06.05.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Bojan Milinkov).
Máte pocit, že učenie bolo kedysi pre vás jednoduchšie, ale teraz je ťažšie sa sústrediť, a to aj na jednoduché úlohy? Nie je to len otázka únavy alebo životného štýlu, ale aj prirodzených zmien, ktoré sa v priebehu rokov dejú v našom mozgu a tele. Ako ukazuje vedecký výskum, rôzne schopnosti dosahujú svoj vrchol v úplne odlišných okamihoch života. Toto robíme najlepšie v určitých fázach života.

Foto: shutterstock/Bojan Milinkov
Mladý vek je o rýchlosti učenia, no po tridsiatke sa nekončí
Už od útleho veku sa rozvíjame v ohromujúcom tempe. Deti a mládež majú mimoriadnu schopnosť osvojovať si nové informácie, najmä cudzie jazyky – podľa Business Insider sa najlepšie učíme vo veku približne 7–8 rokov. Vtedy mozog nasáva vedomosti ako špongia.
Výskumy ukazujú, že v tínedžerskom veku a tesne po osemnástke dosahujeme vrchol v spracovaní informácií a rýchlosti reakcií. V tomto období si tiež najlepšie pamätáme nové mená a tváre. Niet divu, že mladí si skvele poradia s modernými technológiami a dynamickými výzvami.
Po tridsiatke je čas na koncentráciu a životné rozhodnutia
Nie všetko však končí po tridsiatke – naopak, mnoho dôležitých schopností sa vyvíja práve neskôr. Napríklad šachové schopnosti dosahujú svoj vrchol okolo 31. roku života.
Výber životného partnera je podľa štatistík najvhodnejší po 26-tke – páry, ktoré uzatvárajú manželstvo vo veku 28–32 rokov, majú najnižšiu rozvodovosť.
Stredný vek – čas koncentrácie. Vtedy najlepšie čítame emócie
Aj keď mladí počítajú rýchlejšie, ľudia v strednom veku zvládajú zložitejšie a náročnejšie úlohy lepšie. Výskumy ukazujú, že mnohé schopnosti kulminujú nie v mladosti, ale medzi 40. a 50. rokom života.
Najvyššiu schopnosť sústrediť sa máme okolo 43. roku. V tomto období sa tiež výrazne rozvíja schopnosť čítať emócie iných – čo sa prejavuje v lepších medziľudských vzťahoch a efektívnejšej tímovej práci.
Nie je náhoda, že štyridsiatnici majú najväčší potenciál tvoriť veľké veci. Priemerný vek laureátov Nobelovej ceny v čase objavu je približne 40 rokov. To dokazuje, že v tomto veku máme nielen vedomosti, ale aj schopnosť revolučne myslieť.

Foto: shutterstock/Kateryna Onyshchuk
Zrelosť – pokoj, múdrosť a životná spokojnosť
S vekom získavame niečo, čo sa nedá naučiť z kníh – životnú múdrosť a nadhľad. Výskumy ukazujú, že okolo 50. roku dosahujeme vrchol v aritmetických schopnostiach a najväčšiu slovnú zásobu máme krátko pred 70-tkou. Práve seniori sa najlepšie cítia vo vlastnej koži – poznajú seba samých a vedia, čo chcú (a čo už nie).
Zaujímavosťou je, že psychická pohoda, teda subjektívny pocit šťastia a pokoja, dosahuje vrchol v priemere vo veku 82 rokov. To je ďalší dôkaz, že život nie je zostupnou cestou, ale nekonečná púť, na ktorej sa stále môžeme učiť, dosahovať ciele a predovšetkým – cítiť sa dobre sami so sebou.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
8 charakteristík inteligentných ľudí. Poukázali na to, čo majú spoločné ľudia s nadpriemerným IQ
Odpočúvanie telefónu? Niektoré reklamy sa nezobrazujú náhodou. Tu je, čo robiť
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.