16.05.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Di Studio).
Mnoho ľudí sa rozhodne pestovať paradajky na záhrade. Pri starostlivosti o rastliny, konkrétne pri ich zalievaní, však často robíte chybu, ktorá môže vašu úrodu zničiť. Poradíme vám, ako sa jej vyhnúť, ako aj to, ako rastliny správne zalievať a starať sa o nich, aby ste sa tešili z úspešnej úrody.

Foto: shutterstock/Di Studio
15. máj je pre mnohých záhradkárov dôležitým dátumom. Práve po tomto dni sa väčšina z nich rozhodne zasadiť paradajky do zeme. Tým sa však proces nekončí, pretože neskôr sa o nich musíte riadne starať, aby priniesli bohatú úrodu. Kľúčom k úspechu je ich správne zalievanie. Na prvý pohľad sa to zdá jednoduché, ale mnoho ľudí robí chybu.
Výsadba paradajok do zeme – na čo by ste nemali zabudnúť?
Blíži sa čas, keď budete sadiť paradajky. Predpokladá sa, že najlepšie je to urobiť v druhej polovici mája, keď by vás už nemali prekvapiť príliš nízke teploty. Predtým, ako paradajky zasadíte do zeme, je však dobré otužovať sadenice tak, že ich na niekoľko dní umiestnite vonku a postupne predlžujete čas ich vystavenia.
Po otužení môžete paradajky zasadiť. Najlepšie je to urobiť na slnečnom mieste, chránenom pred vetrom, v priepustnom a úrodnom substráte. Môžete dodatočne použiť hnoj alebo kompost, ktorý zvýši dostupnosť živín a prinesie lepšiu úrodu.
Ako zalievať paradajky? Táto častá chyba môže zničiť vašu úrodu
Po vysadení paradajok sa o nich samozrejme musíte riadne starať. Kľúčom k úspechu je, tak ako pri väčšine rastlín, správne zavlažovanie. Veľmi častou chybou, ktorá môže znížiť alebo úplne zničiť vašu úrodu, je používanie nesprávnej vody na zalievanie.
Vyhnite sa zalievaniu paradajok studenou vodou z vodovodu. Najlepšie je polievať rastliny dažďovou vodou. Ak ju však nemáte, odporúča sa použiť destilovanú, vlažnú vodu. Studená voda by totiž mohla prispieť k výraznému oslabeniu koreňového systému rastlín.
Okrem toho je dôležité aj to, kedy paradajky zalievate. Mali by ste to robiť skoro ráno, keď rastliny ešte nie sú zohriate slnečnými lúčmi. Nezabúdajte tiež, že paradajky zle reagujú na nadmerné zalievanie, preto je dôležitá striedmosť. Zároveň dávajte pozor, aby ste rastliny nepreliali, pretože by to mohlo zabrzdiť ich rast.
Pri zalievaní paradajok dbajte na to, aby sa voda dostala priamo do pôdy a nie na listy. Je to dôležité, pretože mokré listy podporujú rozvoj hubových ochorení.
Na čo ešte treba myslieť pri každodennej starostlivosti o paradajky?
Zalievanie je len jedným z krokov, ktoré musíte urobiť, aby ste sa mohli tešiť z bohatej úrody. Okrem tohto kroku potrebujú vaše paradajky tiež aj hnojenie. To by sa malo vykonávať každých 10 až 14 dní s použitím prírodných hnojív, ako je napríklad žihľavový hnoj. Dobre poslúžia aj špecializované hnojivá na paradajky, ktoré dostanete v záhradných centrách.
Navyše je dobré pravidelne odstraňovať bočné výhonky, pretože sa tým zabráni prílišnému rozrastaniu zelenej hmoty, čo podporuje lepšie plodenie.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Vysaďte ich vedľa paradajok. Úrodu budete počítať v kilogramoch
Posilnenie paradajok pred výsadbou do zeme. Stačí lyžička hnojiva
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.