6.5.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/encierro).
Sezóna kliešťov je v plnom prúde a mnohí hľadajú spôsoby, ako sa ochrániť pred týmito zákernými parazitmi. Na trhu sa objavujú nové, moderné „zázraky“ – ultrazvukové prívesky, ktoré ich majú odpudzovať. Sú však naozaj účinné, alebo ide len o marketingový trik? Pozreli sme sa na to, čo hovoria vedci a odborníci.

Foto: shutterstock/encierro
Kliešte ako tichí zabijaci: malé, ale nebezpečné
Kliešte, ktoré sa ukrývajú v tráve, kríkoch či na stromoch, čakajú na svoju obeť. Následne sa prichytia na kožu a živia sa krvou. Tento nechutný scenár je však len začiatok – kliešte totiž prenášajú vážne choroby ako lymská borelióza, kliešťová encefalitída, ale aj menej známe infekcie ako babezióza či coloradská kliešťová horúčka.
Nový hit – ultrazvukové prívesky. Pomáhajú alebo klamú?
V posledných rokoch sa na trhu objavili malé prístroje vo forme príveskov, ktoré údajne vydávajú ultrazvuk nepočuteľný pre človeka, no nepríjemný pre kliešte. Cena? Okolo 25 eur. Efekt? Podľa vedcov minimálny.
Výskum realizovaný tímom entomológov z Thajska a Austrálie (Department of Entomology, Kasetsart University; Department of Medical Entomology, NSW Health Pathology) testoval deväť komerčne dostupných ultrazvukových zariadení. Záver bol jednoznačný:
„Zaznamenaná odpudivosť bola veľmi nízka a nedostatočná na efektívnu ochranu pred kliešťami. Tieto zariadenia preto nemožno odporučiť na prevenciu.“
(Zdroj: Faasthc et al., Kasetsart University, Bangkok)
Overené repelenty: Stavte na látky, ktoré fungujú
Ak teda ultrazvuk zlyháva, čo naozaj funguje? Podľa Global Lyme Alliance, poprednej organizácie zaoberajúcej sa ochranou pred kliešťami, by ste mali hľadať repelenty s týmito účinnými látkami:
- DEET (Dietyltoluamid)
- Picaridin (tiež známy ako Ikaridín)
- Olej z citrónového eukalyptu (OLE)
- Permetrín (len na oblečenie)
Tieto látky maskujú pach potu, ktorý je pre kliešte atraktívny, a výrazne znižujú riziko prisatia.
Chemické alebo prírodné? Vybrať si môže každý
Repelenty nájdete v každej lekárni či drogérii. Ak však preferujete prírodné alternatívy, existujú aj domáce recepty – napríklad nálev zo šalvie, tymiánu alebo čistca. Ich účinnosť však býva slabšia a treba ich aplikovať častejšie.
Zhrnutie: Nespoliehajte sa na zázraky, ale na vedu
Aj keď sa moderné technologické riešenia môžu zdať lákavé, v prípade ochrany pred kliešťami platí: overené metódy sú najbezpečnejšie. Ultrazvukové prívesky môžu vyzerať moderne, ale vedci varujú – neposkytujú dostatočnú ochranu.

Foto: Pixabay/Pexels Pixabay/Catkin
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Majú viac vlákniny ako zelenina. Zasypte ich oblohou a zjedzte na raňajky
Dajte si ich na raňajky namiesto ovsenej kaše. V okamihu vyčistia vaše črevá od usadenín
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.