11.05.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Jurga Jot).
Od polovice mája môžete bez obáv vysádzať otužené paradajky na trvalé miesto v záhrade. Ak chcete, aby zdravo rástli a rozmnožovali sa a potom hojne plodili, zvážte, čím ich hneď od začiatku kŕmiť. Čo dať pod koreň paradajok? Tu sú najlepšie prírodné zdroje draslíka, ktoré môžete dať do jamky pri výsadbe.

Foto: shutterstock/Jurga Jot
Výsadba paradajok
Koncom apríla a začiatkom mája sa otepľuje a mnohí z nás si podupkávajú nohou a tešia sa na výsadbu paradajok. Ak však máte nevykurovaný skleník alebo tunel, nemali by ste sa s tým príliš ponáhľať. Hoci poskytujú lepšie podmienky ako nekrytý záhon, na takýchto miestach paradajky stále ohrozujú jarné mrazy, na ktoré sú tieto teplomilné rastliny veľmi citlivé.
Výsadbu paradajok je vhodné odložiť aspoň do polovice mája, kedy sa hovorí o „ľadových mužoch“. Za najbezpečnejšie sa považuje premiestniť sadenice na trvalé stanovište po tomto termíne a dať tak najväčšiu šancu na úspešnú úrodu, ale sledujte dlhodobé predpovede počasia. Trpezlivosť sa v tomto prípade oplatí – paradajky, ktoré sa dostanú do teplej pôdy a nie sú vystavené mrazom, sa rýchlo ujmú a začnú zdravo a bujne rásť.
Čo dať pod koreň paradajok – prírodné zdroje draslíka
Výsadba paradajok predstavuje skvelú príležitosť, ako dodať rastlinám ďalšie živiny. Nemusíte na to používať hotové minerálne hnojivá z obchodu – stačí použiť prírodné zdroje draslíka, ktorých je dostatok. Organické zložky posilnia sadenice, podporia rozvoj ich koreňového systému a dodajú im energiu na bohaté plodenie hneď od začiatku. Ak viete, čo dať pod koreň paradajok, môžete budúcu úrodu dokonca zdvojnásobiť.
Čo dať do jamky pri výsadbe paradajok?
- Banánová šupka – poskytuje vynikajúci zdroj draslíka. Pod každú sadenicu dajte jednu takúto šupku a nakrájajte ju na malé kúsky.
- Žihľava – najlepšie pôsobí mladá, čerstvo natrhaná žihľava. Listy alebo celé stonky napichajte na dno jamky a zľahka ich zasypte zeminou, potom zasaďte paradajku.
- Drevný popol – obsahuje nielen draslík, ale aj ďalšie makro- a mikroživiny potrebné pre paradajky. Pod koreň nasypte 1 polievkovú lyžicu preosiateho popola.
- Púpavy – z púpav môžete pripraviť kašu na zalievanie paradajok alebo do jamiek pri sadení hodiť po hrsti listov, kvetov a stoniek (bez koreňových častí).
- Vaječné škrupiny – zozbierajte ich, vysušte a rozdrvte na prášok. Do každej jamky v zemi nasypte približne 1 polievkovú lyžicu rozdrvených škrupín.
- Borák lekársky – je vynikajúcim zdrojom draslíka a dusíka. Mladé výhonky spolu s kvetmi nasekajte a nasypte do jamiek, do ktorých zasadíte paradajky.
- Ďatelina – je bohatá na draslík, vápnik, fosfor a horčík, ktoré sú cenné pre paradajky. Môžete ju nazbierať, nadrobno nakrájať a dať pod korene sadeníc.
Paradajky je dobré hneď od výsadby prirodzene vyživovať. To zaručí zdravý rast a bohatú úrodu.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Najlepšie hnojivo pre paradajky. Zalievajte kríky a budete mať šťavnaté a bujné plody
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.