15.05.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/New Africa).
Máj je pre čučoriedky obdobím intenzívneho rastu výhonkov a vývoja kvetných pukov. Správna starostlivosť v tomto období priamo ovplyvňuje výšku budúcej úrody. Chcete zbierať kilogramy veľkých a chutných plodov? Zahrňte do pestovania čučoriedok jednoduché hnojivo, ktoré dodá kríkom potrebné živiny.

Foto: shutterstock/New Africa
Neignorujte požiadavky čučoriedok
Chuti sezónneho ovocia z vlastnej záhrady, sadu alebo pozemku sa nič nevyrovná. Pestovanie čučoriedok si získava čoraz viac priaznivcov, hoci je pomerne náročné. V prvom rade musíte dôkladne analyzovať potreby kríka, aby sa mohol bezproblémovo vyvíjať a v dôsledku toho v lete hojne rodiť.
Čučoriedka má rada slnko, preto to zohľadnite pri výbere stanovišťa. Rastliny v tieni horšie kvitnú a úroda nie je uspokojivá. Plodov je menej a ich veľkosť neohromí. Pôda pre čučoriedky by mala byť ľahká, priepustná, s kyslou reakciou (pH 4,5 – 5,5).
Je dobré mulčovať krík vrstvou kôry, ihličia alebo pilín, aby sa znížilo odparovanie vody a rast buriny. Záhradkári sa musia pripraviť aj na pravidelné zavlažovanie (najlepšie dažďovou vodou), pretože pôda okolo čučoriedky by mala byť stále mierne vlhká. Počas horúceho počasia je potrebný každodenný prísun vody.
Hnojenie čučoriedok. Bez neho nie je možné
Problémy pri pestovaní vyplývajú zo špecifického charakteru kríkov. Koreňový systém čučoriedok je plytký, takže sú citlivé na sucho aj nízke teploty. Táto štruktúra zároveň sťažuje príjem živín (vrátane dusíka, draslíka, fosforu a horčíka) z hlbších vrstiev substrátu. Preto je dôležité čučoriedky hnojiť a máj je vhodným obdobím na testovanie prírodných metód.
Plody čučoriedok budú veľké a chutné. Používajte kuchynský odpad
Nedostatočné hnojenie bude mať za následok spomalený rast a ťažkosti pri nasadzovaní kvetných pukov. Nedostatočne hnojené kríky nebudú schopné priniesť veľa plodov. Odporúča sa používať prírodné hnojivá, ktoré sú šetrné k životnému prostrediu a majú veľmi dobré výsledky.
Príkladom je hnojivo na čučoriedky vyrobené zo starého chleba. Najlepšie sa hodí tmavý chlieb, ale možno použiť aj akékoľvek zvyšky z jedálne a kuchyne. Je to šikovný spôsob, ako využiť produkty, ktoré nie sú najčerstvejšie a pravdepodobne by skončili v koši.
- Zozbierajte približne 1 – 1,5 kg chleba rozdrobeného na malé kúsky.
- Umiestnite ho do vedra (najlepšie 10 l) a zalejte vodou.
- Odložte na teplé miesto na 8 až 10 dní. Raz denne obsah premiešajte.
Fermentovaný hnoj je bohatý nielen na cenné prvky, vitamíny skupiny B, ale aj na bielkoviny. Vytvorí sa tak výživný koktail, po ktorom sa čučoriedky posypú ovocím. V máji zalejte základ kríka, pričom na jednu rastlinu spotrebujte 2 l vody.
Ihličie je pre čučoriedky lahôdkou
Použitie ihličia s prídavkom kôry dokonale dopĺňa pestovateľské opatrenia. Veľmi dobre okysľuje pôdu, pomáha udržiavať optimálnu vlhkosť pôdy a zlepšuje jej štruktúru.
Stačí zmiešať suché borovicové ihličie s malým množstvom rozdrvenej borovicovej kôry. Na základňu kríkov rozprestrite vrstvu mulča – mala by byť hrubá 5 – 7 cm. Potrebné živiny sa postupne uvoľňujú do pôdy. Ľahko preniknú do koreňov, takže čučoriedky budú bezchybne rásť.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Pridajte toto do vody a v lete sa vaše čučoriedky obsypú plodmi ako nikdy predtým!
Čím okysliť pôdu pre čučoriedky? Budú rásť lepšie ako kedykoľvek predtým
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.