04.05.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Dima Sobko).
Voňavé, šťavnaté a plné chuti – také sú paradajky priamo z kríka. Ale skôr ako si budete môcť vychutnať prvé plody, musíte sa na ich výsadbu dobre pripraviť. Zistite, kedy je najlepší čas na presadenie sadeníc do zeme a ako to urobiť, aby bola úroda naozaj bohatá.

Foto: shutterstock/Dima Sobko
Domáce paradajky z pozemku lákajú čoraz viac ľudí – a niet divu. Doma vypestované ovocie a zelenina ponúkajú nielen uspokojenie z práce v záhrade, ale aj chuť, ktorú na pultoch obchodov len ťažko nájdete. Paradajky, hoci sú na pestovanie celkom pôvabné, však majú svoje požiadavky – najmä vo fáze výsadby. Rozhodujúce je nielen zvoliť správny čas presadenia sadeníc do pôdy, ale aj spôsob, akým sa na to pripravíte. Správny prístup hneď na začiatku je prvým krokom k zdravým, silným rastlinám a bohatej úrode.
Ako sa dajú paradajky otužovať? Jednoduchý, ale mimoriadne dôležitý postup
Hoci paradajky nepatria medzi najrozmarnejšie rastliny, nemajú rady chlad. Preto je najlepšie neponáhľať sa s ich výsadbou do zeme. Odporúča sa však pripraviť pôdu na záhonoch skoro na jar, najlepšie tak, že ju prekopete do hĺbky asi 30 až 50 centimetrov a obohatíte kompostom. Optimálne pH je 5,5 – 6,5. Ak je pôda príliš kyslá alebo sterilná, rastliny sa môžu vyvíjať pomaly a nerovnomerne. Dôležité je, že pred výsadbou sa oplatí venovať niekoľko dní otužovaniu paradajok. Je to jednoduchý, ale veľmi dôležitý postup. Sadenice, ktoré doteraz rástli v interiéri alebo v skleníku, nie sú pripravené na priame slnko alebo vietor. Bez riadneho otužovania môžu zažiť teplotný šok, ktorý sa často končí spomalením rastu alebo dokonca uschnutím.
S otužovaním je najlepšie začať približne týždeň pred plánovanou výsadbou. Prvé dva dni vyberte sadenice na hodinu alebo dve von a umiestnite ich na tienisté a chránené miesto. S každým ďalším dňom postupne predlžujte ich pobyt vonku a umožnite im zvyknúť si na slnko. Ku koncu je dobré nechať ich vonku nepretržite – pokiaľ sú noci už teplé. Takto sa rastliny prirodzene prispôsobia meniacemu sa počasiu a po zasadení do zeme sa rýchlejšie ujmú a lepšie rastú.
Kedy sadiť paradajky do zeme? Vždy po „troch zamrznutých“
Podľa zaužívanej praxe dávajte paradajky do zeme až po 15. máji – po tzv. „troch zamrznutých“. Riziko mrazov vtedy prakticky zaniká a pôda je dobre prehriata. Najlepší deň na výsadbu je vtedy, keď je mierne teplo, bez prudkého slnka alebo silného dažďa – takéto počasie prospieva aklimatizácii rastlín. Paradajky sa najlepšie cítia v dobre prekyprenej pôde s prídavkom prírodných hnojív, napríklad konského hnoja. Saďte ich hlboko – približne do polovice výšky rastliny. Zo zakopanej stonky vyrastú korene, vďaka ktorým budú plody silnejšie a odolnejšie voči suchu. Zalievanie je kľúčové – pôda by mala byť neustále vlhká, ale listy treba chrániť pred premočením, aby sa nerozvíjali hubové choroby.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Urobte to skôr, ako paradajky zasadíte do zeme. Budú hojne rodiť
Posilnenie paradajok pred výsadbou do zeme. Stačí lyžička hnojiva
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.