7.5.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Ground Picture).
Krásna, hladká a žiarivá pleť je snom mnohých ľudí. Aby sme to však dosiahli, musíme sa postarať o to základné – zmyť si make-up. Mnohí ľudia však robia chybu pri odstraňovaní make-upu, čo má za následok vznik nedokonalostí. Prečítajte si, ako správne odstrániť make-up a na čo nesmiete zabudnúť, aby ste mali zdravú a hladkú pleť.

Foto: shutterstock/Ground Picture
Čistenie tváre a odstraňovanie make-upu po dlhom dni je základom starostlivosti o stav našej pleti. Niekedy však pri tejto činnosti robíme chyby, ktoré prispievajú k tvorbe pupienkov a celkovému zhoršeniu stavu našej pleti. Tu je niekoľko tipov, ako si čistiť pleť.
Odlíčenie pleti – ako to robiť správne? Tu je to, čo si musíte zapamätať
Správne odlíčenie závisí od toho, ako a v akom poradí postupujeme pri jednotlivých krokoch, ako aj od toho, po akých výrobkoch siahneme.
Začať by sme mali šetrným odstraňovaním make-upu z očí a pier, pretože práve na tieto miesta najčastejšie nanášame dlhotrvajúce prípravky, ako je vodoodolná maskara alebo dlhotrvajúci rúž.
- Na ich odstránenie je dobré použiť špeciálny dvojfázový odličovač.
- Nasyťte vatový tampón a priložte ho na niekoľko sekúnd na očné viečka alebo pery, potom tampónom jemne prechádzajte po oblasti, aby ste odstránili make-up bez trenia, pričom majte na pamäti, že pokožka okolo očí je mimoriadne jemná.
Po očistení pier a očí môžeme prejsť k umytiu zvyšku tváre.
- Pri čistení vatovým tampónom namočeným v micelárnej vode venujte osobitnú pozornosť miestam, kde sa hromadí make-up. Patria sem napríklad krídla nosa alebo línia vlasov.
Ďalšou fázou je čistenie, ktoré nám pomôže zbaviť sa zvyškov kozmetiky a odličovacieho prípravku.
- Budeme potrebovať čistiaci gél alebo penu, vhodne zvolenú pre potreby našej pleti. Naneste malé množstvo na vlhkú tvár a krúživými pohybmi umyte.
- Dôležité je dôkladné umývanie, aby sme zabránili upchatiu pórov a vzniku čiernych bodiek alebo škvŕn.
Po umytí pleti nanesieme na tvár tonikum.
- Trochu prípravku môžete naliať na vatový tampón a utrieť si ním tvár alebo ho môžete naniesť priamo na ruky a vklepať do pokožky, čím ešte viac stimulujete mikrocirkuláciu.
Aké najčastejšie chyby robíme pri odstraňovaní make-upu? Pokožka trpí
Odlíčenie sa zdá byť jednoduchou úlohou. Niekedy však robíme chyby, ktoré spôsobujú, že sa na našej tvári objavia nedokonalosti v podobe pupienkov alebo čiernych bodiek. Niekedy stačia aj malé chyby, aby sa stav našej pleti výrazne zhoršil.
Tu sú najčastejšie chyby pri odstraňovaní make-upu:
- Nedokonalé čistenie – zanechanie zvyškov produktov na tvári, nedôkladné zmytie make-upu z miesta, kde sa hromadí, napríklad podkladovej bázy, spôsobuje nedokonalosti.
- Príliš malé množstvo odličovacieho prípravku – pri použití príliš malého množstva micelárnej vody, pleťového mlieka, oleja alebo odličovacieho mlieka vatový tampón nekĺže a my si nadmerne trieme pleť, čím ju dráždime. Príliš málo prípravku navyše zabezpečí, že si dôkladne nezmyjete make-up.
- Používanie samotnej micelárnej vody – nie čistenie napríklad gélom na tvár, po zmytí make-upu samotnou pleťovou vodou často upcháva póry a spôsobuje škvrny.
- Utieranie tváre uterákom – používať uterák na utieranie celého tela je zlý nápad. Lepšie je utierať si tvár napríklad papierovým uterákom alebo špeciálne určeným a pravidelne meneným uterákom, ktorý je určený len na tento účel. Zabránite tak prenosu baktérií na tvár.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Naše babičky ho používali pravidelne. Vďaka tomu mali hladkú pokožku bez škvŕn.
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.