19.5.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Ev. Safronov).
Mnohí z nás zanedbávajú pravidelnú údržbu kúpeľňových predložiek. Odborníci varujú, že tento nenápadný doplnok môže ukrývať nebezpečné množstvo baktérií, roztočov a plesní. Naučte sa, ako správne čistiť predložky a chrániť zdravie celej rodiny.

Foto: shutterstock/Ev. Safronov
Kúpeľňové predložky sú neodmysliteľnou súčasťou takmer každej domácnosti. Poskytujú nám pohodlie, bezpečnosť a dotvárajú celkový vzhľad kúpeľne. Málokto si však uvedomuje, že práve tieto nenápadné textílie môžu predstavovať vážne zdravotné riziko. Každodenný kontakt s vlhkosťou, špinou a odumretou kožou z nich robí ideálne prostredie pre množenie mikroorganizmov.
Neviditeľné nebezpečenstvo pod vašimi nohami
Kúpeľňové predložky plnia v prvom rade bezpečnostnú funkciu. Stúpame na ne po sprchovaní či kúpeli, aby sme predišli pošmyknutiu na mokrej podlahe. Práve preto sú neustále vystavené vlhkosti, čo z nich robí dokonalé miesto pre množenie baktérií, húb a plesní. Okrem toho zachytávajú nečistoty z podlahy a odumretú kožu, ktorá sa z nás prirodzene odlupuje.
Mnohí ľudia však čisteniu predložiek nevenujú dostatočnú pozornosť. Niektorí ich perú len zriedkavo, iní dokonca vôbec. Tento zlozvyk môže viesť k vážnym zdravotným problémom, najmä u ľudí s oslabenou imunitou alebo sklonmi k alergiám. Pravidelné pranie kúpeľňových predložiek by malo patriť medzi základné domáce povinnosti.
Ako správne prať kúpeľňové predložky? Väčšina ľudí to robí nesprávne
Dobrá správa je, že väčšinu kúpeľňových predložiek môžete prať v práčke. Vždy by ste sa však mali riadiť pokynmi výrobcu, ktoré nájdete na štítku. Bavlnené a iné mäkké textilné predložky zvyčajne zvládnu pranie v práčke bez problémov. Ideálne je prať ich raz týždenne pri teplote maximálne 40 stupňov Celzia a s odstreďovaním nastaveným na 800 otáčok.
Ak chcete zachovať mäkkosť a nadýchanosť materiálu, vyhnite sa používaniu aviváže a agresívnej chémie. Namiesto toho vyskúšajte ocot, ktorý má zmäkčujúce a dezinfekčné vlastnosti. Stačí naliať približne 50 mililitrov octu do priehradky na aviváž a vaša predložka bude nielen čistá, ale aj príjemne mäkká.

Foto: shutterstock.com/Ratchanee Sawasdijira
Domáce triky pre dokonale čisté predložky bez chemikálií
Ak hľadáte ekologické a cenovo dostupné alternatívy ku komerčným čistiacim prostriedkom, máme pre vás niekoľko osvedčených tipov. Okrem už spomínaného octu môžete vyskúšať aj sódu bikarbónu, ktorá účinne neutralizuje nepríjemné pachy a pomáha odstraňovať škvrny.
Pre silne znečistené predložky pripravte pastu z jedlej sódy a vody. Naneste ju na problematické miesta, nechajte pôsobiť približne 30 minút a potom dôkladne opláchnite. Táto metóda je obzvlášť účinná pri odstraňovaní odolných škvŕn a zápachov.
Ďalším skvelým pomocníkom je citrónová šťava, ktorá má prirodzené bieliace a antibakteriálne účinky. Stačí vyžmýkať šťavu z jedného citróna do misky s teplou vodou a v tomto roztoku predložku namočiť. Po niekoľkých hodinách ju vypláchnite a nechajte uschnúť na čerstvom vzduchu.
Pravidelná starostlivosť o kúpeľňové predložky nie je len otázkou estetiky, ale predovšetkým zdravia. Investujte trochu času do ich správneho čistenia a odmení sa vám to čistejším a zdravším domovom.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Nerobte túto chybu v dizajne kúpeľne. Budete ľutovať už v prvom mesiaci
Vyhoďte tento predmet z kúpeľne. Môže to vyzerať pekne, ale je to nezdravé
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.