07.05.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Di Studio).
Ako pripraviť pôdu na výsadbu paradajok? Mnohí záhradkári si neuvedomujú dôležitosť starostlivosti o pôdu. Ak nevenujete pozornosť kvalite pôdy, kríky nemusia rásť alebo môžu ochorieť a zvädnúť. Aby ste tomu zabránili, použite túto jednoduchú výživu.

Foto: shutterstock/Di Studio
Pomaly sa blíži čas presadenia sadeníc paradajok do pôdy. Mnohí pestujú túto zeleninu, pretože je šťavnatá, chutná a ľahko sa pestuje. Samotné zalievanie rastlín však nemusí stačiť na získanie bohatej úrody. Kľúčom k úspechu je aj kvalita pôdy. Ak chcete mať istotu, že vaša záhrada bude v lete oplývať zeleninou, nezabúdajte na správne hnojenie pôdy. Ktoré živiny sú najlepšie?
V akej pôde rastú paradajky najlepšie? Pred presadením venujte pozornosť tejto skutočnosti
Mohlo by sa zdať, že pestovanie paradajok doma nie je nič zložité. Bohužiaľ, niekedy stačí jedna chyba a úroda je katastrofou. Mnohí záhradkári nevenujú veľkú pozornosť kvalite pôdy. Kvalita pôdy ovplyvňuje neskorší vzhľad a chuť zeleniny. Pôda by mala byť predovšetkým úrodná a priepustná. Je lepšie nepoužívať piesočnatú alebo ílovitú pôdu, pretože zelenina v nej nemusí zakoreniť. Navyše takáto pôda dlho zadržiava vlhkosť, takže rastliny neskôr ochorejú a korene zhnijú. Ak chcete, aby vaše rastliny zdravo rástli a prinášali dobrú úrodu, najlepšia je pôda s pH od 5,5 do maximálne 6,5. Ak je pôda príliš kyslá, paradajky nebudú správne absorbovať minerálne látky.
Aké hnojivo pre paradajky pred výsadbou? Vyrobte si túto domácu výživu
Najlepší čas na presadenie sadeníc paradajok do pôdy je druhá polovica mája, po tzv. troch zamrznutých. Vtedy riziko mrazov úplne pominie, takže rastliny môžu v pokoji rásť a vydať prvú zeleninu. Pred presadením však stojí za to vykonať určitý postup. Hovoríme o hnojení pôdy. Pridaním správnych živín do pôdy posilníte rastliny a podporíte ich rovnomerný rast. Ktoré hnojivo je pre tento druh vhodné? Dobrým nápadom je prihnojiť pôdu žihľavovým hnojivom. Jeho príprava je veľmi jednoduchá a zvládne ju každý.
- Nazbierajte približne kilogram žihľavy a nakrájajte ju na menšie kúsky. Používajte pri tom rukavice, aby ste si nespálili pokožku.
- Potom rastliny umiestnite do veľkej nádoby a zalejte ich 10 litrami vody. Najlepšia je čistá dažďová voda, ale môžete použiť aj usadenú vodu z vodovodu.
- Nádobu prikryte gázou, aby žihľava mala prístup k vzduchu, ktorý je nevyhnutný pre proces fermentácie.
- Hnoj odložte na suché a tmavé miesto približne na tri týždne. Po tomto čase bude hnojivo hotové. Pred presadením paradajok ním zalejte pôdu, v ktorej budú kríky rásť.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Kedy sadiť paradajky do zeme? Nerobte to príliš skoro. Záhradkári uvádzajú presný dátum
Urobte to skôr, ako paradajky zasadíte do zeme. Budú hojne rodiť
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.