10.05.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Tatevosian Yana).
Nebude trvať dlho a budete môcť opäť sadiť uhorky na vaše záhony. Správne ošetrené sadenice by mali do dvoch týždňov začať pustiť prvé listy. Hneď ako rastlina začne naberať vážnejšie tvary, siahnite po domácom hnojive. To posilní krík a zabezpečí bohatú úrodu.

Foto: shutterstock/Tatevosian Yana
Uhorky sú jednou z najobľúbenejších druhov zeleniny pestovaných v domácich záhradách. Uhorky sú skvelým doplnkom mnohých jedál – preto nie je divu, že sa ich toľko ľudí rozhodne vysievať. Ak si chcete počas sezóny vychutnať osviežujúcu chuť zeleného občerstvenia, musíte si pred začiatkom sezóny udržať nervy na uzde. Príliš skoré zasadenie sadeníc do zeme môže mať za následok nedostatočnú úrodu. Zistite, kedy je najlepší čas na výsadbu uhoriek a aké živiny by sa mali použiť, aby rastlina poskytla dobrú úrodu.
Kedy zasiať uhorky? V záujme úrody sa radšej neponáhľajte
Záhradkárov toľko očakávaná chvíľa sa čoraz viac blíži. Studená Žofia15. mája je vstupnou bránou do sezóny pestovania v otvorenom teréne. V druhej polovici mesiaca sa riziko mrazov výrazne znižuje, takže sa netreba obávať, že by sadenice vykazovali vysokú citlivosť na chlad. Do tejto skupiny patria okrem iného aj uhorky. Túto zeleninu je najlepšie začať sadiť do pôdy, keď pôda dosiahne teplotu 13 stupňov Celzia. Ak sa však na túto plodinu tešíte, pripravte si semená na sadenice už teraz, a to tak, že ich umiestnite do jednotlivých kvetináčov.
Nezabudnite, že uhorky najlepšie rastú v úrodnej, na humus bohatej pôde s neutrálnym pH. Vo chvíli, keď ich zasadíte do zeme, nezabudnite ich prihnojiť živinami bohatými na dusík, fosfor a draslík. Takéto zmesi si môžete pripraviť doma z produktov, ktoré už pravdepodobne máte.
Domáce hnojivo na uhorky. Pripravte si jednu z týchto troch živín a tešte sa z bohatej úrody
Uhorky potrebujú pre svoj správny vývoj okrem pravidelného zalievania (najmä vo fáze rastu) aj hnojivo, prístup slnečného svetla a dostatočnú cirkuláciu vzduchu. Našťastie sa živiny, ktoré podporujú rastlinu, skrývajú v produktoch, ktoré má väčšina z nás doma, takže vôbec nemusíte chodiť do obchodu, aby ste nakŕmili pestované rastliny. Jedným z najobľúbenejších predmetov používaných na tento účel je drevný popol. Stačí, ak do 3 litrov vody nasypete jeden pohár popola preosiateho cez sitko. Celé sa to dôkladne premieša a nechá sa to stáť 24 hodín. Po uvedenom čase je roztok pripravený na použitie. Rastlina sa tým nielen nasýti, ale aj ochráni pred napadnutím voškami.
Ďalším výživným odvarom je „vývar“ z cibuľových šupiek. Do veľkej nádoby vložte šupky z asi 4 – 5 veľkých druhov zeleniny, zalejte ich 1 litrom vody a odložte na 48 hodín na tienisté miesto. O dva dni neskôr šupky sceďte a nápoj nalejte pod uhorky. Nezabudnite sa vyhnúť namáčaniu listov a plodín. S prikrmovaním zeleniny živinami môžete začať, keď sa na vetvičkách objavia prvé listy. Toto ošetrenie by sa malo opakovať každé tri týždne.
Uhorky vám budú vďačné aj vtedy, ak ich ošetríte hnojivom zo sušených kvasníc. Stačí nasypať 10 g prášku do 3 l vody, premiešať a počkať 24 hodín. Na jednu sadenicu by ste mali použiť približne 4 až 5 polievkových lyžíc živiny.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Uhorky budete zbierať fúrikom. Stačí zalievať kríky týmto
Uhorky vám povedia pravdu. Takéto tvary prezradia, čo robíte v záhrade zle
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.