09.05.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Ludmila Kapustkina).
Nielenže jeho svieže zelené listy na nás pôsobia upokojujúco, ale krásne krémové kvety, ktoré sa medzi nimi objavujú, mu len dodávajú šarm. Kvôli intenzívnejšiemu kvitnutiu musíte lopatkovec celoročne prihnojovať. Hnojivá si môžete vyrobiť doma a získať lacné a špecializované prípravky. Ako pripraviť domáce hnojivá pre lopatkovce?

Foto: shutterstock/Ludmila Kapustkina
Aké sú podmienky pre lopatkovec?
Lopatkovec môže kvitnúť po celý rok, ale len vtedy, ak mu poskytnete vhodné podmienky, ktoré nie je vôbec ťažké splniť. Stačí ho umiestniť na svetlé, ale nie príliš slnečné miesto, postriekať mu listy a pravidelne ho zalievať. Samozrejme, lopatkovec musíte posilňovať prípravkami. Pomôcť môžu viacúčelové alebo univerzálne hnojivá, ktoré sú ľahko dostupné v obchodoch. Nič vám však nebráni vyrobiť si vlastné domáce hnojivo pre lopatkovec z produktov, ktoré má každý po ruke.
Hnojivo z banánových šupiek pre lopatkovec: strela do čierneho
Banány by mali byť v našom každodennom jedálničku: sú veľmi zdravé a sladké, skvelá alternatíva k sladkostiam. Hoci dužina tohto plodu má najmenej tucet využití, jeho šupka ich má oveľa menej. Možno ju však použiť na výrobu domáceho hnojiva pre lopatkovec. Rovnako ako plody je výborným zdrojom draslíka, ktorý pomôže rastline lepšie kvitnúť. Ako si z banánovej šupky vyrobíte domáce hnojivo pre lopatkovec? Stačí, ak žltú časť nakrájate na menšie kúsky, vložíte ju do litrovej nádoby a potom ju naplníte vychladnutou a prevarenou vodou. Potom nádobu pevne uzavrite a nechajte ju 24 hodín stáť. Po uplynutí tejto doby môžete domáci prípravok použiť na vaše lopatkovce. Nezabúdajte, aby ste to nepreháňali: stačí sa obmedziť na aplikáciu banánového hnojiva raz za mesiac.
Cesnak na lopatkovec? Stimuluje kvitnutie
Je možné, že celkový stav lopatkovca nie je ideálny. V tomto prípade môže byť príčinou začínajúce hubové ochorenie alebo napadnutie škodcami. Ak sa vaše podozrenie potvrdí, musíte konať okamžite: ignorovanie problému môže mať za následok rozšírenie chorôb na zdravé rastliny. Vtedy môže prísť na pomoc cesnakový odvar, známy svojimi jedinečnými vlastnosťami. Ako si z cesnaku vyrobiť domáce hnojivo na lopatkovce?
Jednoducho ošúpte cibuľu cesnaku a zalejte ju litrom prevarenej vody. Celé to uzavrite a počkajte aspoň 12 hodín. Domáci cesnakový prípravok pomôže zbaviť sa prípadnej plesne na povrchu koreňového balu, ale je dobré ho naliať aj do fľaše s rozprašovačom a v prípade potreby ním postriekať okrasné listy lopatkovca s vylúčením kvetov.
Zeleninový vývar na lopatkovec
Mnoho ľudí občas používa varenú zeleninu buď na večeru, alebo do zeleninového šalátu. Čo však robíte s vodou, ktorá vám zostane po varení? Väčšinou ju vylejete do drezu, čo je nehospodárne. Prečo? Pretože obsahuje množstvo minerálnych látok, ktoré môžu prospieť zdraviu rastlín. Ak vám zostala voda po varení zeleniny, stačí ju vychladiť a zaliať ňou lopatkovec. Odvar bude fungovať len v jednom prípade: Vývar nesmie obsahovať ani gram soli!
Káva na lopatkovec pre stimuláciu
Mnoho ľudí odporúča používať kávovú alebo čajovú usadeninu na posilnenie stavu rastlín. Nie sú vhodné pre všetky druhy, ale nič vám nebráni prikrmovať nimi tie, ktoré majú rady kyslú pôdu, ako sú vresy, azalky, rododendrony a lopatkovce. Z času na čas môžete siahnuť po usadenine, ale ak ju necháte na vrchu kvetináča, môže začať plesnivieť, čo zhorší stav vašej rastliny. Preto je lepšie raz za niekoľko mesiacov zaliať lopatkovec studeným kávovým alebo čajovým nálevom zriedeným vodou.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Máte lopatkovec? Lepší čas už nebude. Odvďačí sa vám krásnymi kvetmi a listami
Odmieta váš lopatkovec kvitnúť a jeho listy žltnú? Nečakajte a zalejte ho týmto
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.