17.05.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Nitr).
Maliny sú obľúbené ovocné kríky záhradkárov, ktoré môžu rodiť mnoho rokov. Samozrejme, za predpokladu, že sú splnené ich najdôležitejšie potreby. Dôležitý je nielen výber vhodného stanovišťa a zalievanie, ale aj hnojenie. V tejto oblasti je veľmi úspešné domáce hnojivo vyrobené z kuchynského odpadu.

Foto: shutterstock/Nitr
Sú jedny z najobľúbenejších ovocných kríkov pestovaných v záhradách a sadoch. Sladké, aromatické plody sú nielen chutné, ale aj bohaté na vitamíny a antioxidanty. Aby sa rastlinám darilo a poskytovali nám uspokojivú úrodu, musíme im zabezpečiť správne podmienky a náležitú starostlivosť.
Maliny – nie sú náročné na pestovanie, ale majú svoje potreby
Maliny nepatria medzi mimoriadne náročné a rozmarné ovocné kríky. Ako každá rastlina však majú svoje špecifické požiadavky.
Prvú predstavuje slnečné alebo mierne zatienené miesto. Maliny potrebujú miesto chránené pred nárazovým vetrom. Čím tichšie, tým lepšie. Optimálne podmienky na pestovanie malín sú mierne kyslá (pH 5,5 – 6,5), úrodná a humusovitá pôda.
Maliny sa odporúča vysádzať do riadkov, pričom medzi kríkmi treba zachovať medzery, aby sa zabezpečila dobrá cirkulácia vzduchu a predišlo sa hubovým chorobám. Berte do úvahy, že maliny majú plytký koreňový systém, takže potrebujú pravidelnú zálievku, najmä počas období bez dažďov. Je to dôležité najmä v období intenzívneho rastu a dozrievania plodov.
Čo robiť, aby maliny hojne rodili?
Okrem pravidelného zalievania musíte pri pestovaní malín vykonať ešte niekoľko záhradníckych prác. Nepodceňujte otázku odstraňovania buriny. Súperia s kríkmi o vodu a živiny. Mulčovanie malín zabraňuje rastu invazívnych rastlín aj vysychaniu pôdy. Dôležité je hnojenie – nielen špecializované prípravky prinášajú dobré výsledky. Na podporu zdravého rastu rastlín pôsobia aj doma vyrobené hnojivá na maliny.
Neprávom ich považujeme za odpad. Maliny ich milujú
Jeden z účinných a prirodzených spôsobov hnojenia malín predstavuje použitie hnojiva zo zemiakových šupiek. Je to lacný, ekologický a účinný spôsob, ako im dodať cenné zložky a obohatiť pôdu.
Dokonale zapadá do trendu neplytvania domácimi zdrojmi. Namiesto vyhadzovania prakticky využijete odpad z kuchyne. Zemiakové šupky obsahujú draslík, fosfor, horčík a vápnik, ktoré posilňujú korene, podporujú kvitnutie a prispievajú k pôsobivému plodeniu. Škrob obsiahnutý v zemiakových zvyškoch zasa podporuje rast prospešných mikroorganizmov v pôde.
Najjednoduchší spôsob ich využitia predstavuje zakopanie šupiek priamo do pôdy okolo kríkov v hĺbke približne 10 cm. Možno vás tiež láka pripraviť si domáce hnojivo.
Zozbierajte 1 šálku čerstvých šupiek a zalejte ich 10 šálkami horúcej vody. Ide o vzorové množstvo – pripravte si dostatočné množstvo hnojiva pre vaše plodiny, pričom dodržte pomer 1:10. Nádobu zakryte a odložte na teplé miesto na 3 dni. Nakoniec tekutinu sceďte a zalejte malinové kríky. Toto ošetrenie vykonávajte každé 3 – 4 týždne. V lete budete zbierať veľké a sladké plody.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Maliny milujú takúto spoločnosť. Ak ich zasadíte v marci, nebudete stíhať zbierať ovocie
Predtým, ako zasadíte maliny, urobte jednu vec. Prežijú sucho a kríky budú rodiť
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.