15.05.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Mala Iryna).
Korunkovka kráľovská (Fritillaria imperialis) je jedinečná cibuľovitá trvalka, ktorá nielenže zaujme svojím exotickým vzhľadom, ale aj účinne odpudzuje krtkov a hraboše zo záhrady. V tomto článku vysvetlíme, prečo sa ešte stále oplatí mať v záhrade korunkovku kráľovskú a ako sa o ňu správne starať, aby každý rok lahodila oku a účinne chránila vaše záhony.

Foto: shutterstock/Mala Iryna
Ako vyzerá korunkovka kráľovská?
Korunkovka kráľovská (Fritillaria imperialis) je nápadná cibuľovitá trvalka z čeľade ľaliovitých, ktorá pochádza z juhozápadnej Ázie. Rastlina dorastá do výšky 60 až 120 cm a jej hlavnú ozdobu predstavujú veľké zvonkovité kvety zhromaždené v okolíku na vrchole tuhej stonky, zakončené chocholom zelených listov. Kvety môžu mať v závislosti od odrody červenú, oranžovú alebo žltú farbu a objavujú sa od apríla do polovice mája. Listy korunkovky sú kopijovité, tmavozelené, rozmiestnené na báze stonky aj na jej vrchole.
Jeden z charakteristických znakov korunkovky kráľovskej predstavuje jej intenzívna pižmová vôňa, ktorú vydáva samotná cibuľa aj kvety rastliny. Zaujímavé je, že tento zápach je nepríjemný pre mnohé hlodavce vrátane krtkov, hrabošov, poľných myší a sysľov, takže rastlina je prirodzeným, ekologickým spôsobom, ako odradiť týchto škodcov zo záhrady.
Korunkovka kráľovská – zásady pestovania
Korunkovka kráľovská nie je náročná na pestovanie, ale aby krásne kvitla, tešila sa dobrému zdraviu a účinne odpudzovala škodcov, vyžaduje niekoľko podmienok:
Miesto
Najlepšie sa jej darí na slnečnom alebo mierne zatienenom, teplom a pred vetrom chránenom mieste. Korunkovka kráľovská nemá rada plný tieň, ale nemala by byť ani vystavená celodennému páliacemu slnku.
Pôda
Korunkovka vyžaduje úrodnú, humusovitú a veľmi dobre odvodnenú pôdu. Substrát by mal byť mierne vlhký, okysličený a neutrálny alebo mierne zásaditý. Na ploche, kde je korunkovka kráľovská vysadená, by sa posledných niekoľko rokov nemali pestovať žiadne iné cibuľovité rastliny. Toto opatrenie pomáha znížiť riziko prenosu chorôb.
Výsadba
Cibuľky korunkovky kráľovskej sa vysádzajú koncom augusta alebo začiatkom septembra do hĺbky trojnásobku výšky cibule (zvyčajne 10 – 20 cm). Pri výsadbe sa odporúča dodržiavať vzdialenosť medzi rastlinami 20 – 40 cm, aby mali priestor na šírenie.
Zalievanie
Korunkovka nevyžaduje časté zalievanie – najlepšie je zalievať mierne, aby bola pôda mierne vlhká, ale nie mokrá. Výnimku predstavuje obdobie tesne po výsadbe, keď by sa cibuľa mala hojne zalievať. Počas vegetačného obdobia však stačí rastlinu zalievať len počas dlhších období sucha. Jej cibule zle znášajú nadmernú vlhkosť, takže môžu ľahko zhniť.
Hnojenie
Pre tento druh je najlepšie použiť hnojivo určené pre dlhotrvajúce cibuľovité rastliny alebo kompost. Dávkovanie hnojiva by sa malo upraviť podľa odporúčaní výrobcu. Čerstvo vysadené cibuľoviny korunkovky kráľovskej sa na jeseň neprihnojujú – vtedy stačí úrodná, humusovitá pôda.
Až skoro na jar, tesne po začiatku vegetácie (keď sa objavia prvé listy), by sa mala použiť prvá dávka hnojiva. Neskôr možno rastlinám dodať živiny vo fáze nasadzovania kvetných pukov a počas zakoreňovania cibúľ v septembri.
Starostlivosť
Po odkvitnutí neodstrihávajte hneď listy ani stonku – musia prirodzene vyschnúť, aby sa cibuľa rastliny čo najviac vyživila. Korunkovka kráľovská môže rásť na jednom mieste približne 5 až 7 rokov, potom sa oplatí ju vykopať, cibuľky oddeliť a zasadiť do čerstvej, úrodnej pôdy.
Prezimovanie
Na ochranu cibuliek rastliny pred mrazom je dobré ich na jeseň mulčovať kôrou, lístím alebo smrekovými vetvičkami.
Prečo mať v záhrade korunkovku kráľovskú?
Korunkovka kráľovská je univerzálna trvalka, ktorá je úžasná na pohľad a zvyšuje biodiverzitu v záhrade tým, že priťahuje opeľujúci hmyz, ako sú včely, čmeliaky a motýle. Vďaka jej jednoduchému pestovaniu si korunkovku nájde v záhrade či už začiatočník alebo skúsený záhradník. Rastlina si nevyžaduje zložitú starostlivosť a navyše je odolná voči chorobám a dobre znáša naše klimatické podmienky.
Okrem krásnych jarných kvetov je prítomnosť korunkovky kráľovskej v záhrade zárukou účinnej ochrany pred krtkami a hrabošmi. Je to vďaka jej charakteristickej pižmovej vôni, ktorá pôsobí ako odstrašujúci prostriedok pre tieto nepríjemné záhradné hlodavce.
Ak ju ešte v záhrade nemáte, plánujete výsadbu na koniec leta a bojujete v záhrade s hrabošmi, oplatí sa obetovať jednu alebo dve cibuľky (aj sušené) a zapichnúť ich do hniezd škodcov.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Nepozvaní hostia s chvostom? Tieto veci priťahujú potkany ako bezplatný bufet
Žiadny hraboš nemôže túto bariéru prekonať. Keď vycítia, čo sa deje, v okamihu utečú
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.