09.05.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Aygul Bulte).
Všimli ste si už vo vašej záhrade osy a sršne? Je normálne, že s príchodom teplejších dní sa začínajú objavovať v našom okolí a… škodiť. Toto obdobie aktivity hmyzu, ktoré trvá niekoľko mesiacov, je rušivé a dokonca nebezpečné. Obzvlášť znepokojujúce sú sršne, pretože ich žihadlá môžu spôsobiť závažné alergické reakcie. Oplatí sa vedieť, ako obmedziť ich prítomnosť. Odporúčame však, aby ste to robili prirodzeným spôsobom – bez poškodzovania životného prostredia.

Foto: shutterstock/Aygul Bulte
Osy a sršne – kedy a kde sa objavujú?
Najväčšia aktivita tohto hmyzu nastáva koncom jari a v lete, keď kráľovné zakladajú hniezda a intenzívne rozvíjajú svoje kolónie. Osy si často stavajú hniezda pod odkvapmi striech, v hospodárskych budovách a dokonca aj v zemi.
Sršne si zvyčajne vyberajú tichšie, chránené miesta – napríklad kmene stromov, podkrovia alebo hniezdne búdky. Práve na týchto miestach musíte hľadať zdroj problému, aj keď samozrejme treba postupovať veľmi opatrne a niekedy ešte lepšie s pomocou odborníkov.
Prírodná pasca na sršne – ako ju pripraviť?
Jednou z najobľúbenejších metód boja proti tomuto hmyzu je domáca pasca. Na jej prípravu potrebujete len plastovú fľašu, ktorú rozrežte na polovicu a hornú časť vložte do spodnej – lievik vo vnútri. Potom doň nalejte zmes:
- pivo (najlepšie sladké),
- ovocný sirup,
- niekoľko kúskov zrelého ovocia.
Táto kombinácia vydáva intenzívny zápach, ktorý účinne priťahuje hmyz. Keď sa hmyz dostane dovnútra, nedokáže sa dostať von a utopí sa v tekutine.
Hoci je táto metóda účinná, mala by sa používať s mierou. Do pasce sa totiž môže chytiť aj užitočný hmyz – napríklad včely, čmeliaky a motýle. Ide o opeľovače, ktorých prítomnosť v záhrade je neoceniteľná. Preto umiestnite pasce v dostatočnej vzdialenosti od záhonov alebo ovocných sadov a pravidelne ich kontrolujte.
Prirodzení nepriatelia ôs a sršňov – čo zaviesť do záhrady?
V boji proti osám a sršňom je tiež dobré byť podporovaný prítomnosťou prírodných spojencov. Medzi ich nepriateľov patria:
- hmyzožravé vtáky (napr. sýkorky, ďatle),
- vážky,
- niektoré druhy pavúkov.
Vytváranie priaznivých podmienok pre ne – hniezdne búdky, jazierka alebo plochy s vegetáciou – môže pomôcť prirodzene regulovať počet nežiaduceho hmyzu.
Rovnováha v prírode – zodpovedná kontrola škodcov
Predtým, ako siahnete po chemických látkach alebo hromadných pasciach, je vhodné zvážiť, či je zásah skutočne potrebný. Ak je hniezdo ďaleko od domova a neohrozuje ľudí, možno bude lepšie nechať ho na pokoji. Nezabudnite, že osy a sršne sú tiež predátori, ktorí pomáhajú znižovať populáciu múch alebo vošiek.
Ak sú hniezda veľké, nachádzajú sa napr. v blízkosti dverí alebo okna a obýva ich veľká skupina hmyzu, je najlepšie ich odstrániť. Na pomoc možno privolať napríklad hasičov. Ak však problém nie je taký veľký, pravdepodobne postačí prírodná pasca na osy a sršne. Používajte ju opatrne a dosiahnete svoje ciele – vyhnanie škodcov bez poškodenia užitočného hmyzu, udržanie rovnováhy v záhradnom ekosystéme a zaistenie bezpečnosti a pohodlia domácich obyvateľov.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
To priťahuje sršne ako magnet. Mnohí z nás zastavia svoj dom alebo záhradu
Tieto rastliny odpudzujú osy. Vysejte ich do záhrady alebo na balkón
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.