov je čajovníkový olej. Má silné protiplesňové a antibakteriálne účinky, a pritom je bezpečný pre členov domácnosti.
Zmiešajte dve lyžičky extraktu s dvoma pohármi teplej vody a prelejte do fľaše s rozprašovačom. Dôkladne postriekajte infikované miesta a nechajte prípravok pôsobiť najmenej tri dni. Potom umyte stenu vodou s mydlom a dobre ju osušte.

Foto: shutterstock/Africa Studio
Starý osvedčený spôsob: Liehový ocot v boji proti plesniam
Ďalším účinným prostriedkom je liehový ocot. Stačí ho zmiešať s vodou v pomere 4:1, preliať do fľaše s rozprašovačom a postriekať znečistený povrch. Po hodine stenu vydrhnite a vysušte.
Ocot neutralizuje zápach plesní a dezinfikuje povrch. Môžete ho kombinovať aj s jedlou sódou pre zvýšenie účinnosti.
Prevencia je najlepší liek
Pravidelne vetrajte – otvárajte okná aspoň dvakrát denne na 10-15 minút. Udržujte optimálnu vlhkosť v byte pomocou odvlhčovačov alebo vetraním, najmä v kúpeľni a kuchyni.
Nábytok neumiestňujte priamo k stenám – nechajte aspoň 5-10 cm medzeru. Pravidelne kontrolujte potrubia a strechu kvôli možným únikom vody.
Ak domáce metódy neprinesú výsledok, zavolajte odborníkov. Rozsiahle plesne môžu vyžadovať profesionálny zásah a niekedy aj stavebné úpravy.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Namočte handričku a v kúpeľni obložte silikón. Pleseň sa rozpustí za 15 minút
Zabudnite na pleseň v kvetináči. Do pôdy dajte jednu zložku. Nebude po nej ani stopy
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.