7.6.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Tatiana Kochkina).
Semená tejto rastliny sú známe a cenené už po stáročia. Obsahujú vysokú dávku vlákniny a odporúčajú sa najmä ľuďom, ktorí majú problémy s trávením. Aké sú presne ich vlastnosti a ako by sa mali používať? Vysvetľujeme

Foto: shutterstock/Tatiana Kochkina
Tieto malé zrnká ukrývajú mnoho cenných zložiek, ktoré majú pozitívny vplyv na rôzne aspekty fungovania organizmu. Okrem už spomínanej vlákniny medzi ne patria aj bielkoviny, tuky a polysacharidy. Pri pravidelnej konzumácii semien psyllia podporujú činnosť čriev a pomáhajú zmierniť príznaky spojené so syndrómom dráždivého čreva. To však nie sú všetky vlastnosti semien tejto obľúbenej rastliny.
Čo sú to semená Psyllium? Táto rastlina sa často považuje za zbytočnú burinu
Nie každý vie, z akej rastliny semená psyllia pochádzajú. Čo je to psyllium rastlinné, ako vyzerá a kde ho možno nájsť? Rastlina pochádza z oblasti Stredozemného mora, ale v súčasnosti ju možno nájsť takmer vo všetkých krajinách. Jej charakteristickým znakom sú kopijovité listy usporiadané do tvaru ružice. Kvety bielej alebo krémovej farby sú zhromaždené v malých cípoch, ktoré vyrastajú na vrcholoch výhonkov.
Psyllium zvyčajne rastie na dobre oslnených, suchých miestach. Nájdeme ju na okrajoch ciest, poľnohospodárskych poliach, lúkach a trávnatých plochách. Často sa považuje za burinu, hoci obsahuje mnoho cenných zložiek.
Semená Psyllium pri tráviacich problémoch. Aké sú ich vlastnosti?
Ľudia, ktorí bojujú s tráviacimi problémami, by mali vedieť, že semená Psyllium môžu účinne pomôcť zbaviť sa problémov alebo ich zmierniť.
- vďaka vysokému obsahu rozpustnej vlákniny a polysacharidov napomáha semeno psyllium pravidelnej stolici. Po konzumácii semienok sa v črevách vytvára gél, ktorý uľahčuje zbavovanie sa zvyškov stolice
- semienka psyllium podporujú organizmus aj v boji proti hnačke, pretože normalizujú činnosť čriev a regulujú počet stolic
- gél produkovaný semienkami psyllia má ochranný účinok na steny tráviaceho traktu, preto sa odporúča ľuďom trpiacim syndrómom dráždivého čreva.
Semienka psyllium – vláknina na chudnutie. Ako funguje?
Úbytok hmotnosti je ďalším aspektom, na ktorý semienka psyllia veľmi dobre pôsobia. Vláknina, ktorú obsahujú vo veľkom množstve, v žalúdku napučiava a zväčšuje svoj objem. V dôsledku toho sa rýchlejšie cítime sýti a nepociťujeme dlhší čas hlad.

Foto: shutterstock/Ingrid Balabanova
Na čo ešte fungujú semienka psyllia?
Aucubín, ktorý sa nachádza v rastline, má antivírusové, antibakteriálne, protizápalové a antihepatotoxické vlastnosti (má ochranný účinok na pečeň) nálev zo semien Psyllia pomáha pri hojení rán, ako aj odstraňuje zápaly a svrbenie. Psyllium pomáha aj v boji proti kožným ochoreniam, ako je atopická dermatitída, psoriáza a akné.
Ako fungujú semená psyllia a ako ich používať?
Ako vidíte z vyššie uvedeného, semená psyllium majú mnoho zdraviu prospešných vlastností a oplatí sa ich využiť. Teraz, keď už vieme, ako semienka psyllium pôsobia na organizmus, je čas zistiť, ako ich používať. Semienka nájdete celé alebo v mletej forme, ktorú si ľahko pridáte napríklad do rannej ovsenej kaše.
- ak máte celé semienka, nasypte z nich 2 zarovnané čajové lyžičky do pohára teplej vody a po niekoľkých minútach, keď napučia, vypite (nezabudnite piť veľa vody)
- takto pripravenú kašičku môžete použiť aj zvonka – stačí do nej namočiť vatu a vytrieť napr. miesto po popálenine
- semienka môžete pridať napr. do jogurtu, šalátu alebo domáceho chleba
Rozumná zdravá strava môže plne uspokojiť všetky ľudské potreby. Pri podozrení na možný nedostatok je najlepšie poradiť sa s lekárom a potvrdiť ho laboratórnymi testami. Ak sa rozhodnete užívať výživové doplnky, zásobte sa v lekárni a prečítajte si príbalový leták. Neprekračujte dávkovanie a odporúčanú dĺžku užívania doplnkov (2 – 3 týždne).
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Známy zdroj vlákniny nepomôže len pri chudnutí. Zlepší aj fungovanie… mozgu
Čo sa stane s vaším telom, ak budete jesť jogurt každý deň? Zoznam benefitov je dlhý
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.