13.05.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/T-I).
Táto rastlina vás od prvých okamihov poteší svojimi nádhernými kvetmi, a keď sa začne stmievať, začne vydávať aj božskú vôňu. Reč je o večernici voňavej, vďaka ktorej si zamilujete neskoré prechádzky a začnete sedieť v záhrade až do neskorých hodín. Radšej si kúpte nejaký pohodlný nábytok, pretože domov sa už nebudete chcieť vrátiť.

Foto: shutterstock/T-I
Večernica voňavá (Hesperis matronalis) je elegantná dvojročná trvalka z čeľade kapustovitých s jemnou krásou. Jej hlavným znakom sú nádherné pastelové kvety s nádhernou vôňou.
Ak sa ju rozhodnete vysadiť do záhonov v blízkosti okien alebo altánku, určite nebudete ľutovať. Táto rastlina vydáva božskú vôňu, je nenáročná na pestovanie a dodá vašej záhrade jedinečné čaro. Spríjemní vám čas strávený v prírode.
Ako vyzerá večernica voňavá a odkiaľ pochádza? Zamilujete sa do nej na prvý pohľad
Večernica voňavá pochádza z oblastí južnej Európy a Malej Ázie, ale u nás sa usadila už dávno. V súčasnosti sa v našom podnebí cíti dobre a bežne sa vyskytuje najmä na: lúkach, v húštinách, v blízkosti potokov alebo budov.
V prvom roku po vysadení vytvára ružicu listov pri zemi a v druhom roku vytvára vzpriamený kvetný výhonok, ktorý dosahuje 60 až dokonca 120 cm. Má zelené kopijovité listy na dotyk drsné a jej fialové štvorlístkové kvety sa objavujú od mája do júla.
Kedy vysádzať večernicu do záhrady? Teraz nastal najvhodnejší čas
Najlepší čas na výsadbu večernice priamo do zeme nastáva v máji. Preto tento postup už neodkladajte. Rastlina sa často sama vysemení a zaplaví záhradu krásnymi kvetmi.
Dobre si preto premyslite, kam ju vysievate, a nezabudnite zachovať priestor medzi rastlinami. Ideálne asi 20 až 40 cm, aby mali priestor na rast.
Ako pestovať a starať sa o večernicu, aby sa stala záhradnou okrasnou drevinou?
Večernica voňavá sa najlepšie cíti na slnečnom alebo mierne zatienenom mieste, ale ak si vyberiete druhú možnosť, môže kvitnúť horšie. Dôležitý je aj výber substrátu.
Ideálna pôda pre túto rastlinu je úrodná, priepustná a mierne vlhká, s mierne zásaditou reakciou. Starostlivosť o večernicu nie je zložitá.
Jediné, na čo netreba zabúdať, je pravidelne ju zalievať a odstraňovať preliačené kvetenstvo. Tým ju stimulujete k ďalšiemu kvitnutiu. Z času na čas možno použiť aj organické/minerálne hnojivá, ktoré rastlinu motivujú k tvorbe výhonkov a kvetov.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Zabudnutá rastlina odpudzuje krtkov a kliešte. Mala by byť v každej záhrade
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.