15.05.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/tanitost).
Uhorky patria medzi najviac žravé rastliny v našich zeleninových záhradách. Pestujú množstvo výhonkov a listov, intenzívne kvitnú a bohato plodia, a to všetko ich stojí veľa energie. Preto im musíte dodať dostatok živín. Čím by ste ich mali prirodzene kŕmiť? Tu sú najlepšie domáce hnojivá pre uhorky.

Foto: shutterstock/tanitost
Výsev uhoriek po 15. máji
Uhorky pochádzajú z južnej Ázie, konkrétne z Indie, kde je teplejšie podnebie ako u nás. V našich zemepisných šírkach sa nemôžu vysievať skoro na jar priamo do pôdy, pretože sú veľmi citlivé na mráz a veľké teplotné rozdiely, ktorým sú v tomto období vystavené. Výsostne teplomilné uhorky je najbezpečnejšie vysievať po 15. máji, keď sa pôda zohreje na teplotu okolo 12 °C a nehrozí náhle ochladenie.
Ako vysievať uhorky? Začnite výberom slnečného, ľahko vyhrievaného a od vetra chráneného miesta. Pôda by tu mala byť úrodná, bohatá na humus a priepustná, najlepšie s takmer neutrálnym pH. Uhorky vysejte 1,5 – 2 cm hlboko, pričom do samostatných jamiek vložte 1 – 2 semená. Vysievajte do riadkov vzdialených od seba 80 – 150 cm, pričom medzi rastlinami je nutné dodržať vzdialenosť 10 – 15 cm. Nakoniec uhorky zalejte miernym prúdom vody.
Najlepšie domáce hnojivá pre uhorky
Uhorky potrebujú nielen teplo a vodu, ale aj veľké množstvo živín. Pri správnom hnojení plodia veľmi bohato a úroda má vynikajúcu chuť. Ako im dodať potrebné prvky prirodzeným spôsobom? Tu sú najlepšie domáce hnojivá pre uhorky.
- Srvátka a amoniak – do 5 litrov vody pridajte 2 šálky srvátky a 2 polievkové lyžice čpavku. Týmto roztokom pokropte uhorky každých niekoľko dní.
- Tvrdý chlieb – najlepšie sa osvedčil zvyšný celozrnný chlieb bez zlepšovadiel. Naplňte nim malé vedro do 2/3 jeho výšky a zalejte ho vodou tak, aby bolo pokryté. Nechajte na teplom mieste týždeň. Po uplynutí tejto doby preceďte cez sito a zrieďte v pomere 1:3 (1 diel tekutiny na 3 diely vody). Týmto hnojivom zalievajte uhorky od vzchádzania až do začiatku kvitnutia.
- Žihľavová kaša – natrhajte mladé žihľavy a naplňte nimi 10-litrové vedro do polovice. Zalejte vodou tak, aby bola pokrytá, a nechajte pôsobiť 2 – 4 týždne, pričom denne premiešavajte. Pred použitím zrieďte v pomere 1:10 a aplikujte každé 2 – 3 týždne.
- Drevný popol – 10 litrov dažďovej vody zalejte 1 litrom preosiateho dreveného popola. Nechajte pôsobiť 24 hodín a potom použite na hnojenie uhoriek raz týždenne.
- Cibuľové šupky – zbierajte šupky z 2 – 3 kg cibule. Vložte ich do hrnca a zalejte 2 l vody. Celé to varte na miernom ohni asi 10 minút, potom odstavte a nechajte vychladnúť. Sceďte a zmiešajte s 3 l vody. Používajte na zalievanie uhoriek každé 2 – 3 dni.
- Pekárske droždie – 1 kocku čerstvého pekárskeho droždia (100 g) rozpustite v 10 l vody. Pridajte 5 lyžíc cukru, dôkladne premiešajte a nechajte niekoľko hodín odstáť. Používajte každé 2 týždne na zalievanie.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Uhorky budete zbierať fúrikom. Stačí zalievať kríky týmto
4 prírodné živiny pre uhorky. S aplikáciou začnite, keď sa objavia prvé listy
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.