07.05.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Dieter Hawlan).
Slimáky dokážu v krátkom čase zničiť celé záhony a kvetinové záhony. Mnohí záhradkári sa obracajú na epsomskú soľ a drevný popol v nádeji na rýchly výsledok. Tieto metódy však môžu byť niekedy škodlivé – pre pôdu aj pre samotné rastliny.

Foto: shutterstock/Dieter Hawlan
Epsomská soľ a drevný popol na slimáky – ako to funguje?
Mnoho amatérskych záhradkárov sa obracia na epsomskú soľ ako na prvú ochranu proti slimákom. Hrubé kryštáliky síranu horečnatého skutočne odpudzujú mäkkýše: vysušujú ich sliz a sťažujú im pohyb po povrchu pôdy. Problémom však je, že takáto bariéra je nestála. Po prvom daždi sa soľ rozpustí a prenikne do pôdy, čím sa výrazne zvýši koncentrácia horčíka a síry v koreňovej zóne. V takýchto podmienkach začnú mať rastliny problémy s príjmom ďalších kľúčových prvkov, najmä draslíka a vápnika, čo vedie k spomaleniu rastu a kvitnutia.
Podobný mechanizmus účinku nastáva aj pri drevnom popole, ktorý tiež vysušuje telo slimáka a krátkodobo má príjemný účinok. Problém nastáva pri dlhodobom používaní. Popol silne alkalizuje pôdu (mení pH na zásadité). Jedna hrsť (t. j. asi 50 gramov) stačí na zvýšenie pH ľahkej piesočnatej pôdy až o 0,2 jednotky. Keď sa ošetrenie opakuje a popol sa aplikuje vo väčšom množstve, pôda už nie je priaznivá pre kyslomilné rastliny, ako sú hortenzie, čučoriedky alebo vres. Zároveň sa naruší mikrobiologické zloženie. Popol bráni množeniu baktérií Pseudomonas, ktoré sú zodpovedné za rozklad organickej hmoty a proces mineralizácie dusíka. V dôsledku toho môže dôjsť k spomaleniu rastu rastlín, a to aj v prípade, že sú slimáky úspešne odpudzované.
Dlhodobé a intenzívne používanie epsomskej soli aj dreveného popola často vedie k degradácii záhrady. Rastliny začnú vykazovať známky pôdneho stresu a slimáky sa vrátia hneď, ako im to podmienky umožnia (napr. po silnom daždi). Každé pridanie popola alebo soli by malo byť premyslené. Vedľajšie účinky sa môžu ukázať ako nákladnejšie než prítomnosť škodcov.
Prírodné a spoľahlivé spôsoby boja proti slimákom
Najúčinnejším prostriedkom proti slimákom, ktorý zároveň nenarušuje biologickú rovnováhu záhrady, je fosforečnan železitý. Pôsobí po požití – slimák sa prestane kŕmiť už po jednom kontakte s látkou a potom sa zahrabe a uhynie v pôde. Táto zlúčenina nenarušuje pôdne mikroorganizmy a neohrozuje užitočné živočíchy, ako sú vtáky alebo ježkovia, pretože jej zložky sú prirodzene prítomné v prostredí. Prípravky na jej báze sú dostupné vo forme malých granúl, ktoré by sa mali rovnomerne rozmiestniť okolo rastlín. Odporúčaná dávka je približne 5 gramov na meter štvorcový. Aplikácia by sa mala opakovať po silných dažďoch, keď sa granule vyplavia.
Dobre fungujú aj fyzické zábrany z pilín, najmä z ihličnatých stromov. Takýto materiál absorbuje vlhkosť a sťažuje slimákom pohyb a zároveň pôsobí dráždivo na ich telo. Na dosiahnutie účinného efektu sa odporúča navŕšiť okolo chránených rastlín pás široký 8 až 10 cm a hrubý aspoň 2 cm. Najlepšie je použiť dobre vysušené piliny, pretože čerstvé piliny môžu viazať dusík z pôdy, čím sa znižuje dostupnosť tohto prvku pre rastliny. Dôležité je tiež pamätať na to, že dlhodobé používanie pilín z ihličnanov okysľuje pôdu.
Kávová usadenina
Podobný účinok má aj káva, konkrétne kávová usadenina. Môžete ich buď posypať priamo na pôdu, alebo si pripraviť postrek: jednoducho zmiešajte približne 200 ml kávovej usadeniny s litrom vody a postriekajte záhony. Použitím tejto metódy raz týždenne možno výrazne znížiť poškodenie medzi chúlostivými listovými rastlinami, ako je napríklad šalát. Spomedzi ďalších metód treba spomenúť tie, ktoré vytvárajú chemicko-mechanickú bariéru, ale nezasahujú do zloženia pôdy. Príkladom je páska vyrobená z čistej medi – pri kontakte s povrchom sa slimáky cítia podráždené a majú problém ju prekročiť. Ak sa navyše v záhrade vytvoria podmienky, ktoré sú priaznivé pre ich prirodzených nepriateľov, napr. ponechaním hromady lístia pre ježkov alebo zavesením vtáčích napájačiek, dosiahne sa účinná a udržateľná rovnováha bez potreby použitia agresívnych chemických látok.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Slimáky nemajú šancu. Stačí im tento obľúbený nápoj a sami vlezú do pasce
Táto obľúbená zelenina odpudzuje slimáky a vošky. Už ich vo svojej záhrade neuvidíte
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.