Objavte v sebe ženskú vášeň
- svoju hybnú silu.

Logo

„Bez vášne nemáte energiu.
Bez energie nemáte nič.“

Warren Buffet

Správy, Zaujímavosti, Zvieratká,

Nečakajú na hostiteľa, prenasledujú korisť ako vlci. Africké kliešte na Slovensku šíria strach

14.05.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Mshst). Správy o výskyte afrických kliešťov z rodu Hyalomma na Slovensku sa objavujú cyklicky už niekoľko rokov. Hoci ich prirodzeným prostredím je severná Afrika, západná...

14.05.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Mshst).

Správy o výskyte afrických kliešťov z rodu Hyalomma na Slovensku sa objavujú cyklicky už niekoľko rokov. Hoci ich prirodzeným prostredím je severná Afrika, západná Ázia a južná časť Európy, ich prítomnosť bola zaznamenaná aj v iných európskych krajinách. Ako vyzerá africký kliešť a ako sa k nám dostáva? Vysvetľujeme.

Africké kliešte na Slovensku – ako ich rozpoznať a čo robiť v prípade uhryznutia? Vysvetľujeme.
Foto: shutterstock/Mshst

Africký kliešť vs. bežný kliešť

Africké kliešte sa od bežných kliešťov žijúcich na našom území odlišujú najmä vzhľadom. V porovnaní s domácim druhom ide o skutočného obra. Obe skupiny však môžu prenášať nebezpečné patogény. Stretnutie s africkým kliešťom nesie riziko nákazy nebezpečnými tropickými chorobami.

„Je to v porovnaní s našimi druhmi pomerne veľký kliešť s pruhovanými nohami a dlhými úzkymi hmatadlami vyčnievajúcimi dopredu, po nacicaní až 2,5 cm“

– uviedol docent Peťko pre portál regiony.sk.

Prečo sa africké kliešte objavujú v Európe?

V posledných rokoch sa v Európe, vrátane Slovenska, zaznamenáva nárast populácie afrických kliešťov. Čo je za týmto javom a ako sa tieto parazity dostávajú do krajín ďaleko od svojho prirodzeného výskytu?

  • Najväčší vplyv majú migrácie vtákov. Mnohé druhy zimujú v Afrike alebo južnej Európe, kde larvy kliešťov na nich prežívajú, a následne sú prenesené do vzdialených krajín počas jarných ťahov.
  • Druhým významným faktorom sú klimatické zmeny, ktoré pozorujeme už niekoľko rokov. Teplejšia jar a leto vytvárajú ideálne podmienky pre rozvoj a prežitie afrických kliešťov.

„Kliešť Hyalomma je spájaný najmä s vírusom krymsko-konžskej hemoragickej (krvácavej) horúčky v Európe, ktorý sťahovavé vtáky môžu zanášať aj na veľké vzdialenosti. Aby sa tento vírus mohol šíriť, potrebuje vhodných prirodzených hostiteľov, čo našťastie zatiaľ u nás nehrozí“

– upozorňuje docent Peťko pre vyššie spomenutý portál.

Ako rozoznať africké kliešte?

Okrem bežného kliešťa sa na Slovensku sporadicky vyskytuje aj africký kliešť. Ako ho rozoznať?

  • africký kliešť je výrazne väčší – môže mať až 2 cm, po nasatí krvi dokonca 5 cm,
  • od bežného kliešťa sa líši aj farbou – býva čierny alebo červenohnedý, na nohách má pásiky v odtieni slonoviny,
  • africké kliešte aktívne hľadajú hostiteľa a sú schopné prejsť dlhé vzdialenosti.

Kliešť Hyalomma má jednoročný vývinový cyklus, čo znamená, že sú citlivé na vonkajšie prostredie, kde prežíva dospelý kliešť. Stredná Európa je pre neho príliš „chladná“ a našťastie sa u nás nevie rozmnožovať, k tomu ešte potrebuje aj samca svojho druhu, čo je zatiaľ veľmi nepravdepodobné

– uvádza docent Peťko.

Africký kliešť Hyalomma je oveľa väčší než bežný kliešť a má pásikované nohy.
Foto: shutterstock/Mshst

Prečo sú africké kliešte také nebezpečné?

Bežné kliešte môžu prenášať nebezpečné ochorenia ako lymská borelióza či kliešťová encefalitída. Africký kliešť je však ešte nebezpečnejší, predovšetkým kvôli riziku nákazy krymsko-konžskou hemoragickou horúčkou. Ide o veľmi nebezpečné vírusové ochorenie s úmrtnosťou až 40 %.

Aké sú hlavné príznaky?

  • horúčka
  • silné bolesti svalov, najmä v oblasti chrbta
  • závraty
  • svetloplachosť
  • stuhnutosť šije
  • nevoľnosť a vracanie
  • hnačka
  • bolesť brucha
  • bolesť hrdla

Niekoľko dní po infekcii sa môžu objaviť náhle zmeny nálad a zväčšenie pečene. Vakcína proti chorobe neexistuje, liečba je len symptomatická.

Čo robiť, ak sa africký kliešť prisaje?

Rovnako ako pri bežnom kliešťovi, aj africký kliešť by mal byť čo najrýchlejšie odstránený z tela. Pri tom treba dodržať tieto pravidlá:

  • kliešťa nevyťahujte prstami, použite pinzetu,
  • miesto vpichu nemažte ani neolejujte,
  • nepripáľujte ho ohňom,
  • zákrok vykonávajte v ochranných rukaviciach,
  • uistite sa, že kliešť bol odstránený celý,

Ak si nie ste istí, vyhľadajte lekára.

Na prevenciu sa odporúča pred výletom do lesa alebo parku použiť repelenty a po návrate dôkladne prezrieť celé telo, najmä miesta náchylné na prisatie – ako podpazušie, okolie pupka, za ušami.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Ohniská aj v mestách: Kliešte šíria nebezpečný vírus – ste v rizikovej oblasti?

Môžu sa kliešte dostať do vášho domova? Tieto nebezpečné parazity sa skrývajú tam, kde by ste ich nečakali


Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.


Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.



Odporúčame

Čierna fazuľa a cícer podporujú boj proti chorobám. Srdce z toho bude mať úžitok

01.07.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/beats1). Odborníci na stravu a zdravie tvrdia, že šálka čiernej fazule alebo cíceru denne môže zrýchliť váš metabolizmus a…

Nenápadné ovocie s obrovskou silou – prekvapivé fakty o malinách

01.07.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/New Africa). Maliny sú omnoho viac než len letná pochúťka. Vďaka bohatej dávke vitamínov, antioxidantov a vlákniny môžu podporiť…

Vložte si to do peňaženky 1. júla. Počas celých prázdnin budete mať dostatok peňazí

01.07.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Andrii Iemelianenko). Júl sa rýchlo blíži – horúci mesiac ideálny na výlety. Snívate o „luxusnej“ dovolenke? Ak si chcete…

Tajomstvo zdravého mozgu: Jahody ako zbraň proti demencii

1.7.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/FamVeld). Cítite, že vám pamäť občas zlyháva? Vyskúšajte jahody! Vedci objavili, že každodenná konzumácia týchto šťavnatých plodov môže spomaliť…

Prečo vaša slepačia polievka nechutí ako u babičky? Možno ju solíte v nesprávnom čase

30.6.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/ungvar). Mysleli ste si, že tajomstvo dokonalej slepačej polievky spočíva v kvalitnom mäse a zelenine? Chyba! Kľúčový je moment,…

Auto Trendy

Historická diskriminácia ľavákov a jej vplyv na modernú automobilovú bezpečnosťĽaváci za volant

1.7.2025 Redakcia Auto trendy Historicky boli ľaváci diskriminovaní - v stredovekej Európe bolo ľaváctvo považované za znamenie diabla, v 18. a 19. storočí boli deti za používanie ľavej ruky fyzicky…

Múzeum nákladných automobilov Tatra v Kopřivnici: 80 vozidiel a Slovenská strela na jednom mieste

1.7.2025 Redakcia Auto trendy Múzeum nákladných automobilov Tatra sa nachádza v Kopřivnici na juhozápadnom okraji areálu automobilky Tatra v priestoroch bývalej zliarne. Je zamerané na nákladné, vojenské a špeciálne automobily…

Muži vs. ženy: Kto je agresívnejší za volantom?

01.07.2025 Redakcia Auto trendy - Čo znamená byť zdvorilý na ceste? Po prvé byť vodičom predvídateľným, nie chaotickým a plným emócií. Po druhé dodržiavať pravidlá cestnej premávky. Ale tým to…

Čierny prach na diskoch? Zistite, kedy sa treba obávať

01.07.2025 Redakcia Auto trendy - Brzdový prach je častý jav na diskoch áut, ale málokto z vodičov presne rozumie, co znamená a kedy sa stáva problematickým. Objavuje sa ako jemný…

Mechanici odhaľujú pravdu: Výrobcovia áut sa proti nám sprisahali!

01.07.2025 Redakcia Auto trendy - Až 72 percent mechanikov nemá pochybnosti o tom, že výrobcovia automobilov im úmyselne sťažujú prácu pri novších vozidlách. Takéto údaje pochádzajú z prieskumu medzi majiteľmi…

Vulcan Point Island: Najkomplikovanejší geografický systém na Zemi

2.7.2025 Redakcia Auto trendy Viete o tomto ostrove, ktorý sa nachádza vnútri jazera, ktoré sa nachádza vnútri iného ostrova, ktorý je sám obklopený iným jazerom? Môže to znieť neuveriteľne, ale…

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov