6.5.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Rudmer Zwerver).
Hoci hraboše vyzerajú roztomilo, patria medzi najhorších škodcov, ktorí môžu navštíviť vašu záhradu. Tieto malé hlodavce bleskovo ničia celé úrody. Čo je horšie, devastujú prakticky všetko: trávniky, kôru stromov, korene zeleniny a okrasné rastliny. Vytvárajú pritom podzemné chodby, ku ktorým vedú na povrchu viditeľné vchody.

Foto: shutterstock/Rudmer Zwerver
Rozkošné, ale ničivé: Prečo sú hraboše nočnou morou záhradkárov
Hoci hraboše vyzerajú roztomilo, patria medzi najhorších škodcov, ktorí môžu navštíviť vašu záhradu. Tieto malé hlodavce bleskovo ničia celé úrody. Čo je horšie, devastujú prakticky všetko: trávniky, kôru stromov, korene zeleniny a okrasné rastliny. Vytvárajú pritom podzemné chodby, ku ktorým vedú na povrchu viditeľné vchody.
Na rozdiel od krtkov nevytvárajú kopčeky, ale malé, okrúhle diery v zemi. Keď zbadáte takéto otvory a poškodené rastliny, je najvyšší čas konať. Hraboše sa totiž množia neuveriteľne rýchlo a za pár týždňov môžu premeniť vašu peknú záhradu na bojisko.
Prevencia je základ: Ako zabrániť návšteve nevítaných hostí
Skôr než sa hraboše u vás objavia, oplatí sa poznať zásady prevencie. Predovšetkým by ste mali pravidelne kosiť trávnik a z hriadok odstraňovať starú mulčovaciu vrstvu. Vďaka tomu hlodavce nebudú mať kde sa skryť.
Dobrým nápadom je prilákať do záhrady vtáky vyvesením krmítok alebo vtáčích búdok. Vtáky sú prirodzenými nepriateľmi hrabošov. Podobne účinne funguje aj vypustenie psa alebo mačky na pozemok. V lete a na jeseň pravidelne zbierajte opadané ovocie zo stromov, aby ste neprilákali škodcov intenzívnou vôňou a ľahko dostupnou potravou.
Okraje záhrady môžete chrániť aj špeciálnymi bariérami zakopaným do zeme. Stačí plech alebo hustá sieť umiestnená do hĺbky aspoň 30 cm, ktorá zabráni hrabošom prekopať sa na váš pozemok.
Domáce prostriedky, ktoré hraboše nenávidia
Keď už na svojom pozemku spozorujete aktivitu hrabošov a charakteristické diery a tunely, musíte okamžite začať konať. Jedným z najúčinnejších spôsobov je vložiť do dier konkrétne rastliny, ktorých vôňu hlodavce neznášajú.
Určite to budú strúčiky cesnaku, výhonky bazy, listy vlašského orecha a vetvičky tuje. Ak máte domáce zviera, môžete tam umiestniť aj vyčesanú srsť psa alebo mačky. Nozdry škodcov podráždí aj vôňa kávy, ktorú určite máte doma.
Tajná zbraň: Sprej na diviaky a ďalšie účinné metódy
Čo však v prípade, keď sú tieto vône príliš slabé a rýchlo sa vyparujú? Na pomoc prichádza sprej na diviaky. Je to odpudzovač, ktorý často používajú poľovníci, lesníci a ľudia pravidelne navštevujúci lesy.
Takýto prípravok kúpite v mnohých internetových obchodoch, ale nájdete ho aj v kamenných záhradníctvach. Odpudzovač obsahuje prírodné látky, ktoré vydržia aj niekoľko mesiacov. Taká silná vôňa bude pre hraboše určite neznesiteľná.

Foto: shutterstock.com/SuperZiemia
Prírodné riešenia: Bylinkové zázraky proti hrabošom
Niektoré bylinky pôsobia ako prírodný odpudzovač hrabošov. Ak ich vysadíte po obvode záhrady alebo medzi ohrozené rastliny, môžete výrazne znížiť riziko napadnutia.
Medzi najúčinnejšie patria mäta, palina, šalvia a levanduľa. Tieto aromatické rastliny nielen odplašia hraboše, ale zároveň prilákajú užitočný hmyz a skrášlia vašu záhradu. Môžete ich pestovať priamo v záhone alebo v kvetináčoch strategicky rozmiestnených po záhrade.
Výluh z paliny pravej je mimoriadne účinný. Stačí zaliať hrsť čerstvej alebo sušenej paliny litrom vriacej vody, nechať lúhovať 24 hodín a potom zriedenú zmes vyliať do hraboších dier a okolo ohrozených rastlín.
Záhrada bez hrabošov: Jednoduché, ale účinné
Boj s hrabošmi nemusí byť náročný ani drahý. Stačí trochu trpezlivosti a kombinácia rôznych metód. Pamätajte, že prevencia je vždy jednoduchšia než riešenie už existujúceho problému.
Pravidelne kontrolujte svoju záhradu, najmä na jar a na jeseň, kedy sú hraboše najaktívnejšie. Včasné odhalenie prvých známok ich prítomnosti vám umožní rýchlo zasiahnuť a zabrániť väčším škodám.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Žiadny hraboš nemôže túto bariéru prekonať. Keď vycítia, čo sa deje, v okamihu utečú
V záhrade sa pohybuje aj v zime a škodí jej viac ako krtko. Ako odradiť hraboša prirodzenou cestou?
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.