04.05.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Mironmax Studio).
Slovensko je v ohrození. S príchodom teplého počasia sa začína sezóna kliešťov a odborníci bijú na poplach: pribúdajú prípady kliešťovej encefalitídy aj lymskej boreliózy. Podľa najnovších máp sme jednou z najviac zasiahnutých krajín v Európe. Ktoré oblasti sú najviac postihnuté a ako sa chrániť pred zákerným parazitom?

Foto: shutterstock/Mironmax Studio
Vírus v tráve, ktorý útočí na mozog
Kliešťová encefalitída je závažné vírusové ochorenie, ktoré napáda centrálny nervový systém – mozog a miechu. Ako upozorňuje Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC), infekcia sa šíri najmä medzi kliešťami a drobnými cicavcami, pričom človek sa nakazí po prisatí infikovaného kliešťa. Ochoreniu sa však dá predísť – dostupné je účinné očkovanie.
Slovensko podľa dát ECDC patrí medzi najrizikovejšie krajiny Európskej únie. Najviac prípadov v rokoch 2019 až 2023 bolo hlásených v strednom Slovensku, kde sa výskyt pohyboval medzi 5 až 15 prípadmi na 100-tisíc obyvateľov. Sever krajiny zaznamenal 1 až 5 prípadov, západ a juhovýchod mali výskyt nižší než 1 prípad na 100-tisíc. Celú mapu si môžete pozrieť TU.
Ohniská aj tam, kde by ste ich nečakali
Situácia sa za posledný rok ešte zhoršila. Ako potvrdzuje Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ), v roku 2025 sme už zaznamenali 11 prípadov kliešťovej encefalitídy, pričom najviac ich bolo v Banskobystrickom kraji. Chorí sú však hlásení aj z Trenčianskeho, Žilinského a Košického kraja.
Ešte dramatickejšie čísla prináša lymská borelióza – bakteriálne ochorenie, ktoré môže viesť k neurologickým, kĺbovým aj kardiovaskulárnym komplikáciám. Za prvé mesiace tohto roka už bolo nahlásených 668 prípadov, pričom až tretina z nich pochádza z Trenčianskeho kraja.
Vedci z Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied (BMC SAV) potvrdili výskyt protilátok proti vírusu kliešťovej encefalitídy u hospodárskych zvierat – oviec a kôz – v mnohých slovenských okresoch. Výsledky ukázali, že vírus je aktívny napríklad v Krupine, Lučenci, Detve, Starej Ľubovni, Spišskej Novej Vsi, okolí Košíc a Trenčína.
Kliešť vás môže napadnúť aj v parku či na záhrade
Najčastejšie sa kliešte vyskytujú v lesoch, krovinách a vysokých trávach, no netreba zabúdať, že dnes sa bežne objavujú aj v mestských parkoch, záhradách či na cintorínoch. Najväčšie riziko predstavujú miesta, kde je hustý porast a vlhké prostredie.
Kliešť sa zvyčajne prisaje na menej viditeľné miesta: do vlasov, slabín, podpazušia, za uši, do podkolennej jamky či na intímne časti tela. Po návrate z prírody je preto dôležité celé telo dôkladne skontrolovať.
Pozor na nepasterizovanú bryndzu
Vírus kliešťovej encefalitídy sa môže do organizmu dostať nielen uhryznutím kliešťa, ale aj konzumáciou nepasterizovaného ovčieho či kozieho mlieka alebo výrobkov z neho – napríklad syrov či tradičnej bryndze. Odborníci preto odporúčajú vyhýbať sa surovým mliečnym výrobkom a dávať prednosť tým pasterizovaným.
Ako sa brániť pred kliešťom?
Odborníci odporúčajú kombinovať viacero foriem prevencie. Najspoľahlivejšou ochranou pred kliešťovou encefalitídou je očkovanie. Pomôcť však môžu aj jednoduché pravidlá:
– Noste dlhé nohavice a rukávy, ideálne svetlej farby
– Ponožky si zasuňte do nohavíc
– Používajte repelenty
– Vyhýbajte sa vysokým trávam, okrajom lesov a krovinám
– Po návrate domov si dôkladne prezrite celé telo
– Nekonzumujte nepasterizované mlieko a výrobky z neho
Záver? Prevencia je v rukách každého z nás

Foto: súkromný archív
Sezóna kliešťov sa už začala. Mnohé slovenské regióny patria medzi rizikové, a preto je dôležité nepodceniť ochranu. Ochorenia, ktoré prenášajú, môžu zanechať vážne následky. Najlepšou ochranou je kombinácia očkovania, repelentov a rozumného správania v prírode.
Ak chceš chrániť seba aj svoju rodinu, informovanosť je prvý krok. A ten si práve spravil.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Na stimuláciu trávenia a zbavenie sa bokov stačia len 2 ingrediencie. Pite každé ráno
Recept na ploché brucho. Zistite, ako nesabotovať svoje vlastné úsilie
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.