16.05.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/n_defender).
Druhé hnojenie ríbezlí pripadá na kľúčovú fázu rastu, keď rastliny intenzívne prijímajú živiny. Práve prelom mája a júna má rozhodujúci vplyv na množstvo a kvalitu úrody. Vysvetľujeme, akými prípravkami sa oplatí kríky posilniť, aby sa zvýšil výnos.

Foto: shutterstock/n_defender
Harmonogram hnojenia ríbezlí
Prvé hnojenie ríbezlí sa odporúča vykonať už v marci, najlepšie v tretej dekáde mesiaca, ešte predtým, ako sa púčiky začnú rozvíjať. V tom čase pôda dosahuje teplotu okolo 5 °C a začína aktívne prenášať živiny ku koreňom. Odporúča sa rozhodiť 30–40 gramov dusičnanu amónneho na každý štvorcový meter. Zároveň je vhodné prekypriť vrchnú vrstvu pôdy, čím sa zlepší prevzdušnenie a urýchli ohrev podkladu, čo podporí vývoj koreňových vláskov. Na ochranu pred stratou vlhkosti a výkyvmi teplôt je vhodné doplniť hnojenie vrstvou mulču – zo slamy, kôry alebo listov.
Druhé hnojenie prichádza na rad na prelome mája a júna, hneď po odkvitnutí, skôr než začnú plody intenzívne pribúdať. V tomto období majú rastliny najvyššiu potrebu draslíka, ktorý je zodpovedný za transport cukrov do plodov. Na komerčných plantážach sa používajú minerálne hnojivá s vyváženým zložením – najčastejšie dusičnan draselný, síran draselný alebo viaczložkové hnojivá určené pre bobuľoviny. V amatérskych podmienkach ich možno rovnako účinne nahradiť dobre pripravenou žihľavovou kašou, ktorá kríkom dodá potrebné prvky.
Ako pripraviť účinné prírodné hnojivo?
Na prelome mája a júna nie je potrebné siahať po drahých hnojivách z obchodov. Efektívnu podporu záhradnej úrody možno zabezpečiť pomocou prírodných prostriedkov. Jedným z najúčinnejších je kaša z mladej, ešte nekvitnúcej žihľavy.
- Na jej prípravu postačí 1 kg čerstvých, posekaných listov a stoniek, ktoré sa zalejú 10 litrami vody. ideálne v sude alebo veľkom vedre.
- Zmes sa nechá odstáť dva týždne na tienistom mieste, pričom sa každé dva dni premieša. Fermentáciou sa uvoľňujú ľahko dostupné formy draslíka, železa a zlúčeniny kremíka, ktoré podporujú odolnosť rastlinných tkanív a vplývajú na veľkosť a šťavnatosť plodov.
- Hotová zmes má kyslo-neutrálnu reakciu a typický zápach, ktorý možno čiastočne neutralizovať pridaním 100 gramov bazaltovej múčky na každých 10 litrov tekutiny.
- Kašu je potrebné zriediť v pomere 1:10 a aplikovať výlučne na pôdu – je nutné vyhnúť sa kontaktu s listami a výhonkami. Účinok hnojiva je takmer okamžitý.
Živiny sa stávajú dostupné pre korene už po dvoch dňoch, čo sa prejaví rýchlym rastom plodov. Hnojenie možno po týždni zopakovať, najmä na ľahkých pôdach s obmedzenou schopnosťou zadržiavať živiny.

Foto: shutterstock/Martina Unbehauen
Doplňujúce organické hnojivá pre dlhodobý efekt
Účinok žihľavovej kaše je vhodné podporiť ďalšími organickými hnojivami s dlhším účinkom, ktoré nielen dodajú živiny, ale aj zlepšia štruktúru a úrodnosť pôdy. Obzvlášť prospešný je dobre rozložený kompost z listov, zeleninových zvyškov a čerstvo pokosenej trávy – obohacuje pôdu o dusík, fosfor a mikroelementy a zároveň zvyšuje jej kvalitu.
Na jeseň, po ukončení zberu, sa osvedčuje aj drevný popol ako zdroj draslíka. Netreba však zabúdať, že na efektívne využitie organických hnojív je dôležité pravidelne kontrolovať pH pôdy. Príliš nízka hodnota (pod 5,5) výrazne obmedzuje dostupnosť vápnika a horčíka, aj keď sú v pôde prítomné.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Namiesto na tanier ich vylejte do misky a premiešajte. Hortenzie sa posypú kvetmi
Nalejte to do zoťatého pňa stromu a zaobídete sa bez bagra. Prírodný a lacný spôsoba
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.