14.05.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Mshst).
Správy o výskyte afrických kliešťov z rodu Hyalomma na Slovensku sa objavujú cyklicky už niekoľko rokov. Hoci ich prirodzeným prostredím je severná Afrika, západná Ázia a južná časť Európy, ich prítomnosť bola zaznamenaná aj v iných európskych krajinách. Ako vyzerá africký kliešť a ako sa k nám dostáva? Vysvetľujeme.

Foto: shutterstock/Mshst
Africký kliešť vs. bežný kliešť
Africké kliešte sa od bežných kliešťov žijúcich na našom území odlišujú najmä vzhľadom. V porovnaní s domácim druhom ide o skutočného obra. Obe skupiny však môžu prenášať nebezpečné patogény. Stretnutie s africkým kliešťom nesie riziko nákazy nebezpečnými tropickými chorobami.
„Je to v porovnaní s našimi druhmi pomerne veľký kliešť s pruhovanými nohami a dlhými úzkymi hmatadlami vyčnievajúcimi dopredu, po nacicaní až 2,5 cm“
– uviedol docent Peťko pre portál regiony.sk.
Prečo sa africké kliešte objavujú v Európe?
V posledných rokoch sa v Európe, vrátane Slovenska, zaznamenáva nárast populácie afrických kliešťov. Čo je za týmto javom a ako sa tieto parazity dostávajú do krajín ďaleko od svojho prirodzeného výskytu?
- Najväčší vplyv majú migrácie vtákov. Mnohé druhy zimujú v Afrike alebo južnej Európe, kde larvy kliešťov na nich prežívajú, a následne sú prenesené do vzdialených krajín počas jarných ťahov.
- Druhým významným faktorom sú klimatické zmeny, ktoré pozorujeme už niekoľko rokov. Teplejšia jar a leto vytvárajú ideálne podmienky pre rozvoj a prežitie afrických kliešťov.
„Kliešť Hyalomma je spájaný najmä s vírusom krymsko-konžskej hemoragickej (krvácavej) horúčky v Európe, ktorý sťahovavé vtáky môžu zanášať aj na veľké vzdialenosti. Aby sa tento vírus mohol šíriť, potrebuje vhodných prirodzených hostiteľov, čo našťastie zatiaľ u nás nehrozí“
– upozorňuje docent Peťko pre vyššie spomenutý portál.
Ako rozoznať africké kliešte?
Okrem bežného kliešťa sa na Slovensku sporadicky vyskytuje aj africký kliešť. Ako ho rozoznať?
- africký kliešť je výrazne väčší – môže mať až 2 cm, po nasatí krvi dokonca 5 cm,
- od bežného kliešťa sa líši aj farbou – býva čierny alebo červenohnedý, na nohách má pásiky v odtieni slonoviny,
- africké kliešte aktívne hľadajú hostiteľa a sú schopné prejsť dlhé vzdialenosti.
„Kliešť Hyalomma má jednoročný vývinový cyklus, čo znamená, že sú citlivé na vonkajšie prostredie, kde prežíva dospelý kliešť. Stredná Európa je pre neho príliš „chladná“ a našťastie sa u nás nevie rozmnožovať, k tomu ešte potrebuje aj samca svojho druhu, čo je zatiaľ veľmi nepravdepodobné“
– uvádza docent Peťko.

Foto: shutterstock/Mshst
Prečo sú africké kliešte také nebezpečné?
Bežné kliešte môžu prenášať nebezpečné ochorenia ako lymská borelióza či kliešťová encefalitída. Africký kliešť je však ešte nebezpečnejší, predovšetkým kvôli riziku nákazy krymsko-konžskou hemoragickou horúčkou. Ide o veľmi nebezpečné vírusové ochorenie s úmrtnosťou až 40 %.
Aké sú hlavné príznaky?
- horúčka
- silné bolesti svalov, najmä v oblasti chrbta
- závraty
- svetloplachosť
- stuhnutosť šije
- nevoľnosť a vracanie
- hnačka
- bolesť brucha
- bolesť hrdla
Niekoľko dní po infekcii sa môžu objaviť náhle zmeny nálad a zväčšenie pečene. Vakcína proti chorobe neexistuje, liečba je len symptomatická.
Čo robiť, ak sa africký kliešť prisaje?
Rovnako ako pri bežnom kliešťovi, aj africký kliešť by mal byť čo najrýchlejšie odstránený z tela. Pri tom treba dodržať tieto pravidlá:
- kliešťa nevyťahujte prstami, použite pinzetu,
- miesto vpichu nemažte ani neolejujte,
- nepripáľujte ho ohňom,
- zákrok vykonávajte v ochranných rukaviciach,
- uistite sa, že kliešť bol odstránený celý,
Ak si nie ste istí, vyhľadajte lekára.
Na prevenciu sa odporúča pred výletom do lesa alebo parku použiť repelenty a po návrate dôkladne prezrieť celé telo, najmä miesta náchylné na prisatie – ako podpazušie, okolie pupka, za ušami.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Ohniská aj v mestách: Kliešte šíria nebezpečný vírus – ste v rizikovej oblasti?
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.