04.05.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Photo_Olivia).
Nie je nič lepšie ako paradajky z vlastnej záhrady. Nemôžete sa dočkať, kým dozrejú? Ukázalo sa, že tento proces môžete urýchliť pomocou niekoľkých jednoduchých trikov. Plody budú v okamihu červené, pripravené na zber a použitie v kuchyni na mnoho rôznych spôsobov.

Foto: shutterstock/Photo_Olivia
Paradajky považujeme za najobľúbenejšiu zeleninu, hoci sú vlastne ovocím, pretože sú vytvorené z kvetu a obsahujú semená. Sú výborné ako príloha k sendvičom alebo šalátom. Môžete z nich tiež pripraviť zaváraniny. Čo možno urobiť, aby dozreli čo najrýchlejšie? Musíte uplatňovať špecifické zásady starostlivosti.
Ako prebieha dozrievanie paradajok?
U nás paradajky zvyčajne dozrievajú od konca júla do začiatku augusta. Proces dozrievania plodov delíme na 2 fázy. Ktoré to sú?
V prvej fáze, ktorá trvá 3 – 4 týždne, opelené kvety vytvárajú zelené plody. Postupom času sa zväčšuje ich hmotnosť a veľkosť. Vtedy im zabezpečte dostatok slnečného svetla a živín.
V druhom štádiu naopak plod začne meniť svoju farbu zo zelenej na červenú. Vtedy sa v paradajkách hromadí najcennejší lykopén, ktorý zodpovedá za ich intenzívnu farbu a zdraviu prospešné vlastnosti. Tento proces trvá približne dva týždne.
Ako urýchliť dozrievanie paradajok? Použite tieto pravidlá
Paradajky dozrejú rýchlejšie, ak im zabezpečíte správnu teplotu. Tá by mala byť 18 – 27 stupňov cez deň a 17 – 21 stupňov v noci. Ak je teplota príliš vysoká, vývoj rastlín sa zastaví. Pri nízkych teplotách sa naopak proces výrazne predĺži. Preto sa odporúča podmienky v skleníku alebo na záhone kontrolovať, najmä počas horúcich dní alebo chladných nocí.
Ďalším dôležitým postupom na čo najrýchlejšie dozrievanie paradajok je zalievanie. Potrebujú veľa vody. Zalievajte ich preto výdatne každý druhý deň, pričom prúd vody smerujte priamo pod krík. Zmáčanie nadzemných častí môže viesť k rozvoju hubových chorôb.
Tieto rastliny tiež potrebujú veľa slnka na rýchle dozrievanie. Mali by byť vystavené slnečnému žiareniu aspoň 7 hodín denne. Čím viac svetla, tým intenzívnejšia farba a chuť paradajok, preto je vhodné zabezpečiť im vhodné miesto na pestovanie.
Nezabudnite tieto rastliny aj hnojiť, aby ste získali bohatú úrodu. Môžete použiť prírodné živiny, napr. zo žihľavy, ktoré ich ešte viac posilnia a ochránia pred chorobami. Vhodným doplnkom bude aj hnojivo z hnoja alebo kompostu, bohaté na draslík a fosfor, ktoré podporujú tvorbu plodov.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Pôda pre paradajky. Do akej pôdy zasiať a zasadiť paradajky?
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.