15.5.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Potapov Sergey).
Myslíte si, že polievanie je jednoduchá činnosť? Odborníci varujú pred bežnými chybami, ktoré môžu zničiť vašu záhradu. Objavte osvedčenú metódu, ktorá zachráni vaše rastliny aj v najväčších horúčavách a ušetrí vám vodu i peniaze.

Foto: shutterstock/Potapov Sergey
Zdá sa, že nič nie je jednoduchšie ako polievanie rastlín. Opak je však pravdou. Aj pri tejto základnej činnosti môžete urobiť chyby, ktoré spôsobia, že vaše rastliny chradnú a vädnú. Čomu by ste sa mali vyhnúť? Prinášame vám najčastejšie omyly a rady, ako správne zavlažovať vašu záhradu.
Fatálne chyby pri polievaní, ktoré ničia vašu záhradu
Rastliny v našich záhradách potrebujú vodu pre správny rast a polievanie je činnosť, ktorej sa nemôžeme vyhnúť. Počas tejto zdanlivo jednoduchej aktivity však môžete nevedomky urobiť vážnu chybu. Často tak plytváte nielen vodou, ale aj rastlinami, pretože začnú chorieť, vädnúť a odumierať. Kvôli nevinnej chybe môžete zabudnúť na bohatú úrodu.
Vedomosti o správnom polievaní záhrady sú dnes mimoriadne cenné, pretože v dôsledku klimatických zmien čoraz častejšie čelíme dlhým obdobiam sucha a vlnám intenzívnych horúčav.
Akým chybám pri polievaní rastlín v záhrade by ste sa mali vyhnúť?
Nevhodný čas – rastliny je najlepšie polievať skoro ráno alebo neskoro večer. Nemali by ste to robiť na poludnie, keď slnko svieti najsilnejšie, pretože časť vody sa vyparí a nemá šancu dostať sa ku koreňom.
Nedostatok polievania po výseve a výsadbe – po založení novej kultúry musíte sadenice alebo semená výdatne poliať, aby vypustili korene a uchytili sa na vybranom stanovišti.

Foto: shutterstock.com/PawelKacperek
Osvedčená metóda zavlažovania, ktorá zachráni vašu úrodu
Dodržiavanie zásad správneho polievania záhrady je dôležité, pretože vám umožňuje udržať rastliny v dobrej kondícii. Oplatí sa však využiť dodatočný trik, vďaka ktorému ešte lepšie zabezpečíte ich správne zavlaženie. Táto stará, ale jednoduchá a účinná metóda sa osvedčí najmä v obdobiach dlhého sucha, keď každá kvapka vody má význam.
Čo musíte urobiť? Stačí, ak okolo každej rastliny nasypete val z hliny, ktorý bude mať výšku od 5 do 15 cm. Vďaka nemu voda po poliatí neunikne a zhromaždí sa v takto vytvorenej priehlbine, aby pomaly vsiakla tam, kde je najviac potrebná – priamo ku koreňom. Z času na čas je dobré pôdu, ktorá sa okolo stoniek skôrnatí, prekypriť motykou alebo hrabľami. Táto technika sa výborne osvedčila predovšetkým v prípade mladej zeleniny, napr. šalátu, cesnaku, paradajok či papriky, ako aj záhrad založených na svažitom teréne.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Začnite polievať kvety teplou vodou. Výsledok? Začnú stúpať k nebu ako bláznivé
Čo nie je vhodné zalievať droždím? Hnojivo tieto rastliny úplne zničí. Nebude čo zbierať
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.