17.05.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Inna Giliarova).
Krásne kvety pripomínajúce ruže alebo pivonky a lesklé, kožovité listy – to sú charakteristické znaky kamélie japonskej. Životný cyklus tohto kríka je mimoriadne pôsobivý, pretože môže rásť a zdobiť priestory až sto rokov. Ako sa starať o kaméliu japonskú v našom podnebí? Hoci je pestovanie trochu náročné, stojí za to sa mu venovať.

Foto: shutterstock/Inna Giliarova
Kamélia japonská – čo by ste mali vedieť?
Kamélia japonská (Camellia japonica) je druh kríka, ktorý sa prirodzene vyskytuje v lesoch Japonska, Číny a Kórey. Vo východnej Ázii sú jej krásne kvety a okrasné listy obdivované už po stáročia. Niet divu, že si našla cestu aj do Európy, kde ju záhradníci oceňujú pre jej dekoratívne vlastnosti a považujú ju za exotický akcent, ktorý dodá priestoru farbu.
To všetko vďaka jej nápadným kvetom v rôznych farbách. V závislosti od vybranej odrody kvitne kamélia japonská bielo, ružovo alebo červeno. Farebné divadlo môžete zvyčajne obdivovať od januára do apríla. Niekedy sa však kvety kamélie objavujú už v novembri.
Je kamélia japonská odolná voči mrazu?
Túto otázku si často kladú záhradníci, ktorí chcú svoje pozemky ozdobiť rastlinnými druhmi z ďalekých kútov sveta. V prípade kamélie japonskej sa zvyčajne odporúča pestovať ju skôr v kvetináčoch ako v zemi. To umožňuje rastliny na zimu premiestniť na teplejšie miesta. Potom sa stanú ozdobou uzavretých terás, zimných záhrad alebo bytov.
Menej ľudí vie, že existujú mrazuvzdorné odrody kamélie japonskej, ktoré možno pestovať v záhradách. Ktoré odrody sa oplatí vyhľadať?
- Kamélia Black Lace – dokáže prežiť aj teploty -20 °C. Je cenená pre svoj kompaktný habitus a na zdobenie záhrad červenými okvetnými lístkami.
- Kamélia Bonomiana – ďalšia odolná odroda, ktorá sa nebojí teplôt až do -18 °C. Prezentuje sa veľmi dekoratívne, poteší oko ružovými kvetmi pruhovanými v tmavšom odtieni.
Pri týchto odrodách musíte stále pamätať na primeranú ochranu kamélie japonskej pred mrazom. Na tento účel sa odporúča prikryť ich vrstvou borovicovej kôry a rastliny chrániť agrovláknom alebo slamou.
Kamélia japonská v záhrade – požiadavky
Elegantný vzhľad rastliny z nej robí vynikajúcu voľbu pre milovníkov bohato kvitnúcich kríkov. Kamélia japonská je trvalka, ktorá dokáže rásť až niekoľko desaťročí. Najodolnejšie rastliny dosahujú sto. Úspešné pestovanie závisí najmä od splnenia jej základných potrieb.
Výsadbu kamélie je najlepšie naplánovať na jar. Odporúčaný termín je od konca apríla do prvej polovice júna. Musíte sledovať aktuálne podmienky – riziko mrazov musí pominúť. Čo ďalej?
- Miesto pre kaméliu japonskú by malo byť teplé a chránené. Rastlina uprednostňuje polotienisté miesta, preto sa jej dobre darí v tieni stromov, živého plota alebo plota.
- Kamélia patrí medzi kyslomilné rastliny. Na svoj rast a kvitnutie potrebuje úrodnú a priepustnú pôdu. Stojatá voda jej neslúži dobre, spôsobuje hnilobu koreňov.
- Medzi opatreniami na starostlivosť by sa nemalo zabúdať na prerezávanie kamélie po odkvitnutí. Uľahčí to udržanie pekného tvaru kríka a zlepší vetranie.
- Dôležitá je aj zálievka. Mladé kríky, najmä v prvých dvoch rokoch po výsadbe, sa odporúča zalievať dvakrát týždenne. Neskôr stačí zalievať každých 7 až 10 dní. Počas horúceho a suchého počasia je povinné častejšie používanie zálievky. Ak sa však rozhodnete pre pestovanie v kvetináči, kaméliu zalievajte, keď vrchná vrstva pôdy vyschne.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Je dokonca krajšia ako ruže a muškáty. Táto kvetina vyzerá ako z kráľovských záhrad
Kamélia rozkvitne uprostred zimy. Túto rastlinu vám budú susedia závidieť
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.