07.05.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/VH-studio).
Čo robiť s pokosenou trávou v záhrade? Skúsení záhradkári vedia, že nič nepríde nazmar. Pokosená tráva je ideálnym základom pre domáci „čaj“ na uhorky, paradajky a iné. Ako z trávy vyrobiť hnojivo?

Foto: shutterstock/VH-studio
Po kosení a hrabaní vyzerá trávnik úhľadne a upravene, ale zostáva problém, čo s pokosenou trávou. Niektorí ľudia ju dávajú do nádob na zelený odpad, čo je často ťažké, najmä keď je trávy veľa, iní ju dávajú do kompostu, pretože si myslia, že je to odpad. A je to správne, a hlavne to nie je jediný nápad na využitie trávy v záhrade.
Čo robiť s pokosenou trávou v záhrade? Hnoj pre zeleninu
Pokosená tráva je cenný organický materiál, okrem iného bohatý na dusík, ktorý môžete využiť v záhrade. Okrem iného je ideálna na pestovanie uhoriek. Čerstvú alebo sušenú trávu môžete použiť napríklad ako mulčovací materiál, aby ste obmedzili rast buriny a menej znečistili plody. Znížite tiež odparovanie vody z pôdy, čo je dôležité pre zeleninu, ktorá vyžaduje vysokú vlhkosť. Dobrý nápad je aj použitie hnoja a trávového „čaju“, ktorý zmobilizuje rastliny k bohatšiemu plodeniu a posilní ich.
Ako vyrobiť hnojivo z trávy? Pokosená tráva pre uhorky a ďalšie
Začnite tým, že vyčistíte trávnik od nepozvaných hostí, predovšetkým slimákov.
- Pokosenú trávu vložte do vedra alebo inej veľkej nádoby.
- Zalejte dažďovou vodou tak, aby ste pokryli pokos v dvoch častiach objemu trávy.
- Prikryte gázou alebo priepustným materiálom a odložte na približne 7 dní. Denne miešajte, aby ste zmes prevzdušnili a urýchlili proces fermentácie.
- Zriedenú trávnu kašu v pomere 1:10 použite na zalievanie.
Tento proces môžete tiež urýchliť. Jednoducho vložte pokos do uzavretého vreca, najlepšie čierneho, pevne ho zaviažte a odložte na slnečné miesto približne na dva dni. Po uplynutí tejto doby vložte predkvasenú trávu do vedra a zalejte ju dažďovou vodou. Po 2 – 3 hodinách môžete záhradu zalievať bez riedenia. Hnojivo z pokosenej trávy môžete použiť na zalievanie:
- zeleniny (uhorky, paradajky, papriky);
- kvetov, kvitnúcich kríkov a črepníkových rastlín (ruží, pivoniek, ľalií, monster, kalateí);
- ovocných kríkov (jahôd, malín, egrešov, ríbezlí).
POZNÁMKA: Ide o hnojivo bohaté na dusík a draslík, ktoré môže zvýšiť pH pôdy. Používajte ho opatrne a s mierou, nenamáčajte ním listy a skontrolujte požiadavky vašich rastlín.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Kedy zasiať trávu, aby bol váš trávnik ako zelený koberec? Odborníci majú jasno!
Prvé jarné kosenie: Odborníci prezradili ideálny termín pre dokonalý trávnik
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.