14.5.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/New Africa).
Niektorí ľudia sa v noci vrtia, rozprávajú zo spánku, sú námesační, iní dokážu ležať niekoľko hodín v takmer nezmenenej polohe. Medzi bežné „vedľajšie účinky“ spánku patrí aj…. slintanie na vankúš. Pohľad na mokré škvrny ráno nie je najpríjemnejší. Ukazuje sa však, že je to dobré znamenie.

Foto: shutterstock/New Africa
Spánok je základnou potrebou každého tela. Je tiež nevyhnutný pre správne fungovanie. Pravidelný nedostatok spánku zhoršuje koncentráciu, kognitívne schopnosti, robí nás nervóznejšími a podráždenejšími. Zhoršuje sa naša nálada a zvyšuje sa riziko depresie a obezity. Zdravý spánok a dostatok spánku sú preto kľúčové pre dobré duševné zdravie a pohodu.
Koľko spánku si dopriať? Dôležitá je kvalita
Požiadavky sú individuálnou záležitosťou, preto nie je možné uviesť konkrétne požiadavky. Niektorí ľudia budú ospalí po 6 hodinách spánku, iní budú potrebovať 9 až 10 hodín. Potreby sa znižujú aj s vekom. Preto sa oplatí sledovať svoje telo a zabezpečiť si aspoň 6 hodín spánku. O svoju pohodu sa oplatí starať nielen s hodinkami na ruke. Je dôležité, koľko spíme a ako spíme. Vŕtanie, časté zmeny polohy a zaspávanie v konkrétnej polohe môžu ovplyvniť aj stav, v akom sa ráno zobudíme.
Ako funguje spánok? Tu sú kľúčové fázy regenerácie
Na úvod je dôležité vysvetliť, ako funguje spánok. „Vypínanie“ mozgu ako počítača je mylná predstava. Počas nočnej regenerácie sa totiž v tele deje veľa vecí. Všetko závisí od toho, v ktorej fáze spánku sa nachádzate. Fázy NREM (hlboký spánok) a REM (paradoxný spánok) nasledujú cyklicky po sebe niekoľkokrát počas noci a každá je zodpovedná za inú „činnosť“.
- NREM: mozog znižuje intenzitu funkcie, znižuje sa krvný tlak a spomaľuje sa srdcová frekvencia. Telo vo fáze hlbokého spánku regeneruje a „odpočíva“.
- REM: dochádza k vysokej mozgovej aktivite (a s ňou aj k dennému snívaniu), dýchanie sa stáva nepravidelným. Vtedy si spomíname na to, čo sme sa počas dňa naučili, a prepracovávame udalosti. Svaly ochabujú, odstraňuje sa napätie, spomaľuje sa metabolizmus a miznú stresové hormóny. Mozog sa „resetuje“ a regeneruje.

Foto: shutterstock/svetlobásnik
Prečo slintáme, keď spíme? Neurológ vysvetľuje
Čo to má spoločné s nočným slinením? Počas spánku, najmä vo fáze REM, sa svaly tváre a tela uvoľňujú, telo ochabuje, a to znamená, že ústa môžu zostať otvorené. Sliny tak môžu pokojne a bez prekážok kvapkať priamo na vankúš. K tomu dochádza najmä vtedy, ak spíte na boku alebo na bruchu. Slizký vankúš preto môže znamenať, že v noci vstupujete do regeneračného a neoceniteľného odpočinku pre vaše telo.
Slintanie počas spánku je úplne normálne. Ak sa však vyskytne náhle alebo je nadmerné, môže signalizovať zdravotné problémy.
– varuje neurológ a odborník na spánok Dr. Brandon Peters. Medzi možnými príčinami uvádza upchatie nosa, krivú nosovú priehradku (čo vedie k dýchaniu ústami), gastroezofageálnu refluxnú chorobu a spánkové apnoe, ktoré sa navyše prejavuje rannou únavou a chrápaním. Ak vás slinenie v noci znepokojuje, je vhodné vyhľadať lekársku pomoc.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Najlepší čas na spánok. Odborníci nemajú pochybnosti
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.