15.05.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/MarotkaW).
Už v máji sa oplatí chrániť niektoré ovocné stromy pred škodcami, ktorí môžu zničiť celú úrodu. Plodokaz jabloňový a slivkový je pre ovocinárov skutočnou nočnou morou – ich larvy menia krásne plody na červivý odpad. Našťastie existuje jednoduchý trik, ktorý je dokonca účinnejší ako obľúbené postreky. Vďaka nemu sa budete počas sezóny tešiť zo zdravých a odolných jabĺk a sliviek.

Foto: shutterstock/MarotkaW
Na zber zdravých a veľkých plodov z jabloní a sliviek nemusíte vôbec používať drahé chemikálie. Stačí, ak na kmene ovocných stromov umiestnite pásy z vlnitej lepenky. Vďaka tejto jednoduchej metóde sa žiadny červ nedotkne vašich jabĺk a sliviek. Pozrite si najdôležitejšie informácie o tomto ošetrení.
Prečo sú pásky z vlnitej lepenky účinné proti škodcom jabĺk a sliviek?
Plodokaz jabloňový a slivkový sú motýle, ktorých larvy sú najnebezpečnejšími škodcami pre jablone a slivky. Spôsobujú skorú hnilobu plodov a opadávanie plodov. Prečo pásy z vlnitej lepenky pomáhajú pri ich regulácii?
Hmyz, ktorý hľadá úkryt, zvyčajne v lete a na jeseň, ochotne vniká do vrstiev lepenky, kde sa kuklí a kladie vajíčka. Preto ich musíte z ovocných stromov včas odstrániť. Takto sa zbavíte budúcej generácie škodcov.
Mechanické metódy boja proti ovocným chrobákom, bez toho, aby ste sa uchyľovali k chemickým prostriedkom, sú nielen poctou prírode, ale aj vášmu vlastnému zdraviu. Pásy z vlnitej lepenky účinne znižujú počet škodcov, chránia ovocie pred červivosťou a kazením.
Kedy aplikovať na ovocné stromy pásky z vlnitej lepenky?
V polovici mája končia plodokazy slivkové s kladením vajíčok a hľadajú si vhodný úkryt, v ktorom by sa mohli zakukliť. Preto je najlepšie v tomto období nasadiť pásy z vlnitej lepenky. Uchovávajte ich do polovice augusta.
V prípade plodokaza jabloňového sa toto ošetrenie vykonáva v júni a potom sa opakuje v júli a septembri. To všetko preto, lebo škodca jabloní vytvára niekoľko generácií v jednej sezóne. Pásky odstraňujte v zime alebo skoro na jar.
Pásy z vlnitej lepenky sa môžu použiť aj na monitorovanie aktivity plodokaza slivkového a plodokaza jabloňového. Niektorí záhradkári kombinujú túto metódu s postrekom a feromónovými lapačmi.
Ako nasadiť a odstrániť pásky z vlnitej lepenky?
Pás z vlnitej lepenky by sa mal umiestniť na kmeň jabloní a sliviek vo výške približne 50 cm. Priložte vlnitú stranu k stromu a upevnite ju pomocou povrázku, záhradníckeho drôtu alebo viazacieho pásu. Musí pevne priliehať ku kôre, ale nesmie ju poškodiť.
Najlepšie je kúpiť klasickú sivú lepenku, ktorá sa nepremočí. Na druhej strane nepoužívajte kartón s potlačou alebo potiahnutý fóliou. Môžu vylučovať toxické látky, ktoré odrádzajú hmyz od toho, aby sa v nich usadil.
Pásy z vlnitej lepenky z ovocných stromov odstráňte podľa vyššie uvedených termínov. Po odstránení ich nezabudnite spáliť.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Postriekajte ním stromy v apríli a plody nebudú červivé
Potrite ňou ovocné stromy. Nebudú choré a škodcovia sa k nim ani nepriblížia
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.