17.05.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Andrey Boyarskiy).
Použité náplasti na rany patria do kontajnera na zmesový komunálny odpad. Tento spôsob likvidácie je daný nielen hygienickými dôvodmi, ale aj praktickými aspektmi ich spracovania.

Foto: shutterstock/Andrey Boyarskiy
Náplasti používané na rany často obsahujú stopy biologických materiálov ako krv alebo sekréty, čo znemožňuje ich umiestnenie do nádob určených na separovaný odpad. Ako zdôrazňujú odborníci, kontakt s takýmto odpadom môže predstavovať zdravotné riziko pre ľudí pracujúcich v triediarňach alebo manipulujúcich s procesmi recyklácie.
- Z tohto dôvodu zničené náplasti putujú priamo do skupiny zmesového odpadu – toto riešenie je v súlade s hygienicko-bezpečnostnými pravidlami.
Okrem hygienických dôvodov je problémom aj samotné zloženie náplastí. Obsahujú viacero komponentov – textil, lepidlo, plastové časti – čo z nich robí tzv. viacmateriálový výrobok. Ich rozdelenie na jednotlivé recyklovateľné zložky je prakticky nemožné. V takýchto prípadoch je teda najlepším riešením ich likvidácia prostredníctvom systému zmesového odpadu. Tam sa následne spracúvajú v zariadeniach, ktoré ich bezpečne likvidujú, najčastejšie spaľovaním.
Hoci náplasť pôsobí ako bezvýznamný drobný odpad, jej správne vyhodenie má vplyv na celý odpadový systém. Je to ďalší príklad toho, ako každodenné rozhodnutia ovplyvňujú efektívnosť nakladania s odpadmi a ochranu životného prostredia.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Krabica od pizze. Do ktorého kontajnera ju vyhodiť? Táto chyba je na sídliskách úplne bežná
Kam vyhodiť uhlie po grilovaní? Mnoho Slovákov stále robí túto chybu
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.