14.05.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Uryupina Nadezhda).
Ak pestujete paradajky na záhrade, snažte sa ich chrániť pred hubovými chorobami a inými infekciami, ktoré môžu viesť k zníženiu úrody. Aby ste sa počas sezóny mohli tešiť zo zdravých a chutných plodov, mali by ste v máji použiť lacný preventívny postrek. Pripravíte si ho sami doma a bude pôsobiť ako prírodný štít.

Foto: shutterstock/Uryupina Nadezhda
Pestovanie paradajok doma je skvelý spôsob, ako si zabezpečiť čerstvé ovocie pre vlastnú potrebu. Jeho výberom si môžete byť istí, že sú prírodné a nie postrekované, ale pestovanie zdravej úrody nie je také jednoduché, ako by ste si mohli myslieť.
Aby bol váš projekt úspešný, v máji a júni, keď sadenice intenzívne rastú, by ste ich mali preventívne chrániť pred chorobami pomocou domácich postrekov. O chvíľu sa dozviete, ako jeden z nich vykonať.
Na ktoré choroby paradajok si treba dať pozor? Tieto infekcie ich najčastejšie napádajú
Zabezpečili ste paradajkám chránené a dobre oslnené miesto a úrodnú humusovú pôdu so strednou vlhkosťou? Výborne, ale aj tak musíte pamätať na ochranu paradajok pred hubovými infekciami a chorobami.
Medzi nich patrí suchá hniloba špičiek, hniloba semenáčikov, fuzarióza a alternárióza (škvrnitosť listov). Infekcie vedú k pomalému odumieraniu sadeníc, preto im treba vopred predchádzať.
Najlepšie je aplikovať preventívny postrek pred objavením sa príznakov, t. j.: svetlá škvrnitosť listov, mokré škvrny hniloby, poškodenie listovej čepele (skrútenie, praskanie, zmena farby).
Čím postriekať paradajky, aby sa chránili pred plesňou a hubami? Stačí vám lacný prípravok z lekárne
Nemusíte míňať peniaze na pesticídy. Preventívny postrek na paradajky si vyrobíte z jódu, ktorý kúpite v takmer každej lekárni.
Domáci postrek z jódu dokáže účinne ochrániť úrodu paradajok pred patogénmi, na ktoré sú mladé sadenice obzvlášť citlivé. Zvyšuje ich odolnosť voči nepriaznivým faktorom prostredia a stimuluje rast rastlín.
Vďaka jeho použitiu rastliny rýchlejšie pučia a nasadzujú plody, v pôde je viac jódu a korene nepodliehajú tak ľahko hnilobe. Výhody používania jódu na ochranu paradajok sú teda početné.
Ako pripraviť jódový postrek na paradajky? Kľúčové sú proporcie
Postrek jódom je účinný, ale je tu jedna vec, na ktorú si treba dať pozor. Konkrétne musí mať správny pomer jednotlivých zložiek, aby nedošlo k popáleniu citlivých častí rastlín.
Na jeho prípravu potrebujete: 4 litre vody (najlepšie dažďovej), 0,5 litra mlieka – 10-12 kvapiek jódu. Do roztoku môžete pridať aj 1 polievkovú lyžicu mydla, aby bol prípravok viskóznejší, takže na rastlinách vydrží dlhšie.
Jódový postrek nepoužívajte častejšie ako raz za 14 – 18 dní. Počas jednej sezóny ho stačí vykonať len 2-3 krát. Okrem paradajok ním môžete chrániť aj cukety alebo uhorky.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Vysaďte ich vedľa paradajok. Úrodu budete počítať v kilogramoch
Pestovanie paradajok? Nezabudnite na jedno a budú rásť ako bláznivé
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.