15.05.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Helen Pitt).
V posledných rokoch invazívny škodca zdecimoval buxusy, ktoré radi pestujeme. Našťastie existujú aj iné vždyzelené kríky, ktoré vyzerajú rovnako atraktívne, ale nie sú napadnuté vijačkou krušpánovou. Jeden z najlepších príkladov predstavuje cezmína vrúbkovaná. Odporúčame, ako ju pestovať a starať sa o ňu.

Foto: shutterstock/Helen Pitt
Cezmína vrúbkovaná (Ilex crenata) – nástupca buxusu
Cezmína vrúbkovaná (Ilex crenata) sa často označuje ako buxus. Nie nadarmo je to vždyzelený ker, ktorý sa klamlivo podobá záhradníkmi obľúbeným buxusom. Na rozdiel od nich však nepodlieha útokom invazívneho škodcu, ktorý v posledných rokoch zničil takmer všetky kríky tohto druhu rastúce v našich záhradách.
Výnimočne okrasná cezmína vrúbkovaná nie je náchylná na vijačku krušpánovú. Nie je však jediná, ktorá o tento ker nemá záujem. Je odolná aj voči iným škodcom a chorobám, ktoré často napádajú buxus. Vďaka robustnosti tejto rastliny sa jej v našich záhradách darí bez prekážok a dosahuje výšku až 2 m. Táto veľkosť a jej hustý, bujný habitus ju predurčujú na živý plot, ktorý možno ľubovoľne tvarovať.
Pri pohľade na cezmínu vrúbkovanú môžete podľahnúť ilúzii, že máte do činenia s buxusom. Podobne ako on má tmavozelené a lesklé vajcovité listy a rozvetvené, rozprestierajúce sa stonky. Listy sú jemne zubaté. Cezmína vrúbkovaná je dvojdomá rastlina, ktorá kvitne na jar. V máji a júni vytvára malé a pomerne nenápadné medovité kvety žltobielej farby. Z nich sa časom vyvinú guľovité čierne bobule (od septembra do novembra).
Medzi záhradníkmi panuje názor, že cezmína vrúbkovaná nie je úplne mrazuvzdorná, a preto sa jej v našom podnebí nebude dariť. Nie je to však pravda – rastlina v našich podmienkach dobre prezimuje, ak je vysadená na mieste chránenom pred silnými vetrami. V prvých rokoch po výsadbe ju radšej prikryte, ale po zakorenení prežije bez úhony mrazy až do -20 °C.
Ako pestovať cezmínu vrúbkovanú?
Cezmínu vrúbkovanú môžete pokojne považovať za dôstojného nástupcu buxusu. Jej pestovanie je dokonca jednoduchšie ako pestovanie buxusu. Je vysoko mrazuvzdorná a má minimálne nároky, pričom si poradí aj s mestskými záhradami, pretože znáša znečistené ovzdušie. Výborne regeneruje po prerezaní, aj keď je pomerne radikálne. Vďaka tomu všetkému si ťažko predstaviť lepšiu rastlinu na tvarovaný živý plot. Je to dlhoveký ker s pomerne pomalým rastom.
Ako pestovať cezmínu vrúbkovanú?
Tu sú najdôležitejšie rady na túto tému.
- Pôda – cezmína vrúbkovaná uprednostňuje priepustnú, humusovitú a úrodnú alebo stredne bohatú pôdu s neutrálnym až mierne kyslým pH. Je dobré, aby bola pôda relatívne vlhká, hoci tento ker zvládne aj dočasné sucho.
- Poloha – tento ker uprednostňuje slnečné a čiastočne zatienené, od vetra chránené miesta. Znáša aj úplné zatienenie.
- Výsadba – tento ker je najlepšie vysádzať v záhrade na jar, pričom musíte dodržať vzdialenosť asi 2 m od ostatných rastlín. Pri výsadbe cezmíny vrúbkovanej na živý plot potrebujete 8 odrezkov na meter štvorcový, aby ste dosiahli požadovaný efekt. Rastliny umiestnite do jamiek v rovnakej hĺbke, v akej rástli doteraz v kvetináčoch.
- Zalievanie – cezmína vrúbkovaná má pomerne vysoké nároky na vodu a mala by sa pravidelne zalievať, najmä v lete. Za zálievku bude vďačná aj v zime, počas topenia. Rastliny, ktoré sa v našej záhrade udomácnili, sa stávajú relatívne odolné voči suchu, ale nemali by ste ich úplne prestať zalievať.
- Hnojenie – nepotrebuje hnojenie, ale posypanie cezmíny vrúbkovanej kompostom na jar podporí jej rast.
- Strihanie – táto rastlina veľmi dobre znáša strihanie a je dobré ju pravidelne tvarovať, aby sa zahusťovala a mala pekný habitus. Odporúča sa to robiť skoro na jar (marec alebo apríl) a koncom leta (august a september).
- Prezimovanie – v prvých rokoch po výsadbe a pri pestovaní v chladných oblastiach krajiny sa odporúča pokryť cezmínu agrotextíliou.
- Choroby a škodcovia – tento ker je voči nim odolný, hoci pri pestovaní v zásaditej pôde môže trpieť chlorózou.
Použitie cezmíny v záhrade
Cezmína je vždyzelený ker, ktorý môže úspešne nahradiť buxus, ktorý je neustále napádaný škodcami. Je ideálny na nízke až stredne vysoké živé ploty, ale krásne vyzerá aj vysadený v kvetináčoch na balkóne alebo terase. Možno ho použiť aj v solitérnych výsadbách a skalkách, aby poskytol zelenú kulisu iným rastlinám.
Tento ker sa dobre vyrovnáva so znečistením vzduchu alebo pôdy, preto ho môžete vysadiť v blízkosti plota, za ktorým je rušná ulica. Je skvelou voľbou nielen do mestských, ale aj do vidieckych záhrad. Na výber je mnoho odrôd, ktoré sa klamlivo podobajú obľúbeným buxusom. K najzaujímavejším patria cezmína vrúbkovaná Dark Green, Glory Gem, Convexa alebo Green Hedge.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Rastie husto a plodí počas celej zimy. Je to najlepšia rastlina na živý plot
Cezmína ostrolistá – okrasná drevina do zimnej záhrady. Najkrajšie odrody a pestovanie cezmíny
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.